Društvo

"Ne damo crnogorske svetinje Crnoj Gori je contradictio in adjecto"

Ratković: Đe velika zvona zvone, tu se malo Bogu mole

Ne damo crnogorske svetinje Crnoj Gori je contradictio in adjecto, ali se na to napalio veliki broj ljudi, zahvaljujući upornim dezinformacijama iz velikog broja medija i ne reagovanju crnogorskih institucija - rekao je Ratković.

Rade Ratković Foto: PA
Rade Ratković
Skala radioIzvor

Ne treba zaboraviti da je u srpskom vjerskom zakonu, član 11, u zadatak da ova crkva ne bude propovjednik hrišćanstva, što je njena osnovna obaveza, već da se bori za srpski identitet svuda gdje su Srbi, nezavisno od toga da li u državi Srbiji ili negdje drugo. Data joj je potpuno svetovna i politička uloga, što je nespojivo sa crkvom. Kuriozitet nedavnih izbora u Crnoj Gori je da je Srpska pravoslavna crkva vodila političku kampanju čitavih osam mjeseci prije izbora, kazao je doktor Rade Ratković, dekan Fakulteta za biznis i turizam u Budvi.

On je za Skala radio rekao da je u tu kampanju bila uključena na suptila način i Srbija preko svojih zvaničnika i medija. Kampanja se, kako navodi, i sada nastavlja, kao da izbori nijesu završeni.

- Ali, znamo da je to zbog predstojećeg popisa. Ne damo crnogorske svetinje Crnoj Gori je contradictio in adjecto, ali se na to napalio veliki broj ljudi, zahvaljujući upornim dezinformacijama iz velikog broja medija i ne reagovanju crnogorskih institucija - rekao je Ratković.

Zbog čega se to desilo, Ratković ne množe sa sigurnošču da tvrdi, pitajući se da li je to zbog nesposobnosti ili iz straha, ili zbog toga što su politizovane institucije koje nijesu dobile signal od političkih organa da rade svoj posao, pa su se ućutale.

- Sve u svemu, to je jedna tužna priča - mišljenja je Ratković.

On pretpostavlja da će o tome biti riječi kada bude finalni izvještaj posmatrača OEBS-a.

Za koncern Vijesti, Ratković smatra da se nije dominantno bavio objektivnim informisanjem građana, već da je imao svoje političke favorite, što je, kako kaže, bilo i očekivano.

- Lično mi je veoma žao, s obzirom da svi znamo istoriju, počev od Monitora koji je jako pozitivno odigrao u vrijeme 90-ih i bio naš svjetionik medijski. Tada svjetionik, a danas mrak, što dokazuje i prvo pero Monitora i Liberala tada, Veseljko Koprivica, koji je konačno napustio Monitor jer više nije mogao da izdrži, iako je dosta trpio. Nije želio da vjeruje da ovo što se dešava je toliko u suprotnosti sa novinarskom etikom čiji je on sigurno dobar reprezent. Koprivica je sam uređivao list Liberal. Zvali smo ga čovjek redakcije. Iako je bilo partijsko glasilo, Liberal je imao više objektivnosti nego danas mnogi, takozvani nezavisni mediji - rekao je Ratković.

Prema njegovom mišljenju, sada su pozitivni impulsi usmjereni na kohabitaciju za koju su najviše zaslužni predsjenik države i predsjednik Skupštine Crne Gore.

- Ako se spušti lopta i poštuju zakoni, onda treba da sarađuju sve grane vlasti, da ne bude po onoj – izgubili smo izbore, proglašavamo ih nelegitimnim i nelegalnim i nećemo u Skupštinu. Ako Skupština ne može da funkcioniše, ona skače na jednu nogu ako je u njoj samo pozicija. Opozicija ima veoma važnu ulogu i možda je ovo šansa za očiglednu lekciju opoziciji. Nijesu to poražene snage koje treba dotući - saopštava Ratković i dodaje da to nijesu dva sela koja igraju fudbal i jedni pobijede, pa im je malo što su pobijedili nego pjevaju: “neka što ve dobismo, no vi noge slomismo”.

- On treba da pravi svoj tim, vodeći računa između ostalog, i o nekakvoj političkoj ravnoteži, sa osnovnim ciljem da njegov tim sprovede program koji još ne zna crnogorska javnost - zaključio je Ratković.

Portal Analitika