Politika

Rastoder: Crna Gora nema snage za suočavanje sa prošlošću

Izvor

Kao najsvježiji dokaz za svoje uvjerenje, on je naveo vandalski čin u Podgorici skrnavljenja spomen obilježja civilnim žrtvama sukoba na prostoru bivše SFRJ u periodu 1991–2001. godine.

Rastoder je ocijenio da su razlozi zbog kojih, uprkos ponavljanju da se Crna Gora zalaže za suočavanje sa prošlošću i kažnjavanje ratnih zločina, još nije donijeta nijedna osuđujuća presuda, isti oni koji su doveli do dešavanja u SFRJ i Crnoj Gori 90-ih godina.

- Riječ je o nedostatku snage sveukupnog, pozicionog i opozicionog, političkog i državnog estabilišmenta, da se suoči sa nasljeđem kojekakvih kompleksa iz prošlosti, a nadasve sa nečistom savješću, bilo zbog pogrešnog činjenja ili nečinjenja da se zločini spriječe, rekao je on agenciji Mina.

On je kazao da i kazne koje su izrečene, ma kolike da su, nijesu dovoljne da se zadovolji pravda.

- Ali, bitno je da svi slučajevi sa elementima mogućeg zločina budu što cjelovitije činjenično i sudski apsolvirani. Visina samih presuda govoriće, prije svega, o onima koji su ih donosili ili su učestvovali u donošenju, rekao je Rastoder.

On smatra da svaki iole objektivan sud mora jednako voditi računa o komandnoj, kao i o izvršnoj odgovornosti za počinjena djela i nedjela. Komentarišući ulogu crnogorskog rukovodstva iz perioda dešavanja većine tih zločina, on je kazao da je doživljava „prilično jadnom“.

- Moram reći da je doživljavam prilično jadnom, da ne kažem i tužnom što, ni u kom slučaju, nikoga ne amnestira od odgovornosti, naveo je Rastoder.

Komentarišući svjedočenje bivšeg crnogorskog predsjednika Momira Bulatovića na suđenju za deportaciju, u kojem je naveo da optuženi nijesu ništa radili samostalno, da su sve aktivnosti sprovedene u konsultacijama sa tužilaštvom i da je, ako je napravljena greška – ona bila državna, Rastoder je kazao da je to klasično zamagljivanje istine.

- Ne postoje grešne države. Postoje grešni, ili tačnije pogrešni ljudi koji su se, sticajem određenih okolnosti, našli u situaciji da upravljaju državom ili dijelom državnih poslova. Zbog toga se u savremenom civilizovanom svijetu danas insistira na pojedinačnoj odgovornosti, naglasio je on.

Portal Analitika