Posljednja kap koja joj je prelila čašu bila je kada su zvanično iz državnog trezora predali pismo ministarstvima u kojem se zahtijeva smanjenje godišnjeg budžeta za kraljicu za cijelih 40 posto.
Radni dan na uvid naciji: Britanska kraljica Elizabeta II odlučila je da uzvrati udarac. I to na jedan originalan način - da organizuje izložbu! Neobičnu izložbu na kojoj će biti izložen – njen radni dan!
Izložba će se organizovati u Bakingamskoj palati i zvaće se „Kraljičina godina“. Ono što bi posjetioci iz nje trebalo da nauče jeste - čemu sliži Kruna.
Kraljica je pod rastućim pritiskom agresivnih laburista, koji neprekidno tvrde da su „neprimjerena“ sredstva od oko 8 miliona funti kojima godišnje raspolaže Njeno Visočanstvo (samo dva više od onoga što na raspolaganju ima Kapelo). Zato je Njeno Visočanstvo odlučilo da otvori kraljevska vrata od 27. jula do 1. oktobra i da građanima stavi na uvid podatke o svojem životu.
Ovdje ne postoji razlika između javnog i privatnog. Na jednoj su strani dnevni sastanci, na drugoj program za cijelu sezonu.
Ima li iko da radi više od mene? – kao da hoće da kaže i poruči ovom izložbom britanska kraljica.
Ustajanje je u 8 ujutro. Slijedi brzi doručak.Potom odgovara na poruke i pitanja. Ostavlja osoblju ona na koja ne uspije da odgovori lično.
U devet, dvije za to zadužene osobe predaju joj dokumenta vlade čuvana u posebnim crvenim torbama. Tu je srce njene vlasti. Samo ona, od 1952. godine,. ima pristup svakoj držanoj tajni. Ministri se mijenjaju, monarhija ostaje.
Samo 45 minuta dnevno za sebe: Dva sata nakon toga, počinju prijemi. Uglavnom se radi o civilnim i vojnim prijemima, - rukuje se, dodjeljuje medalje, zahvaljuje... Ili o susretima sa ambasadorima, koje prima sama u sali 1844.
Ambasador u fraku se približi, pokloni se tri puta, predaje akreditive svoje zemlje i potom predstavlja suprugu. Dvadeset minuta razgovora. Deset o unutrašnjoj i ekonomskoj politici i spoljnoj politici, deset o privatnom životu gosta.
Samo jedna predstava? „Njena uloga je odlučujuća i od polemike o kraljevskoj apanaži koja traje već dvadeset godina, diže mi se kosa na glavi“, komentariše konzervativac Dejvod Natal.
U 12,30 kraljica sijeda za sto. Ponekad sa mužem Filipom, vojvodom od Edinburga, a češće sa 12 pozvanih i izabranih među hiljadama industrijalaca, političara, aristokrata koji traže prijem kod nje.
Popodne je posvećeno školama, vojnim paradama, umjetničkim galerijama, bolnicama i beskućnicima.
U njenom društvu popije se godišnje 27 hiljada šolja čaja. U istom periodu 84-godišnja kraljica ima 400 zvaničnih prijema – više od 10 dnevno.
Srijedom se srijeće sa premijerom i, svakoga dana, prije večere, čita izvješaj iz Parlamenta. Uveče je podijeljena između dobrotvornih koncerata, i televizijskih i filmskih premijera. U 11 gasi svjetlo. Premorena.
Među svim ovim obavezama, na marginama sastanaka ima samo 45 minuta za sebe, u 4 popodne, za čaj, kada joj dovode njenih pet pasa, koje lično hrani.
(prevod: G. Borović)