Direktorica OB "Danilo I“ o epidemiološkoj situaciji

Radojičić: Zabrinjava rast oboljelih na Cetinju

Direktorica Opšte bolnice „Danilo I“ na Cetinju, dr Sonja Radojičić kazala je da je zbog složene epidemiološke situacije u zemlji, a naročito u Budvi, posljednjih dana u toj ustanovi povećan broj hospitalizacija pacijenata inficiranih korona virusom.

Radojičić: Zabrinjava rast oboljelih na Cetinju Foto: Pobjeda
RTV Cetinje Izvor

"Od Nove godine, imali smo petnaestodnevno zatišje na odjeljenju, s prosjekom oko sedam kovid pacijenata. Sada je povećan broj hospitalizacija, pa ih je 26. U posljednja dva dana, u cetinjskoj bolnici pomoć je zatražilo i nekih desetak osoba iz Budve, kao i jedna pacijentkinja iz Herceg Novog. Ko je bio za hospitalizaciju, zaista smo ga i ostavili. Morali smo da sačuvamo mjesta za hitne pacijente, jer u zdravstvenim ustanovama hospitalizuju se komplikacije kovid infekcije koje zahtijevaju kiseoničku potporu - navela je dr Radojičić.

Cifra zaraženih na dnevnom nivou na Cetinju je preko 20 osoba, i taj podatak, istakla je ona, posebno brine.

"Pacijenti su iscrpljeni, a narod više nema strpljenja. Cijela situacija s kovidom predugo traje, skoro je godinu dana od kako su se prvi slučajevi koronavirusa pojavili u Crnoj Gori. Primijetili smo da se pojavljuju reinfekcije. Dakle, pacijenti koji su preležali kovid infekciju, bili pozitivni na PCR testu, dolaze nakon jednog ili tri mjeseca ponovo pozitivni. I onda smo i mi, i oni u problemu – kazala je dr Radojičić.

Opšta bolnica na Cetinju u novembru je proglašena kovid centrom, sa 28 ležajeva planiranih za kovid pacijente, i 15 kiseoničkih mjesta.

Liječenje oboljelih od korona virusa zahtijeva saradnju ljekara različitih specijalnosti, internista, pulmologa, infektologa, i drugih.

Doktorica Radojičić, kaže da se mogu pohvaliti činjenicom, da od kada su postali kovid ustanova, nijednog pacijenta nijesu poslali u drugi centar.

"Na kovid odjeljenju imamo tim koji 24 sata brine o pacijentima. Radimo nas tri koleginice internisti; kardiolog, endokrinolog i gastroenterelog. Koleginica infektolog je naša specijalistkinja koja daje podršku Kliničkom centru, tako da je dr Nišević, tu sa nama. Anesteziolozi se smjenjuju, a tu je i kolega dr Tadić, specijalizant vraćen iz Beograda. Osnovni problem nam je podstanica za kiseonik, koja je mala za ove epidemiološke uslove. Razmišljamo da u narednom periodu stanicu kiseonika proširimo, jer koliko će ova situacija potrajati, niko ne zna".

Doktorica Radojičić, po specijalizaciji internista – kardiolog, objasnila je da je kovid sistemsko oboljenje, polivaskularna bolest, koja stvara komplikacije na mnogim ciljnim organima, dakle, na mozgu, bubrezima, srcu i dr.

Kod osoba sa virusom COVID-19 može se javiti i miokarditis, odnosno upala srčanog mišića. Ukazala je na činjenicu da je broj srčanih udara dva i po puta veći 6 mjeseci nakon kovida.

Ono što je posebno zanimljivo, a pokazale su studije rađene u drugim zemljama, da kod mladih ljudi sa neznačajnim simptomima kovid infekcije, puno je subakutne faze miokarditisa. Ti pacijenti imali su problem sa zamaranjem i iscrpljenošću, i tri do šest mjeseci.

"Kod naših pacijenata primjećujemo da se javljaju fibroze na plućima, i u srčanom mišiću. Javlja se progresija bubrežne bolesti, naročito ako je postojala, potom neurološki poremećaju, psihički poremećaji, nesanica. Zamor kod pacijenata je neobjašnjiv i jako dugo traje. Oporavak je individualan. Preporuka pacijentima da uvode postepeno fizičku aktivnost, bez forsiranja. Upozorenje posebno za mlađe pacijente da stanu s vježbanjem i sportske aktivnosti odlože na tri do šest mjeseci, a potom da se adaekvatno istestiraju prije nego što će ući u kasniju fizičku kondiciju", zaključila je dr Radojičić.

U Opštoj bolnici „Danilo I“ na Cetinju od kraja oktobra, na kovid odljeljenju, liječeno je 160 pacijenta, a od početka ove godine njih 60.

Portal Analitika