Društvo

Rajović: Oprezno roštiljajte u prirodi

Pored roštilja, uvijek treba imati jedan protivpožarni aparat ili neko sredstvo za gašenje požara, kako bi se eventualni požar mogao odmah sanirati

Rajović: Oprezno roštiljajte u prirodi Foto: Gradski
GradskiIzvor

Prvomajski praznici, praćeni sunčanim danima, donose priliku za odmor, druženje i boravak u prirodi, ali i povećan rizik od požara na otvorenom.

Iz Službe zaštite i spašavanja Glavnog grada apeluju na građane da budu odgovorni tokom tradicionalnog roštiljanja i da ne zaborave osnovne mjere zaštite.

Prvi maj i lijepo vrijeme često izmame građane van gradova, gdje je roštilj gotovo neizostavan. Međutim, vatrogasac Jovan Rajović upozorava da je neophodan oprez. Vatra, ako se ne kontroliše, vrlo brzo može ugroziti prirodu, imovinu, pa i živote.

„Savjetovao bih, naravno, da roštiljanje bude u sigurnom okruženju, da se ne pali vatra direktno na zelenoj površini ili blizu nečega što može lako da se zapali. Treba da bude kontrolisano. Pored roštilja, uvijek treba imati jedan protivpožarni aparat ili neko sredstvo za gašenje požara, kako bi se eventualni požar mogao odmah sanirati“, kazao je Rajović.

Napominje da je korišćenje protiv požarnog aparata jako jednostavno, kao i da postoje različite vrste PP aparata poput S9 i S9A.

„Razlika je u tome što S9 ima ampulu unutar koju treba aktivirati udarcem po ručki. Sačeka se par sekundi da se prah podigne sa dna i onda je spreman za korišćenje. Sa druge strane, S9A aparat ima stalni pritisak. Kod njega se skida osigurač, usmjerava se mlaznica ka požaru i započinje gašenje sa bezbjedne udaljenosti“, pojašnjava Rajović.

Dok građani planiraju izlete, Služba zaštite i spašavanja priprema se za sezonu povećanog broja intervencija. Redovno se servisiraju vozila, kontroliše oprema i ažuriraju procedure. Rajović ističe da je jednako važno da i građani preduzmu mjere predostrožnosti.

„Prije svega, treba da pokose travu oko svojih imanja i dovedu prostor u red, kako ne bi u toku ljetnje sezone došlo do ugrožavanja njihove imovine. Kao i svake godine, izdaćemo preporuke u vidu tačaka i smjernica kako da reaguju na početni požar dok ne dođemo“, kazao je Rajović.

Iz Službe dodaju da ukoliko dođe do požara, pozovu broj 123 jer brza reakcija i pravovremena prijava mogu spriječiti širenje požara i zaštititi živote.

Portal Analitika