Društvo

Predsjednik Opštine Bar istakao da je lokalna uprava opravdano zabrinuta zbog amonijum-nitrata na brodu koji je usidren ispred grada

Raičević: Budimo odgovorni prema sebi i drugima

Apelujemo da i po ovom pitanju, zajednički, pronađemo najbolje rješenje, umirimo strahove građana i ukupne javnosti i sačuvamo bezbjednost grada na najvišem nivou, kazao je Raičević u izjavi Pobjedi

Raičević: Budimo odgovorni prema sebi i drugima Foto: Pobjeda
PobjedaIzvor

Predsjednik Opštine Bar Dušan Raičević pozvao je sve uključene u posao pretovara i tranzita ruskog amonijum-nitrata preko Luke Bar da se, u saradnji sa lokalnom upravom, pronađe najbolje rješenje za sva pitanja koja se nameću kao dilema i nedoumica.

"Ovo je pitanje koje od svih nas zahtijeva najviši stepen odgovornosti, kako lokalne uprave, tako i države, pa je nedopustivo da se bilo ko proglašava nenadležnim i izuzima sopstvenu odgovornost. Kao predstavnici građana pokazali smo da možemo da utičemo na odluke štetne po grad i državu, kao što je ovih dana to bio slučaj sa Barskom plovidbom i kupovinom trajekta. Zato apelujem da i po ovom pitanju, zajednički, pronađemo najbolje rješenje, umirimo strahove građana i ukupne javnosti i sačuvamo bezbjednost grada na najvišem nivou", naveo je Raičević u izjavi Pobjedi.

On je naglasio da su kao građani, ali i predstavnici lokalne uprave u Baru, opravdano zabrinuti zbog tovara ruskog amonijum-nitrata na brodu koji je usidren na moru ispred grada.

"Bez obzira na vjerovatnu finansijsku opravdanost koju razumijemo i potrebu da se posluje sa različitim teretima, ipak su ljudski životi i sigurnost grada na prvom mjestu", naglasio je on.

Raičević je kazao da i pored ekonomskih rezona, prioritet za državu i lučke vlasti bi trebalo da budu bezbjednosni aspekti.

"Iako je Luci Bar pripalo da, čini mi se, nepravedno posluje sa rasutim, najprljavijim teretima, koji su svakako izazov za životnu sredinu i zdravlje radnika i građana, to ne mora nužno da znači da u Luci trebaju da vrše manipulacije i sa onim teretima koji se smatraju toksičnim. Vjerujući da će pretovar amonijum-nitrata proći u najboljem redu i sa najvišim mjerama bezbjednosti, ipak je osnovana briga kada na pameti imamo stravične nesreće u nekim mediteranskim lukama upravo sa ovom materijom", zaključio je Raičević.

Brod sa vještačkim đubrivom u formi rasutog tereta, koje je Azotara Pančevo naručila iz Rusije, od petka je na sidru ispred Bara gdje čeka dalje procedure za početak pretovara koji će ići linijom brod-kamion-vagon.

START DO KRAJA SEDMICE?

Prema nezvaničnim informacijama, pretovar bi trebalo da počne do kraja sedmice na vezu broj 1 za koji Luka Bar a.d. ističe da ima sve potrebne saglasnosti i dozvole, uključujući i bezbjednosne i ekološke. Do tada će biti sprovedena i obuka radnika koji će uz dio posade broda biti uključen u pretovar.

Protest u javnosti zbog najavljenog pretovara i tranzita amonijum-nitrata izrazili su i mještani naselja Stara ambulanta koje se graniči sa lučkom zonom. Strahuju da je pretovar velika nepoznanica, jer već, kako su kazali, imaju loše iskustvo sa dosadašnjim negativnim uticajem bakrovog koncentrata na njihove domove, a za rješenje tog problema nemaju adekvatan odgovor ni Luke niti državnih službi u proteklih dvije godine.

Pritom, ne uliva im povjerenje činjenica da će se u neposrednoj blizini takozvang Ro-ro terminala obavljati pretovar i amonijum nitrata u blizini gdje se već u kontinuitetu radi sa koncentratom bakra.

Iz Luke nije bilo zvanične reakcije na to obraćanje građana, kao ni dodatnih informacija o tome kada će pretovar početi i koliko bi trebalo da traje, odnosno da li je ovo samo uvertira u nastavak uvoza istom rutom.

Javnost je za ugovoreni posao saznala prošle subote kada je, kako je Pobjeda izvijestila, brod dan ranije prispio u Bar, iako je mimo toga više od mjesec trajalo pribavljanje odobrenja od državnih organa.

Dodatno je sjenka na cijelu priču pala zbog međusobnog prebacivanja lopte državnih agencija i inspekcija koje se odriču nadležnosti da isprate i kontrolišu uslove lučkih kapaciteta za pretovar i dalji tranzit amonijum-nitrata koji u ovolikim količinama i formi rasutog tereta, makar zvanično, do sada nije cirkulisao našom zemljom.

Povodom planiranog pretovara amonijum-nitrata u rasutom stanju, iz Luke Bar su u nedjelju saopštili da su se obratili na više adresa u državi kako bi dobili zvanična mišljenja i sugestije što je konkretno potrebno da realizuju ugovor sa Azotarom Pančevo.

Po tim instrukcijama su, kako su pojasnili, usvojili plan bezbjednosti koji prati proces pretovara, željeznica je usvojila plan bezbjednosti koji prati proces prevoza, „a cjelokupni proces nadgleda tim ljudi iz Azotare, Pančevo, koji ima višedecenijsko iskustvo u radu sa azotnim đubrivima“.

Pretovar amonijum-nitrata u rasutom stanju, na relaciji brod - kamion/vagon, u Luci Bar vršiće se, istakli su oni, na osnovu plana bezbjednosti čiji je obrađivač konsultantska kuća ,,Tekon-tehnokonsalting“ d.o.o. Beograd.

"Plan bezbjednosti pri pretovaru amonijum-nitrata u rasutom stanju se zasniva na: listi bezbjednosti za pomenuti teret (autor lista bezbjednosti je HIP Azotara d.o.o. - Pančevo, a list bezbjednosti je, po strukturi i sadržaju usklađen sa zahtjevima Zakona o hemikalijama i Pravilnika o sadržaju bezbjednosnog lista za hemikalije u Crnoj Gori); Planu zaštite i spašavanja od požara u Luci Bar i Planu zaštite i spašavanja od tehničko-tehnoloških udesa u Luci Bar", pojasnili su u Luci Bar.

Dodali su da su Plan zaštite i spašavanja od požara u Luci Bar a.d. i Plan zaštite i spašavanja od tehničko-tehnoloških udesa u Luci Bar a.d. odobreni od strane Ministarstva unutrašnjih poslova, odnosno Direktorata za vanredne situacije.

Nijesu precizirali niti dali odgovor na to o kojoj se tačno količini amonijum-nitrata radi i koliko će iznositi benefit od ovoga posla, kao ni to otkad vez 1 ima dozvolu za manipulaciju ovom vrstom rasutog tereta koji prema UN klasifikaciji podvodi pod opasne materije razreda 5.1.

BENEFIT OD POSLA

Prema zvaničnoj dostupnoj tarifi, ukoliko nije drugačije ugovoreno, pretovar rasutog tereta u Luci Bar naplaćuje se 4,5 eura po toni. Za brod od 30.000 tona (ukoliko je toliko pod palubom) to bi iznosilo 135.000 eura. Na osnovu dostupnih informacija, zbog karakteristika pruge i nagiba, kapaciteti jedne željezničke kompozicije koja ispunjava ADR standarde transporta amonijum-nitrata su 750 tona.

Kako je prije dva dana Pobjedi kazao dr Dušan Ž. Veljković, vanredni profesor na Hemijskom fakultetu Beogradskog univerziteta, zbog pretovara amonijum-nitrata u Luci Bar nema razloga za strah, ali ima razloga za dodatni oprez i odgovorno postupanje svih aktera uključenih u aktivnosti vezane za pretovar, skladištenje i transport ove supstance.

On je istakao da rad sa amonijum-nitratom uvijek nosi rizike, ali oni mogu biti svedeni na minimum ukoliko se poštuju veoma jasna i dobro utvrđena pravila o uslovima skladištenja i transporta.

"Pravila bezbjednog rukovanja amonijum-nitratom su vrlo jednostavna i do nesreća dolazi samo u slučajevima izrazite neodgovornosti i nepoštovanja procedura od strane onih koji rade sa ovom hemikalijom", ističe Veljković.

Naglašava da od ove vrste poslova ne treba praviti tabu, ali je upravo dužnost kompanije, vlasti i donosilaca odluka uključenih u projekat da sve učine transparentnim kako se ne bi ostavljao prostor za nedoumice, paniku i sumnje.

"Sam amonijum-nitrat nije eksplozivan, ali je jako oksidaciono sredstvo što, između ostalog, znači i da sa velikim brojem organskih supstanci može napraviti eksplozivne smješe. Pored toga, poznato je da vlažan amonijum-nitrat može da eksplodira u prisustvu dovoljne količine prašine pojedinih metala (prije svega cinka i aluminijuma, ali i nekih manje reaktivnih metala poput bakra i olova)", naveo je Veljković.

Osvrnuo se i na strahovanja mještana Bara, koji žive u neposrednoj blizini luke, zbog potencijalne opasnosti kontaminacije amonijum-nitrata bakarnom prašinom čiji se pretovar odvija u istoj luci.

Kaže da iako amonijum-nitrat pod određenim uslovima zaista može da podlegne detonaciji u prisustvu vlage i bakarne prašine, „bitno je naglasiti da se to odnosi na bakar u čistom, elementarnom stanju, dok se u koncentratu bakar nalazi hemijski vezan u jedinjenjima koja ne omogućavaju ovu vrstu hemijske reakcije“.

Portal Analitika