Svaki izvještaj međunarodnih organizacija podložan je određenim subjektivnim i političkim uticajima, pa i ovaj Fridom hausa. Zbog toga se može desiti da ima određenih varijacija i nepravilnosti, ali iako ih ima, značajan dio krivice je naš. Crnogorske institucije moraju bolje da rade, a crnogorska diplomatija da uspostavi kontakt sa međunarodnim organizacijama i da, bez pretenzije da utiče na njih, predstavi argumente za negativne ocjene, a pozitivna dešavanja, koja nijesu notifikovana, da stavi u prvi plan – ocijenio je za Pobjedu Momčilo Radulović, predsjednik Evropskog pokreta u Crnoj Gori.
U najnovijem izveštaju "Države u tranziciji", organizacije Fridom haus, koja se bavi ljudskim pravima i promovisanju demokratije u svijetu, Srbija i Crna Gora izgubile su epitet "djelimično konsolidovanih demokratija".
Fridom haus vratio je ove dvije države Zapadnog Balkana, korak unazad, odnosno u grupu tranzicionih, odnosno "hibridnih režima". Pojam "hibridni režim" podrazumijeva države u kojima su demokratske institucije krhke i u kojima postoje značajni izazovi u odbrani političkih prava i građanskih sloboda.
Izmjena metodologije
Radulović kaže da su tri faktora uzrokovala ovakve ocjene Fridom hausa.
- Prvo, došlo je do izmjene metodologije. Imamo i ljudski faktor vezan za izvještavanje sa terena, odnosno njihove lokalne partnere koji uvijek imaju i svoj subjektivni uticaj, kao njihovi evaluatori lokalnih izvještaja, očito i ne moraju da budu uvijek detaljno upoznati i u potpunosti objektivni – kazao je Radulović.
Prema njegovim riječima, imamo i političkih uticaja na tu vrstu izvještaja bez obzira na to koliko bili cijenjeni kao relativno neutralni.
- Potpuno sam uvjeren da i kod tih vrsta izvještaja imamo određenog političkog uticaja – istakao je Radulović.
Rekao je da je drugi faktor koji je uticao na ocjene Fridom hausa taj da su se u Crnoj Gori prošle godine desili, kako je kazao, ozbiljni udari na reputaciju pravosuđa i tužilaštva.
- U Izvještaju, ako ga uporedimo sa prošlogodišnjim, vidjećemo da su upravo manjkavosti u sudstvu i tužilaštvu bile te koje su nas za jedan mali procenat spustile, a koji je bio dovoljan da pređemo u drugu kategoriju – kazao je Radulović.
Podsjetio je da je i u 2019. bilo negativnih notifikacija, ne samo kod Fridom hausa, nego i drugih međunarodnih organizacija.
- Treći segment je da već duži niz godina dolazi do opadanja kada je Crna Gora u pitanju. U svakom od tih izvještaja mogli smo pronaći elemente koji nijesu bili precizni. Ni autori ni evaluatori nijesu možda imali dovoljno informacija na osnovu kojih su pravili zaključke, ali sigurno je da nijesu imali zvanične informacije i da ih niko nije kontaktirao od crnogorske diplomatije i zvaničnih organa, što je bilo u portfoliju posla crnogorske diplomatije, a to je da uspostavi kontakt sa tim međunarodnim organizacijama bez pretenzije da utiče na njih, već samo da predstavi svoje argumente za određene negativne ocjene ili da pozitivne stvari koje su se desile a nijesu notifikovane u izvještajima, stavi u prvi plan – istakao je Radulović.
Završimo što treba
Poručio je da se krivica za loše ocjene "ne može svaljivati na Fridom haus".
- Dajte kod kuće da prvo završimo ono što treba. Ako nijesmo završili kako treba, dajte da objasnimo situaciju do koje smo došli. Da bismo imali proaktivnu ulogu prema međunarodnim organizacijama moramo da uradimo reforme kod kuće jer samo tim reformama možemo da imamo argumente i utičemo na međunarodne organizacije – rekao je Radulović.
Kazao je da se često dešava da Crna Gora i njene institucije ne znaju da na dobar način prezentuju dobre strane svojih aktivnosti i postignuća, ili da za one negativne ocjene koje su tačne, nađu adekvatno opravdanje ili ukažu na procese koji će možda voditi ka popravljanju te situacije.
- To se iz godine u godinu propušta. Crnogorska diplomatija mora da radi, njen posao je da vodi računa o reputaciji zemlje. Često se sa pozicije državnih organa ne pokazuje dobra volja i inicijativa prema međunarodnim organizacijama. Ako svako normalan zna da situacija sa medijima u Srbiji ne može biti bolja nego u Crnoj Gori, ako čitate izvještaj Reportera bez granica nažalost dobijete drugačiji utisak, ali šta smo mi uradili da to objasnimo nekome u toj organizaciji ili poboljšamo položaj medija do mjere u kojoj će to biti neupitno. Državni organi moraju da se uče toj vrsti komunikacije – kazao je Radulović.
Prema njegovim riječima, ako naši susjedi koji imaju više problema od nas, dobiju bolje ili iste ocjene, to znači da nije do njih, već do nas.
- Dajte da vidimo šta smo mi ili šta nijesmo uradili. Lako ćemo za to da li je Fridom haus napravio blaži ili jači izvještaj. Crnogorske institucije moraju bolje da rade svoj posao. Čini mi se da su pravosuđe i tužilaštvo radili svoj posao lošije nego u prethodnom periodu i to nas je koštalo – kazao je Radulović.