Sve prognoze za ljetnju turističku sezonu u Kotoru su jako promjenjive, gotovo na nivou imaginacija i želja uz ogromne težnje da se ona zapravo i desi. Umnogome će kompletna turistička kretanja zavisiti od imunizacije, budući da su već poznate ideje oko kovid pasoša, odnosno imunizacije kao ,,preduslova“ za turistička putovanja - kazala je za Pobjedu VD direktora Turističke organizacije Kotora Emilija Radulović. Prve turističke posjete bi se mogle očekivati intenzivnije od juna, jula, i to iz zemalja regiona, Rusije i Velike Britanije.
Radulović kaže da je sigurno da će se tokom ljetnje turističke sezone i dalje morati primjenjivati mjere za suzbijanje korona virusa a i prema trenutnim najavama da neće doći do ponovnog potpunog zatvaranja raznih djelatnosti jer bi to dodatno oslabilo ekonomiju.
- U uslovima kakvi su trenutno, kada umjesto desetine i stotine hiljada brojimo eventualno po koju stotinu broja dolazaka turista, nameće se pitanje kako održati i razvijati turizam uz oskudnu finansijsku situaciju koja značajno ograničava promociju, budući da smo svjesni da kvalitetan i učinkovit marketing i promocija, koštaju. Ovo dodatno, jer potencijalni turisti sa ciljnih tržišta moraju biti pravovremeno informisani ukoliko se odluče da svoj odmor provedu u Crnoj Gori jer to direktno utiče na njihovo planiranje ali i osjećaj sigurnosti, prvenstveno zdravstvene - kaže Radulović.
Ona ističe da smo svjedoci uspavane kompletne turističke privrede, pustih ulica, zatvorenih radnji, kafića ali i nemoći da se u teškim ekonomskim momentima razvijamo ili inoviramo turističku ponudu grada u susret turističkoj sezoni, ako se uopšte i desi.
- Takođe osim sunca, mora i plaža kao neisrcpnih prirodnih potencijala, ostala turistička ponuda biće prilično osiromašena, prvenstveno turističko-kulturna dešavanja koja podrazumijevaju okupljanja na otvorenom. U uslovima neizvjesnosti a sa druge strane ugrožene zdravstvene sutuacije, biće izuzetno izazovno naći način za ,,oživljenje“ turizma i ekonomije budući da su brojni faktori, koji će ključno uticati na razvoj turizma, a na koje ne možemo značajno da utičemo. Ono što je ključno pred nama, a što moramo pokazati, jeste konkretizacija ponude i odlučnost, pozitivizam i optimizam da na pravi način, ciljano, iskoristimo sve ključne prednosti destinacije koju promovišemo. Moramo planski usmjeriti aktivnosti na ona tržišta na koja sigurno možemo računati pa čak i uz prividna odricanja od drugih, upavo zbog složenosti situacije. Odlučnost, pozitivizam i optimizam ogledaju se u tome da smo, kao mjesto za odmor sigurna, lako dostupna, poželjna i preporučena destinacija a naše prednosti su već nadaleko poznate, a to su priroda i kultura - kazala je Radulović.
Optimistična očekivanja od nadolazeće sezone su početak postepenog oporavka kada je u pitanju kompletni turistički promet.
- Činjenica je da je zbog epidemiološke situacije predsezona izgubljena, te ostaje namjera kako na državnom tako i lokalnom nivou spasiti ili učiniti sve da se glavna sezona desi.
Predstavnici svih privrednih udruženja, turističkih udruženja, Unije poslodavaca poslali su apel nadležnima vezano za finansijsku pomoć kao i analize trenutne situacije, uz konkretne ideje.
Zaključak je da bi ekonomska kriza, odnosno izostanak glavne turističke sezone bio koban za sve turističke poslenike. Ključno je i pitanje imunizacije, njene dinamike i svih aktivnosti koje su usmjerene na oporavak od pandemije korona virusom, koja još uvijek ne jenjava.
Potpuni oporavak možemo očekivati tek za dvije godine, a bili bi zadovoljni kada bi ostvarili i 30 odsto prometa 2019. godine, što bi značilo početak obuzdavanja pandemije, oporavak globalnog tržišta i u krajnjem oporavak turizma - kaže Radulović.
U krajnjem, ocjenjuje Radulović, turističke posjete bi se mogle očekivati intenzivnije od juna/jula, uz goste iz regiona, Rusije i Velike Britanije. Najbrojniji će biti individualni dolasci, budući da će svi masovni dolasci biti upitni i dugotrajno neizvjesni.
Što se tiče kruzera, kaže Radulović, još uvijek nema zvaničnih najava i značajno će zavisiti od imunizacije i od normalizacije avio-saobraćaja kada su u pitanju polazne tačake putovanja, ali će se, nesumnjivo, raditi o drugačijoj vrsti kruzing putovanja, po drugačijim pravilima sa znatno manjih brojem dolazaka.
- Činjenica je da su, u protekloj godini, životi i poslovanje milijarde ljudi značajno bili pogođeni pandemijom korona virusa, raznim organičenjima i mjerama za suzbijanje korona virusa. Stoga je pred nama veliki izazov i velika borba između ključnih prioriteta, zdravlja i ekonomije, turizma ili zaključavanja, imunizacije i njene dinamike ali i raspoloživosti svih resursa da se stabilizuje kompletna epidemiološka i ekonomska situacija u zemlji - zaključuje Radulović.
Od 41 hotela otvoreno samo sedam
Prema posljednjim podacima u Kotoru odmara 311 gostiju, a preko 85 odsto je smješteno u privatnom smještaju, budući da hotelski smještaj nije dostupan u punom kapacitetu zbog aktuelne epidemiološke situacije. Naime od 41 hotela koji je registrovan na području Kotora, trenutno ih je otvoreno 7.
Od početka godine u privatnom smještaju boravilo je 1.425 turista što je 65 odsto manje u odnosu na uporedni period prošle godine. Ostvareno je 25.595 noćenja odnosno 66 odsto manje noćenja u odnosu na 2020. godinu, isti uporedni period.
Što se tiče strukture gostiju koji su boravili u privatnom smještaju najveći dio njih je iz Rusije 28 odsto, Srbije 20,3, BiH 11,9, SAD-a 5,04 i Ukrajine 4,69 odsto. Primjetna je drugačija struktura po nacionalnosti u odnosu na prošlu godinu što se tiče četvrte i pete pozicije koju su umjesto SAD-a i Ukrajine zauzimali Kina i Turska.
Što se tiče zadržavanja turista (privatan smještaj), prosječna dužina boravka u posmatranom periodu od početka godine je 18 dana što je za 7 dana duže u odnosu na dužinu boravka prošle godine (11 dana). Lako je uočljivo da se radi o onoj vrsti boravka koja se vezana za vlasnike nekretnina kao sekundarnog stambenog prostora koja se kod nas tretira kroz oporezivanje turističke takse.
U hotelskom smještaju prema Monstatovim podacima iz januara, boravilo je 125 gostiju koji su ostvarili 235 noćenja, odnosno u prosjeku ostajali su dva dana. Za februar još uvijek nisu dostupni zvanični podaci.
Udio Kotora u dolascima i noćenjima na državnom nivou trenutno je ispod 1 odsto.
Svaki četvrti turista je iz Rusije
Turistička organizacija opštine Kotor je, u skladu sa NTO smjernicama, u zadnjem kvartalu prošle godine analizirala ključna emitivna tržišta (na osnovu podataka na internetu) i to za, Veliku Britaniju, Rusiju, Austriju, Francusku, Poljsku i Njemačku.
Radulović kaže da je istraživanje pokazalo da su turisti iz Rusije među najzastupljenijim turistima u Crnoj Gori, a trendovi koji se bilježe iz godine u godinu pokazuju da je ruskim turistima Crna Gora jedna od omiljenih destinacija za odmor.
- Skoro četvrtinu stranih turista koji posjećuju Crnu Goru čine ruski gosti. Cijena je jedan od ključnih faktora u donošenju odluke vezano za putovanja, prednosti omiljenih destinacija baziraju se na odnosu cijene i kvaliteta. Najveći broj ruskih turista bira odmor sa motivima sunca, mora i plaže. Destinacije sa spa i sportskim mogućnostima i naglašenom ponudom dobre kuhinje su posebno zanimljive. Prosječni budžet ruskog turiste tokom odmora izvan granica RF iznosi oko 1.100 eura - navodi Radulović.
Što se tiče tržišta Velike Britanije, Britanci obično odlaze na odmor s partnerom (5 odsto) ili članom porodice (33 odsto). Jedan od četiri Britanca odlazi na putovanje s članovima šire porodice ili adult only grupna putovanja, dok 4 odsto odlazi na grupna putovanja s prijateljima. Starosna grupa od 25-34 godine je najaktivnija u pogledu putovanja.
Odlazak na odmor s fokusom na plažu ostaje i dalje drugi najpopularniji tip odmora (4 odsto) dok je 15 odsto Britanaca odabralo ol inkluziv odmor. Krstarenja su sve popularniji vid odmora među Britancima a javio se povećan interes za aktivni turizam, od čega im je omiljeni biciklistički.
Čak 40 odsto putovanja u inostranstvo Britanci planiraju preko agenata ili putničkih agencija.
Onlajn promocija
U TO Kotor trenutno su pojačane aktivnosti na unapređenju sajta www.kotor.travel, domen koji će biti posvećen isključivo promociji, a koji u odnosu na staru prezentaciju, ima ključni sadržaj na engleskom, a prevod na crnogorskom jeziku.
- Najveći pomak u promociji vidimo u organizovanoj akciji predstavljanja turističke ponude, smještaja, aktivnosti i ugostiteljske ponude. Svi učesnici su dužni da imaju potvrdu o registraciji djelatnosti, rješenje o radu. Optimizacijom sajta, adekvatnim tekstovima i fotografijama, smatramo da ćemo značajno doprinijeti promociji kompletne turističke ponude grada. Svi zainteresovani se mogu javiti za reklamu koja je besplatna, kao što smo više puta i objavljivali. Neophodno je ispuniti podatke preko linka ili se javiti u kancelariju Stručne službe TO, dok je prijave moguće slati tokom cijele godine - kazala je Radulović.