Društvo

Rastoder: Ne sprovode zakon ni oni koji su najpozvaniji

Izvor

 Na  pitanje zašto se protivustavno i pro­tivzakonito ponašanje u Crnoj Gori smatra normalnim kada je o nepoštovanju državnih simbola riječ on kaže:

- Pitanje treba uputiti instituci­jama zaduženim za sprovođenje zakona i Ustava. Ako je vaša konstatacija tačna,ondato zna­či da Crna Gora nije pravna dr­žava i država zakona. To što se krši od onih koji su najpozvaniji da sprovode zakon i Ustav se ne može prevoditi na „politiku", već na zakon. Prisjećam se da u selektivnoj primjeni zakona te institucije su se pokazale vrlo efikasnim kada gaje trebalo pri­mijeniti na neke obijesne klince u jednoj školi koji su u dječjoj zanesenosti „oskrnavili" jedno državno obilježje.

 

Na pitanje da li smatra da treba zarad „mira u kući" mijenjati nacio­nalne simbole (himnu, grb i za­stavu),  i šta treba učiniti da crnogor­ski jezik zaživi u praksi on kaže?

- Mislim da treba uraditi sve da se pronađe konsenzus oko ovih pitanja. Ne toliko radi „mira u kući" koliko iz potrebe da svako u Crnoj Gori državne simbole prepozna kao „svoje" . Ja govo­rim o „državnim", a ne „nacional­nim" simbolima, jer su to dvije različite priče. Kao predsjednik jedne manjinske nacionalne za­jednice i sam sam bio iznenađen otporom i nelagodom na koji nailazi priča o multietničkom skladu, uvažavanju i poštovanju različitosti u kontekstu činjeni­ce da se na crnogorskoj zastavi nalaze vjerska obilježja i monar­histički znaci, koji ovu priču čine upitnom, pa u dobroj mjeri i ma­nje smislenom.

- Prvo treba primijeniti Ustav i zakon. Ako tako nešto ne bi bilo moguće treba onda priznati da su zakonska rješenja pogrešna, te promijeniti zakone koji regulišu ovu materiju.

 

Šta smatra da je potrebno učiniti kao naredni korak u ve­zi sa crnogorskim jezikom?

- Mislim da je već pređena psi­hološka granica u kojoj je ovaj jezik priznat kao fakticitet i ne­što što je bitan dio identiteta Cr­nogoraca. Sljedeći korak vidim u tome da sami Crnogorci posmatraju pitanje jezika kao „pravo"a ne kao „politiku". To bi onda značilo obavezu njegove upotre­be li medijima koje finansira dr­žava, u institucijama te države, u školskom sistemu koji je u nad­ležnosti države. Nadgornjavanja u tom smislu gube smisao ako je država sposobna da provodi ono što je u zakonima propisala.

 

Odgovarajući na pitanja da li je karikiranje crnogorskog jezika, koje je u posljednje vrijeme pojačano, lingvistička ili prije svega politička tema  i zašto se, prema njegovom mi­šljenju, ne raščišćava tema vla­sništva nad nekretninama koje koristi Srpska pravoslavna cr­kva u Crnoj Gori on kaže?

- Naravno, politička tema par exelans iz razloga što bi „pra­vom" da jezik nazivaju svojim nacionalnim imenom Crnogor­ci osvojili još jednu bitnu odred­nicu svog identiteta i tako bili na najboljem putu da ga zaokruže. To, naravno, nije u interesu onih koji osporavaju takav identitet i nastoje politizovati i vulgarizovati takva zalaganja.

 - Još jedno pitanje koje treba uputiti nadležnima. Ekonomski osnov postojanja vjerskih zajed­nica je suštinsko pitanje njiho­vog bića i pozicije. Donošenjem novog zakona o vjerskim zajed­nicama ovo pitanje bi se problematizovalo u više segmenata. Ovo je jedini oblik vlasništva ko­ji nije problematizovan padom komunizma. Mislim ne slučaj­no, jer bi se tada postavilo pita­nje da li jedini nosilac vlasništva koji je stvarao narod generacija­ma može pripasti isključivo kle­ru jedne crkve.

To bi isto bilo kao kada bi npr. u privatizacijama u preduzećima akcije udijelili samo rukovod­stvu, a ne i radnicima koji su stvarali dobra godinama. Koliko znam, u Crnoj Gori je dugo drža­va slovila kao titular značajnog dijela ovog vlasništva.

Portal Analitika