Društvo

Konferencija "Fašizam i antifašizam - 80 godina poslije" počela u Zagrebu

Radulović: Bez aktivne ideje antifašizma nema ni mira ni progresa na Balkanu

Profesor Zoran Pusić poručio da tema atifašizma danas zahtjeva posebnu pažnju zbog narastajućeg revizionizma i jačanja struktura koje društva regiona odvlače u desni nacionalni i klerikalni radikalizam

Radulović: Bez aktivne ideje antifašizma nema ni mira ni progresa na Balkanu Foto: PA
Portal AnalitikaIzvor

Dvodnevna konferencija pod nazivom "Fašizam i antifašizam - 80 godina poslije", koju su organizovali Atifašistička liga Hrvatske, Srpsko nacionalno vijeće i Igmanska inicijativa, počela je danas u Zagrebu.

Skup je otvorio kopredsjednik Inicijative za Hrvatsku i predsjednik Antifašističke lige profesor Zoran Pusić, ukazujući da tema atifašizma danas zahtjeva posebnu pažnju zbog narastajućeg revizionizma i jačanja struktura koje društva regiona odvlače u desni nacionalni i klerikalni radikalizam.

Uvodnu riječ dao je partizan i istaknuti jugoslovenski i hrvatski diplomata Budimir Lončar, koji je napravio retrospektivu zbivanja za posljednjih osam decenija i istakao značaj antifašizma u oslobađanju i progresu naroda na prostoru bivše Jugoslavije.

U uvodnom dijelu stanje u svojim državama prestavili su kopredsjednici Igmanske inicijative Vehid Šehić za BiH i Aleksandar Popov za Srbiju izražavajući zabrinutost zbog pokušaja izjednačavanja partizanskog antifašističkog pokreta sa kolaboracionističkim i kvislinškim vojnim formacijama u Drugom svjetskom ratu.

Kopredsjednik Inicijative za Crnu Goru profesor Branislav Radulović istakao je da pitanje antifašizma danas nije samo pitanje nostalgije, odnosa prema partizanskom pokretu ili poštovanja prema žrtvama Drugog svjetskog rata, već je civilizacijsko i pitanje vrednosnog Sistema.

“Ideja ujedinjene Evrope upravo je nastala na temeljima antifašizma. Bez aktivne ideje antifašizma nema ni mira ni progresa na Balkanu”, poručio je Radulović.

Na prvom panelu Konferencije o značaju NOB-a i AVNOJ-a govorili su diplomata Jovan Vejanović i istoričari Dragan Markovina i Hrvoje Klasić.

Na drugom panelu o značaju antifašizma u obrazovanju, kulturnim i savremenim umjetničkim praksama govorili su Marijana Stojičić iz Centra za primjenjenu istoriju iz Beograda, Tena Banjeglav iz "Dokumenata" iz Zagreba i Aneta Vladimirov iz Srpskog nacionalnog vijeća Hrvatske.

Konferencija sjutra nastavlja sa radom kada će o savremenim manifestacijama fašizma govoriti filozof Rastko Moćnik, filozofkinja Nadežda Čačinović, predsjednik antifašista Srbije Aleksandar Kraus i novinar Hrvoje Šimićević.

Konferencija se završava sa panelom na temu "Antifašizam danas" u kojoj će učestvovati filozof Ivo Komšić, sociolog Jovan Komšić i reditelj Andro Martinović predsjednik Inicijative za regionalnu saradnju.

Portal Analitika