Politika

Predsjednik Građanske alijanse o izbornoj reformi

Raonić: Očekujem veću odgovornost i spremnost na dijalog

Građanska alijansa (GA) neće se prijaviti na javni poziv za učešće u radu Odbora za sveobuhvatnu izbornu reformu, u svojstvu pridruženog člana, ali će tom tijelu dostaviti sugestije vezane za izradu izbornih zakona – kazao je za Pobjedu Boris Raonić, predsjednik GA, poručujući da od političkih partija očekuje veću spremnost na kompromis nego što je to bio slučaj u prethodnom Odboru.

Raonić: Očekujem veću odgovornost i spremnost na dijalog Foto: Foto: M. Babović/Pobjeda
PobjedaIzvor

Raonić, koji je bio član prethodnog Odbora za sveobuhvatnu reformu izbornog i drugog zakonodavstva, kazao je da je razlog što neće više učestvovati u radu tog tijela taj što se Građanska alijansa mora fokusirati na druge oblasti rada.

- Smatramo da teme koje su nam zanimljive možemo Odboru predstaviti i bez članstva u njemu, a moramo se fokusirati na druge oblasti rada u narednom periodu – kazao je Raonić.

Poručio je da očekuje da ovoga puta od političkih predstavnika očekuje veću odgovornost i spremnost na dijalog.

- Ovoga puta očekujem konkretan rezultat i da partije pokažu više odgovornosti i spremnosti na dijalog i kompromis, što je i suština demokratskog političkog života – dodao je Raonić.

Odbor za sveobuhvatnu izbornu reformu na prošloj, drugoj sjednici od osnivanja, krajem prošle sedmice raspisao je javni poziv za izbor tri pridružena člana iz nevladinog sektora i dva iz akademske zajednice - univerziteta. Odlukom o formiranju Odbora propisano je da u radu tog tijela u statusu pridruženog člana mogu učestvovati i predstavnici nevladinog sektora i akademske zajednice - univerziteta, bez prava odlučivanja.

Na javni poziv kandidati dostavljaju prijavu koja sadrži ime i prezime, adresu i kratku biografiju, imejl adresu i kontakt telefon. Uz prijavu kandidati su dužni da dostave dokumentaciju - dokaze da su u prethodne tri godine aktivno djelovali u vezi sa predmetom rada Odbora, dali doprinos prethodnim izbornim reformama i u oblastima rada Odbora ostvarili javnu prepoznatljivost. Rok za dostavljanje prijava je sedam dana od objavljivanja javnog poziva.

Odbor je počeo sa radom 14. aprila i do sada je održao dvije sjednice. Formirao je četiri radne grupe koje će se baviti različitim zakonskim prijedlozima, a činiće ih po četiri člana – po dva iz vlasti i opozicije. Formiran je i Sekretarijat Odbora.

Odbor će se, između ostalog, baviti prijedlogom Zakona o prebivalištu i boravištu, što je propisano Odlukom o njegovom osnivanju. Tema rasprave članova ovog tijela biće i predložena izmjena Odluke o kriterijumima za sticanje crnogorskog državljanstva prijemom, koju je Vlada povukla.

Prema Odluci o osnivanju Odbora, zadaci tog tijela su i zakoni o izboru odbornika i poslanika, biračkom spisku, te finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja. U opisu nadležnosti Odbora su i analiza Zakona o ličnoj karti, kao i Zakona o crnogorskom državljanstvu.

Zadatak Odbora je implementacija preporuka iz Izvještaja Evropske komisije o napretku, kao i svih preporuka iz izvještaja OEBS/ODIHR misija. Predviđena je dalja dogradnja i izmjena opštih ambijentalnih uslova za sprovođenje izbora, koja podrazumijeva definisanje rješenja o načinu održavanja lokalnih izbora u svim jedinicama lokalne samouprave u jednom danu, kao i definisanje prijedloga kodeksa etičkog ponašanja u izbornim kampanjama. Odbor bi trebalo da pripremi sve prijedloge najkasnije do 30. juna, shodno Odluci o njegovom formiranju.

Odbor ima 14 članova, po sedam iz parlamentarne većine i opozicije. Formiran je na sjednici Skupštine 31. marta ove godine.

Portal Analitika