Društvo
  • Portal Analitika/
  • Društvo /
  • Radulović: Uvođenje srpskog kao službenog jezika moguće jedino izmjenom člana 13 Ustava, nepoštovanje procedura poziv je na njegovo kršenje

“Nemamo institucije koje treba da obezbijede poštovanje Ustava i pravnog poretka”

Radulović: Uvođenje srpskog kao službenog jezika moguće jedino izmjenom člana 13 Ustava, nepoštovanje procedura poziv je na njegovo kršenje

Sagovornik Analitike izričit je da svaka najava da se to eventualno uradi na drugačiji način predstavlja poziv na kršenje Ustava, što su institucije dužne da spriječe i sankcionišu 


Radulović: Uvođenje srpskog kao službenog jezika moguće jedino izmjenom člana 13 Ustava, nepoštovanje procedura poziv je na njegovo kršenje Foto: Gradski portal
Jovana Vuković
Jovana VukovićAutorka
Portal AnalitikaIzvor

Predsjednik Skupštine Andrija Mandić ponovo najavljuje uvođenje srpskog jezika kao službenog. Za Portal Analitika, tim povodom advokat Veselin Radulović ističe da je uvođenje srpskog kao službenog jezika u Crnoj Gori moguće jedino izmjenom člana 13 Ustava Crne Gore. 

“Pored dvotrećinske većine u Skupštini koja bi to morala da izglasa, da bi takva izmjena bila konačna za nju na državnom referendumu mora da glasa najmanje tri petine svih birača. Svaki drugi način rješavanja ovog pitanja predstavljao bi kršenje Ustava”, objašnjava Radulović. 

Vladavina prava najviše ugrožena od strane nosilaca političke moći

Ustav se, napominje Radulović, može mijenjati samo poštovanjem procedure koju Ustav detaljno propisuje. 

Mandić: Trobojka mi je ukrasila kabinet,  srpski jezik ako nakon popisa bude većinski - da bude službeni
59
Mandić: Trobojka mi je ukrasila kabinet, srpski jezik ako…
31.01.2024 08:57
FCJK i PEN centar: Proglašenje službenim ne bi imalo za cilj poboljšanje statusa srpskoga jezika, već otvaranje puta za političko preoblikovanje Crne Gore
34
FCJK i PEN centar: Proglašenje službenim ne bi imalo…
31.01.2024 10:40

“Svaka najava da se to eventualno uradi na drugačiji način predstavlja poziv na kršenje Ustava, što su institucije dužne da spriječe i sankcionišu”, naglašava sagovornik Analitike. 

Nažalost, kako napominje, u Crnoj Gori je postalo uobičajeno da se Ustav krši, posebno od strane političara i političkih partija. 

“To što brojni takvi primjeri prolaze bez ikakve odgovornosti, govori nam da nemamo institucije koje treba da obezbijede poštovanje Ustava i pravnog poretka uopšte i da je vladavina prava najviše ugrožena od strane nosilaca političke moći”, kaže Radulović. 

Partijama odgovara opstanak partirokratskog sistema 

Upitan da li vjeruje da će ovaj saziv Skupštine sprovesti sveobuhvatnu reformu izbornog zakonodavstva, Radulović odgovara da nije optimista da će se to desiti. 

“Svjedoci smo da se to više puta najavljivalo, ali da nikada nije postojala stvarna volja da se to uradi. Ne vjerujem da ta volja postoji i sada jer svim političkim patijama, ili bar većini njih, odgovora održavanje stanja koje omogućava opstanak patitokratskog sistema”, smatra Radulović. 

Prema njegovim riječima, izborni sistem je suprotan Ustavu Crne Gore i on obezbjeđuje održavanje partitokratije. 

“Zato više vjerujem da će se reforma izbornog zakonodavstva fingirati, odnosno da neće biti sprovedena tako da se suverenitet oduzme od političkih partija i njihovih lidera i da se vrati građanima kojima pripada po Ustavu”, ocjenjuje Radulović. 

Neophodno čišćenje biračkog spiska

Sagovornik Analitike napominje da godinama imamo neuređen birački spisak koji političke partije koje su na vlasti koriste za ostvarenje partijskih i ličnih interesa. 

“Problem duplo upisanih birača, probem tzv. fantomskih birača i problem upisanih birača koji nemaju pravo glasa političke partije ne žele da riješe, već da zloupotrebljavaju kada dođu u poziciju da vrše vlast. „Čišćenje“, odnosno uređenje biračkog spiska i istovremeno sa tim registra prebivališta i boravišta, neophodno je da bi Crna Gora dobila tačne podatke o licima koja imaju pravo glasa i na taj način bi se značajno smanjio prostor za zloupotrebe od strane političkih partija”, objašnjava Radulović. 

Kako dodaje, političku volju za to imaju političari koji su pošteni i koji ne žele da vrše zloupotrebe i da kradu. 

“Kada bi u Crnoj Gori većina političara i političkih partija bili pošteni, suštinska reforma izbornog zakonodavstva bi se sprovela veoma brzo. Nažalost, vidimo kakvo je stanje u Crnoj Gori godinama kada je u pitanju politička volja za rješenje ovih pitanja, odnosno kada je u pitanju poštenje političara”, zaključuje Radulović.

Portal Analitika