Svijet

Raste upliv Klintonovih na Obamu

Izvor

Tako se nagovještava da bi Hilari Klinton mogla poželjeti da bude i predsjednički kandidat Demokratske stranke na izborima 2012, uz potpunu podršku svog supruga, čija popularnost u SAD raste i sad je dostigla 61 odsto javnog mnenja, što je znatno više od podrške Obami.

Analitičari i dopisnici evropskih medija iz Vašingtona u posljednje vrijeme vidno upozoravaju na slabe rezultate američke privrede i možda novu recesiju, isto kao i na posljedice koje po Evropu može imati odlazak s vlasti ključnih ekonomskih i političkih savjetnika i savjetnika za bezbjednost predsednika Obame.

Britanski list Fajnenšel tajms smatra da je odlazak glavnog tvorca Obamine strategije ekonomskog oporavka Lorensa Samersa "rijetka prilika da se promijeni ekonomska  strategija u zastoju". List dodaje da "neki savjetuju Obami da se ratosilja potpredsjednika Džoa Bajdena i da državnu sekretarku Hilari Klinton uzme kao glavni adut za taj položaj na predsjedničkim izborima 2012, osim ako ona ne bude imala većih ambicija".

Francuski dnevnik Figaro ističe da "smo, posle urušavanja Klintonovih pred usponom Obame prije dve godine, sad svjedoci vidnog povratka i uspona tog bračnog para".  Bil Klinton je, mnogo više nego Obama, bio na velikoj cijeni i tokom proteklog susreta svjetskih vođa u UN u Njujorku i čak 40-ak šefova država su tražili da razgovaraju s bivšim američkim predsednikom, zvanično se zanimajući za Klintonovu Globalnu inicijativu, kaže Figaro. "Pristalice Baraka Obame", navodi pariski list u izvještaju iz Vašingtona, "voljeli bi da Hilari vide kao potpredsedničku 'kartu' na koju bi Demokratska stranka zaigrala na izborima 2012, dok Bil, kažu, ima na umu nešto sasvim drugo".

U izvještajima zapadnoevropskih medija se ukazuje i na najnoviju knjigu poznatog američkog novinara Boba Vudvorda "Obamimi ratovi", u kojoj se naročito podvlači atmosfera svađe, uvreda i sukoba unutar Obamine administracije, prevashodno zbog strategije oko Avganistana. Tako Vudvord kaže da je potpredsjednik Bajden za specijalnog izaslanika SAD u Avganistanu Ričarda Holbruka rekao da je "najnaduveniji klipan koga poznaje".

Od pet-šest najbližih Obaminih saradnika, prema Figaru, šef predsjednikove administracije Ram Emanuel se sprema za mjesto novog gradonačelnika Čikaga.

A "viđeni" za odlazak su i glavni politički savjetnik Dejvid Akselrod, savjetnik za štampu Robert Gibs, specijalna savjetnica i prijateljica Valeri Džaret, isto kao i potpredsjednik Bajden,  uz glavnog savjetnika za bezbjednost generala Džejmsa Džonsa i još nekoliko ličnosti drugog, ali vrlo uticajnog "ešelona".

Sad su sve oči uprte u one koji treba da popune položaje koji su već upražnjeni ili će uskoro biti. Iz krugova Demokratske stranke ukazuju na to da i nekadašnji "Klintonovi momci" treba da računaju na unapređenja koja vode i do Bele kuće. Utoliko prije što vašingtonski dopisnik italijanskog lista Republika kaže da opoziciona Republikanska stranka sprema "šok strategiju" za izbore u novembru, a posebno 2012.

Američkim biračima, već prilično razočaranim u Obamu, republikanci poručuju da će državnu upravu svesti na minimum, krenuti u "poduhvat s Amerikom" i za sto milijardi dolara skresati državne troškove. Poručuju takođe da će ukinuti Obaminu reformu socijalnog osiguranja, dati poreske olakšice preduzećima i bogatima, ponovo krenuti u izgradnju "raketnog štita", potpuno zabraniti pobačaje. A, to je ono što konzervativna Amerika najviše želi da čuje.

 

Portal Analitika