Crna hronika

Osuđeni za kriminalno udruživanje se nije odazivao na pozive suda da odleži kaznu

Raspisana potjernica za Nebojšom Boškovićem

Nebojša Bošković se nalazi u bjekstvu i za njim je raspisana potjernica radi izdržavanje zatvorske kazne od tri godine i pet mjeseci robije, po pravosnažnoj presudi Višeg suda u Podgorici, zbog kriminalnog udruživanja sa Milošem Čujovićem koji je sa iniostranih bankarskih računa skinuo milionski iznos, potrvđeno je Pobjedi iz Osnovnog suda u Podgorici.

Nebojša Bošković Foto: Foto: Pobjeda
Nebojša Bošković
PobjedaIzvor

-Po presudi Višeg suda u Podgorici od 5. decembra 2019. godine, u ovom sudu formirani su spisi predmeta izvršenja kazne zatvora. Nakon dobijanja pravosnažne presude, ovaj sud je preduzeo zakonom propisane mjere i radnje oko upućivanja osuđenog na izdržavanje kazne, pa kako se osuđeni nije mogao pronaći, za istim je raspisana potjernica – saopštila je savjetnica za odnose sa javnošću Osnovnog suda u Podgorici Nikoleta Golubović.

Tokom sudskog postupka pred sutkinjom Višeg suda u Podgorici Vesnom Moštrokol utvrđeno je da je Bošković sa Čujovićem iz zatvorske ćelije spuškog zatvora „olakšao“ na desetine bankarskih računa stranih državljana u inostranim bankama za ukupno 1.446.171,80 eura

Bošković je tada osuđen na tri godine i pet mjeseci zatvora, dok je Čujović osuđen na pet i po godina robije u odsustvu, jer se nakon puštanja iz pritvora uz ponuđeno jemstvo dao u bjekstvo.

Istom presudom Nataša Golović dobila je šest mjeseci nanogice zbog sumnje da im je pomogla u prevari. Odluku sutkinje Moštrokol potvrdio je i Apelacioni sud, uprkos tvrdnjama njihovih advokata da su kazne trebale biti manje.

Branilac Čujovića je smatrao da je priznanje njegovog branjenika da je sa desetine računa stranih državljana u inostranim bankama skinuo ukupno 1.446.171 eura olakšao sudski proces.

Branilac Boškovića tvrdio da u sudskom postupku nije dokazano da je njegov branjenik, koji se tereti za kriminalno udruživanje sa Čujovićem, primio ijedan cent od spornih transakcija.

Iako su se optužnicom teretili da su sa bankarskih računa u inostranim bankama skinuli million i po eura, Čujović je tokom suđenja otkrio da je skinuo mnogo više miliona nego što ga optužnica tereti.

Ispričao je da je išao toliko daleko da je sa službenicima banke dogovarao ručkove na kojima je trebalo da ga posavjetuju oko investiranja nekoliko miliona eura koje je navodno dobio od prodaje nekretnina u Španiji. To je bio jedan od načina da ostvari prisniji odnos i stekne povjerenje menadžera banaka, koji su zbog mogućeg priliva novca često kršili procedure i isplaćivali mu na desetine hiljada eura, uz obećanje da će naknadno dobiti potrebnu dokumentaciju.

Kako je rekao, poseban izazov bile su mu banke koje su imale jače sigurnosne mjere. Često mu je uspijevalo tamo gdje se najmanje nadao.

Miloš Čujović i dalje nije dostupan našim organima, jer je u avgustu 2017. godine uz jemstvo od 230 hiljada eura pušten iz zatvora.

Za njim je raspisana potjernica.

Čujović je ranije pravosnažno osuđen na šest i po godina zatvora jer je, zajedno sa šestočlanom grupom, uspio da sa tuđih bankarskih računa iz inostranstva ,,skine“ 1.186.673 eura, od čega su podigli 223.516,17 eura.

Boškoviću se sudi i u predmetu Primorka

Nebojši Bošković sudi se i u slučaju Primorka, gdje je označen kao član kriminalne organizacije koju je formirao bivši direktor NLB banke Črtomir Mesarič radi malverzacija kojim je državna kasa oštećena za više miliona eura.

On je prilikom davanja odbrane pred sudom povukao priznanje koje je dao u istražnom postupku tvrdeći da je ono bilo iznuđeno prijetnjama i ucjenama Specijalnog tužilaštva.

Bošković je u istrazi potpisao sporazum o priznanju krivice koji, na kraju, specijalna tužiteljka Mira Samardžić ipak nije prihvatila.

Podsjećamo, osim Mesariča i Boškovića, koji je kao vlasnik grupe ,,Krisma“, privatizovao Primorku, na optužnici su i direktorka ,,Krisme trade“ Biljana Bošković, direktor Primorke Svetozar Marković, direktor Melgonija Primorke Vinko Marović i direktor Krisma motorsa Milenko Marković.

Malverzacijama ovih optuženih državni budžet je prema stavu tužilaštva oštećen za za 6.651.611 eura.

Tužilaštvo je Mesariča označilo kao organizatora kriminalne grupe i osobu koja je osmislila plan prema kojem je „Primorka“ AD Bar u stečaju odustala od reorganizacije i da novčana sredstva dobijena od državne pomoći i kredita NLB banke upotrijebi za otplatu kredita ,,Krismi motors” i ,,Kirsmi trade“.

Portal Analitika