Sama ponuda dolazi u sklopu refundiranja novca svim putnicima koji su se na njima itekako nesretni i kobni petak 13. nalazili na krstarenju, u slučaju ako "žele ostati odani kompaniji". No napaćeni putnici koji su umjesto odmora i uživancija doživjeli pravu noćnu moru žele mnogo, mnogo više od cijene novog krstarenja umanjene za trećinu.
Preživjeli planiraju da se udruže i u Miamiju, u kojem je smješteno sjedište Karnivala, podignu grupnu tužbu, tražeći isplatu odštete u iznosu od 160 hiljada dolara po putniku.
Ako se odšteta isplati svakome od 3206 putnika, Karnival će morati da izdvoji gotovo 513 miliona dolara. Ta firma za najveću pomorsku katastrofu nakon potapanja Titanika optužuje "Kapetana Kukavicu" Frančeska Sketina.
No, Sketino je prošle nedjelje prilikom saslušanja rekao sudiji da su njegovi šefovi jako dobro znali da će ploviti opasno blizu obale Izole de Đili, štaviše, šefovi su mu navodno rekli da to učini kao "oblik reklame za firmu".
Kako je u nedjelju prenijela italijanska La Republika, u jednom članku između 135 stranica zapisa njegove izjave, stoji "Pozdrav kod Đilia 13. januara isplaniran u dogovoru sa firmom prije kretanja iz Ćivitavekije". Dodao je kako su opasni manevar mislili da izvedu nedjelju dana ranije, no zbog lošeg vremena namjera nije sprovedena.
U međuvremenu s olupine luksuznog kruzera je izvučeno tijelo 13. žrtve, ostrvo Đilio počeli su da posjećuju turisti kako bi mogli da vide prevrnuti brod, a tužioci tragaju za prenosnim računarom koji je Sketino ponio sa sobom, kada je kukavički napuštao brod, i kojeg je u trenucima prije nego što je uhapšen predao u ruke misteriozne plavuše.
Index.hr.