Društvo

Poslanik DF-a poručio kandidatima NVO za članove Tužilačkog savjeta da ne treba previše da drže do univerzalnih dostignuća

Radunović: Nadam se da ćete biti malo operativniji

Odbor za politički sistem, pravosuđe i upravu obavio je juče kontrolno saslušanje dvoje kandidata za članstvo u Tužilačkom savjetu iz reda uglednih pravnika koje predlažu nevladine organizacije, Snežane Kaluđerović i Steva Muka.

Radunović: Nadam se da ćete biti malo operativniji Foto: PA
PobjedaIzvor

Kaluđerović je predložila NVO Centar za građansko obrazovanje (CGO), a Muka sedam organizacija i to Institut alternativa, MANS, Akcija za ljudska prava (HRA), Centar za građanske slobode, Centar za istraživačko novinarstvo Crne Gore (CINCG), Politikon mreža i ADAMAS.

Poslanik Demokratskog fronta, Slaven Radunović kazao je da su kandidati na neki način bili saborci dosadašnjoj opoziciji u otkrivanju i markiranju problema i pokušaju da se oni isprave, ali i da se dio NVO sektora nije ponašao u skladu sa njegovim očekivanjima.

On je ocijenio da se dio nevladinog sektora, nakon promjene vlasti, ponašao tako da je, iako je bio svjestan komplikovanosti situacije u Crnoj Gori, pozivao njih, trudeći se da zadovolji opštu evropsku formu, da se drže institucija sistema u rješavanju svojih problema.

“To je ponekad nemoguće”, kazao je Radunović i podsjetio da su poslanici većine, kada su predložili izmjene Zakona o Državnom tužilaštvu, na sugestije iz stranih centara moći doživjeli „kanonadu“ upozorenje iz NVO sektora „kako to ne može tako“.

“A mi smo kroz sve to, evo došli do toga, da vi budete članovi Tužilačkog savjeta. Tako da, iskreno se nadam, da ćete vrlo brzo okusiti potrebu da budete malo operativniji, nego što je to pozicija NVO sektora vama omogućavala. Vidjećete kako to malo drugačije izgleda kada moraju da se donose konkretne odluke, da se smijene konkretni ljudi, a kad znate da su oni zlo za tu insituciju”, kazao je Radunović.

Da li će vas te stege, prouzrokovane dugogodišnjim radom u NVO sektoru, gdje ste morali po definiciji da se držite opštih i univerzalnih dostignuća, sprečavati da donosite efikasne odluke, zapitao se Radunović hipotetički.

Kao primjer efikasnosti, očigledno van pomenutih opštih i univerzalnih dostignuća i vrijednosti, Radunović je pomenuo „sječu direktora“ koju sprovodi ministarka Vesna Bratić.

“Za mene kao političara iz sadašnje vlasti, neko ko na stvari gleda tako da ih treba rješavati u redovnoj proceduri, je problem”, rekao je Radunović i dodao da „ako se svi ne budemo ponašali u skladu sa potrebama Crne Gore da dođemo do zdravog društva, pa iako to malo košta, onda nam nema sreće“.

Kaluđerović je odgovarajući Radunoviću kazala da, uz svu potrebu da se smijene direktori škola jer je poznato da su postavljani po političkim kriterijumima, i dalje smatra da je ta smjena u ovom trenutku nezakonita.

“Nezakonita je u odnosu na sva ta lica kumulativno. Nije riječ o velikom broju ljudi ako imamo ogromno ministarstvo. Koliki god da su mu kapaciteti, imaju mogućnost da ispitaju bukvalno biografije svih lica, ali i njihov rad”, kazala je Kaluđerović i dodala da nema opravdanja da se to radi na taj način.

Ona je rekla da smatra da ima dovoljno profesionalnog iskustva i da ono može doprinijeti radu TS-a.

“Vjerujem da je taj pogled iz civilnog sektora važan jer je taj sektor dosljedno i argumentovano kritičan, te da je u ovakvoj konstelaciji političkih snaga veoma važan. Naročito zbog uklanjanja neprimjerenog političkog uticaja na rad tužilaštva i pravosuđa”, kazala je ona.

Muk je kratko komentarišući Radunovićeve opaske rekao da oslobađanje tužilaštva sigurno podrazumijeva nova imena, odnosno nove ljude na ključnim mjestima, pri čemu je, kako je rekao, on pristalica da sve bude urađeno u skladu sa zakonom.

On je istakao da nije nepoznato da smatra Državno tužilaštvo na neki način zarobljenim, te da su nevladine organizacije veoma zainteresovane za njegovo oslobađanje.

“Zainteresovani smo da u tom procesu oslobađanja, figurativno rečeno, doprinesemo. Raduje nas ova prilika da je ovim zakonom sada i formalno omogućeno da neko iz reda NVO učestvuje u radu TS-a. Vjerujem da možemo da donesemo neki drugačiji pogled, pogled koji pripada civilnom društvu i drugačije viđenje tih pitanja”, kazao je Muk.

USLOVI

Prmea Zakonu o Državnom tužilaštvu, kandidat za članstvo u TS-u u ime NVO sektora mora da ispunjava uslove od najmanje 10 godina radnog iskustva na pravnim poslovima, da uživa lični i profesionalni ugled, te da nije osuđivan za krivična djela koja, prema Zakonu, čine državne tužioce nedostojnim za obavljanje tužilačke funkcije.

NVO koje su predložile kandidate, shodno propisima, moraju da kao osnovne ciljeve svog djelovanja imaju vladavinu prava, rad državnog tužilaštva ili borbu protiv korupcije i organizovanog krimimnala, te da u posljednje tri godine sprovode projekte iz ovih oblasti.

Odbor za politički sistem, pravosuđe i upravu, prošle nedjelje završio je i konsultativno saslušanje 13 advokata za još četiri mjesta u Tužilačkom savjetu iz reda uglednih pravnika.

Nakon obavljenih konsultativnih saslušanja Odboru je otvoren put da utvrdi prijedlog za četiri člana TS-a iz reda uglednih pravnika, kao i prijedlog za predstavnika NVO u tom tijelu, a koji će potom u plenumu biti birani prostom većinom.

To rješenje, kao i prijevremeni prestanak funkcije aktuelnim članovima Tužilačkog savjeta, a prema odredbama izmijenjenog Zakona o Državnom tužilaštvu, kritikovala je Venecijanska komisija, kao i rješenje da se za vršioca dužnosti Vrhovnog državnog tužioca može izabrati ličnost koja nije član tužilačke organizacije.

Poslanik Demokratskog fronta Predrag Bulatović najavio je ranije na sjednici Odbora da će predstavnici tog političkog saveza, iako bojkotuju rad parlamenta, doći na glasanje o članovima TS-a.

Portal Analitika