"S tim u vezi, u potpunosti, podržavamo zahtjev naših sugrađana, predstavnika albanskog naroda, koji su zatražili odlaganje popisa na mjesec dana, da bi se stvorili neophodni uslovi, kako u smislu štampanja popisnog materijala na svim jezicima u službenoj upotrebi, tako i u svim drugim segmentima institucionalne spremnosti za provođenje popisa", kaže Rastoder.
Pred nama je, kaže, vrlo ozbiljan i osjetljiv proces u kome sve institucije, prevenstveno Uprava za statistiku, ali i Opštinske popisne komisije, moraju biti svjesne odgovornosti.
"I zato nije trebalo žuriti i biti nespreman u bilo kojem segmentu. Vrlo brižljivo treba pripremiti timove instruktora i popisivača, uz potrebnu edukaciju za rad na terenu, kako bi svi građani bili adekvatno poisani i, prilikom samog čina, slobodno iskazali podatke o sebi i članovima svojih porodica", navodi Rastoder.
Prema njegovim riječima, svaka vrsta institucionalne nepripremljenosti, površnosti i brzine može izazvati probleme, koji tokom procesa popisivanja mogu dovesti do nepotrebnih grešaka, nepotpunih podataka, diskriminacije, i moguće društvenih tenzija koje mogu dovesti u pitanje cio proces popisa stanovništva.
"Zbog svega toga pozivamo Vladu da još jednom razmotri ove činjenice i donese odluku o odlaganju Popisa na mjesec dana, ili dok se ne steknuneophodni institucionalni uslovi da se popis uradi kvalitetno,temeljito,na zakonit i sveobuhvatan način, uz uvažavanje svih društvenih raznolikosti u Crnoj Gori", zaključuje Rastoder.
Komentari (2)
Otkud toliki strah od jednog običnog javnog posla? U Boku može sve da se provede što je regularno, ako bi i bilo najmanje Bokelja, Boka će uvijek da bude bokeljska. Možda i treba da se transformišemo i budemo kao San Marino. Čuš, neki Rastoder utvrđuje što je i kako nama dobro. Za svojim ti poslom.
U pravu ste, g. Rastoder.