Politika

"Zakon o Državnom tužilaštvu ima niz nedostataka i propusta"

Radulović: Izvršna vlast da ne tumači propise pravosuđu

Radulović je kazao da Zakon o Državnom tužilaštvu ima niz nedostataka i propusta, među kojima je i onaj koji omogućava da se za v.d. VDT-a imenuje neko i van institucije Vrhovnog državnog tužilaštva

Radulović: Izvršna vlast da ne tumači propise pravosuđu Foto: Gradski portal
DanIzvor

Advokat Veselin Radulović smatra da je traženje mišljenja od Ministarstva pravde u vezi sa izborom v.d. VDT-a i njegovim ostankom u VDT-u nakon isteka v.d. mandata put ka lošoj praksi da u narednom periodu izvršna vlast tumači propise za potrebe pravosuđa, što, smatra on, svakako nije dobro.

Novoimenovani ministar pravde Andrej Milović uputio je prošle sedmice Sekretarijatu Tužilačkog savjeta novo mišljenje u vezi sa odredbama Zakona o Državnom tužilaštvu u kom se, između ostalog, navodi da je nezakonita odluka kojom je omogućeno da v.d. vrhovnog državnog tužioca nakon isteka mandata ostane u Vrhovnom državnom tužilaštvu. Milovićevo mišljenje je suprotno od onoga koje je Tužilačkom savjetu ranije dostavio njegov prethodnik, bivši ministar pravde Marko Kovač.

Advokat Radulović je, u izjavi za "Dan", kazao da Zakon o Državnom tužilaštvu ima niz nedostataka i propusta, među kojima je i onaj koji omogućava da se za v.d. VDT-a imenuje neko i van institucije Vrhovnog državnog tužilaštva.

To rješenje je, tvrd sagovornik Dana , dovelo do problema da se, nakon imenovanja za v.d. VDT-a nekoga ko dolazi iz nižeg tužilaštva, postavlja pitanje da li to lice ostaje da radi u VDT-u nakon isteka v.d. mandata. Radulović smatra da je logično da se tom licu omogući da ostane u Vrhovnom državnom tužilaštvu, jer vraćanje u niže tužilaštvo bi predstavljalo jednu vrstu degradacije.

S druge strane, tvrdi on, to je omogućilo i da se iz nižeg tužilaštva napreduje u Vrhovno državno tužilaštvo mimo propisane procedure, odnosno suprotno pravilima propisanim zakonom.

Radulović posebno problematizuje to što je Tužilački savjet ljetos tražio mišljenje i tumačenje ovog pitanja od strane Ministarstva pravde i na taj način, tvrdi on, otvorio put lošoj praksi da izvršna vlast u narednom periodu tumači propise za potrebe pravosuđa.

Inače, Ministarstvo pravde je 28. jula prošle godine dalo mišljenje u vezi sa pravnim institutom vršioca dužnosti vrhovnog državnog tužioca. To mišljenje je potpisao Kovač, a Milović smatra da ono nema pravnog utemeljenja zbog čega ga je i povukao i Tužilačkom savjetu dostavio novo.

“Odluka Tužilačkog savjeta, donijeta na osnovu mišljenja Ministarstva pravde, kojom je omogućeno da v.d. vrhovnog državnog tužioca nakon isteka mandata ostane državni tužilac u Vrhovnom državnom tužilaštvu je nezakonita i takvom odlukom je prekršen Ustav Crne Gore i Zakon o Državnom tužilaštvu”, ocijenio je Milović.

On je podsjetio da je Ustavom propisano da vrhovnog državnog tužioca bira i razrješava Skupština Crne Gore, na predlog Tužilačkog savjeta, po raspisanom javnom pozivu, i da se on bira na vrijeme od pet godina, odnosno da Tužilački savjet utvrđuje predlog za izbor vrhovnog državnog tužioca.

Portal Analitika

Komentari ()

Nadimak za neregistrovanog korisnika
Napišite Vaš komentar
Ovaj sajt je zaštićen sa reCAPTCHA anti spam mehanizmom.Primjenjuju se Google politika o privatnosti i uslovi korišćenja . Vaš komentar se prvo šalje timu na odobrenje. Portal Analitika zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar, bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznijeta u komentarima ne odražavaju stavove redakcije.
Još uvijek nemate nalog? Registrujte se.