On smatra da je ton Piculinog dokumenta prilično rezervisan.
„Rezervisanost se može vidjeti odmah nakon očekivanih komplimenata vezanih za mirnu i demokratsku tranziciju vlasti u Crnoj Gori. Poslije njih slijedi cijeli niz upozorenja koja se vezuju za više oblasti, kao što su izmjene Zakona o državnim službenicima i namještenicima, za već notifikovane pojave nepotizma, partijskog zapošljavanja i revanšizma, što je ovog puta saopšteno u nešto uvijenijoj formi, ali poprilično jasno. Upozoreno je da se stare prakse ne smiju ponavljati, a evidentno je da se one ne samo ponavljaju, već i intenziviraju“, kazao je Radulović Portalu Analitika.
Picula je u Nacrtu izvještaja, govoreći o predstojećim lokalnim izborima u Nikšiću, kazao da oni oslikavaju izrazito polarizovanu političku scenu i uzrokuju dodatne nestabilnosti. Sve nepravilnosti i sumnje valja, kaže on, što prije ukloniti, a vrijedi, dodaje, razmotriti mogućnost da se lokalni izbori u svim jedinicama održavaju u isto vrijeme.
Radulović podsjeća da smo, osim u dokumentu, i u skorašnjim Piculinim izjavama imali upozorenja vezana za izborne procedure, posebno one koje se odnose na pitanje nikšićkih izbora.
„Imali smo vrlo eksplicitno referiranje na miješanje inostranog faktora u izborni proces. Njegove izjave su na domaćoj sceni dobile vrlo odsječne i nediplomatske odgovore vrlo visokih rukovodilaca vladajuće strukture – prije svega predsjednika skupštinskog Odbora za ljudska prava i slobode, iz redova Demokratskog fronta (DF), koji je vrlo oštro napao gospodina Piculu, navodeći da on štiti interese Demokratske partije socijalista (DPS). Međutim, ozbiljan posmatrač će u Nacrtu vidjeti sve sem da gospodin Picula štiti interese DPS-a; štaviše, sasvim je suprotno – on ima vrlo izbalansiran stav. Određene vrlo negativne pojave koje su nove vlasti uradile, nijesu za sada imale oštru osudu u ovom dokumentu, što ne znači da ubuduće neće ako se nastave. Za sada imamo više opomena da se takve stvari ne rade“, naglašava on.
Naš sagovornik ističe da je u Nacrtu izvještaja najeksplicitnija osuda predloženih izmjena tužilačkih zakona, koju su, kaže, ranije uputile Evropska komisija, njeni predstavnici u Crnoj Gori, predstavnici država članica Evropske unije (EU) i sve relevantne međunarodne adrese.
Picula je, podsjetimo, kazao da podržava odgađanje glasanja o tužilačkim zakonima po hitnom postupku i pokretanje konsultacija o njima. Vanrednim postupcima se, podvukao je on, ne smije dovoditi u pitanje ionako ograničeni dosadašnji napredak u području vladavine prava i borbe protiv korupcije.
„Nacrt izvještaja imao bi sasvim drugačiju notu da su pomenuti zakoni došli do Skupštine. U njemu je naglašeno da se reforme moraju sprovoditi na postojećim zakonima, odnosno – da postojeći tužilački i sudski zakoni mogu biti unaprjeđivani i nadgrađivani, ali nikako temeljno razgrađivani i suštinski usmjeravani ka partijskoj kontroli tužilaštva i sudstva. To je glavna poruka – da se mora graditi na postignutom, a ne ići nazad“, podvlači Radulović.
Na pitanje – je li nova vlast shvatila upozorenja koja joj stižu iz EU – Radulović odgovara da jeste dio vlasti, i to iz, kako kaže, vrlo pragmatičnih razloga.
„Predsjednik Vlade je tražio od Skupštine da se povuku tužilački zakoni, što su neki od njegovih partnera podržali. Međutim, pitanje je koliko će izdržati pritiske najvećeg koalicionog partnera, DF-a, koji insistira na tim i takvim predloženim izmjenama. To može voditi u dva smjera: u pucanje vladajuće koalicije i raspisivanje novih izbora ili usvajanje takve vrste zakona, koji bi onda vodili ka prekidu pregovora ili makar vraćanju ključnih oblasti iz poglavlja 23 na sami početak. Dakle, vratili bismo se u jednu poziciju koja je davno definisana i pređena i koja je kao takva bila notifikovana od strane EU. U ovom trenutku, s primjenom nove pregovaračke metodologije, ne znamo tačno kakve bi sve konsekvence nastupile i u drugim oblastima i u ukupnom setu odnosa između Crne Gore i EU. One, svakako, ne bi bile ni male, ni zanemarljive“, poručuje Radulović.