Na Cetinju su dva puta zbog loše epidemiološke situacije i broja preminulih zastave spuštane na pola koplja. Nakon uvođenja strožih mjera, statistički podaci govore da je situacija znatno bolja.
Od 16 hospitalizovanih pacijenata, jedan je intubiran, a šest je na neinvazivnoj ventilaciji.
“Ovi pacijenti su sa dosta teškom kliničkom slikom i imamo još par pacijenata na visokim protocima kiseonika“, kaže direktorica Sonja Radojičić.
Kako pojašnjava naša sagovornica, obolijevaju i mlađe i starije osobe, ipak najviše je pacijenata srednje životne dobi.
„Većinom su pacijenti muškog pola“, pojašnjava Radojičić.
Na Cetinju je juče registrovano devet novoinficiranih korona virusom. Aktivno oboljelih je 121.
„Broj inficiranih jeste opao, ali pacijenti koji su hospitalizovani zaista imaju teške kliničke slike. Juče smo jednu pacijentkinju prevezli u Klinički centar“, objašnjava direktorica.
U ovoj medicinskoj ustanovi, kako kažu, imaju dosta medicinskog kadra. Ipak, dio medicinara je u samoizolaciji ili su inficirani.
„Jedan doktor i par medicinskih sestara i dva nemedicinska radnika su inficirani, ali prekombinacijom osoblja uspijevamo da odradimo sve, tako da ne trpe ni pacijenti ni posao“, kaže Radojičić.
Od početka epidemije, infektološkinja cetinjske bolnice „Danilo I“ je na ispomoći kolegama u KCCG.
„Koleginica infektolog, od početka epidemije, od prošle godine je na ispomoći u Kliničkom centru, a inače, je bila raspoređivana i u drugim zdravstvenim ustanovama. S obzirom na to da nas je manji broj internistra koji pokrivamo ovaj kovid centar mi radimo samo u našoj ustanovi“, objašnjava Radojičić.
U cetinjskom Domu zdravlja svakodnevno registruju nove slučajeve zaraze, ipak, broj novoinficiranih je u padu.
„Broj inficiranih u Cetinju je značajno opao. Evidentno je da se građani pridržavaju propisanog i te mjere su urodile plodom“, zaključuje Radojičić i poziva građane da se i u narednom periodu pridržavaju mjera, kako bi doprinijeli što boljoj epidemiološkoj slici u tom gradu.