Svijet

Putinovi tajkuni prali milione preko svjetskih banaka

Više od dvije hiljade povjerljivih izvještaja je procurilo iz američkog Trezora, odnosno njegovog odjeljenja koje se bavi sprječavanjem finansijskog kriminala (FinCEN) i oni svjedoče o razmjerama tokova "prljavog" novca širom svijeta - za prethodnih osamnaest godina je zabilježeno više od dva biliona dolara novčanih transakcija koje su banke označile kao sumnjive i prijavile FinCEN-u. Ovaj novac slale su razne firme uključene u korupciju, tajkuni, kao i kriminalci, piše portal Nova.rs.

Putinovi tajkuni prali milione preko svjetskih banaka Foto: Pixabay
nova.rsIzvor

Curenje tajnih dokumenata otkriva da i je više velikih svjetskih banaka – JPMorgan, HSBC, Standard Chartered, Deutsche Bank i New York Mellon – nastavilo da sprovodi transakcije kriminalaca, oligarha i korumpiranih političara, iako su ih američke vlasti ranije već kaznile zbog toga što nijesu uspjele da zaustave tokove prljavog novca.

Tajkun i prijatelj iz djetinjstva

U istrazi se tvrdi da je jedan od najbližih saradnika ruskog predsjednika Vladimira Putina koristio Barklejs banku u Londonu kako bi zaobišao sankcije koje su trebale da ga spriječe da koristi finansijske usluge na Zapadu. Dio novca je korišćen za kupovinu umjetničkih djela.

Ruski građevinski tajkun Arkadij Rotenberg je prilično blizak predsjedniku Vladimiru Putinu i privatno; prema pisanju stranih medija, on je jedan od najboljih ličnih prijatelja ruskog predsjednika.

U žiži javnosti našao se kada je otkriveno da će upravo on biti zadužen za izgradnju mosta između Rusije i prethodno anektiranog Krima.

Rotenberg čije bogatstvo “Forbs” procjenjuje na 2,6 milijardi bio je jedan od prvih zvaničnika koji su se našli na meti američkih i evropskih sankcija nakon aneksije Krima 2014, upravo zbog njegovih veza sa ruskim predsjednikom. Putin i Rotenberg poznaju se od detinjstva, a kao dečaci su u tadašnjem Lenjingradu trenirali u istom džudo klubu.

Svi Putinovi milijarderi

Procurjeli dokumenti pokazuju i da je Njujorkška banka Melon prebacila više od 1,3 milijarde dolara između 1997. i 2016. godine povezanih sa ruskim milijarderom i dugogodišnjim prijateljem Vladimira Putina Olegom Deripaskom.

Deripaska je od 2008. godine u više navrata u medijima povezivan sa organizovanim kriminalom, a kada su SAD 2018. godine najavile sankcije protiv njega, u obrazloženju je navedeno da je Deripaska prethodno optužen za ugrožavanje života svojih korporativnih rivala, podmićivanje zvaničnika ruske vlade i naručivanje ubistva jednog biznismena.

Deripaska je, takođe, i savršen primjer prakse svjetskih banaka da paralelno posluju sa rizičnim klijentima. Kompanijama kojima Deripaska upravlja je, prema FinCEN dosijeima, i Dojče banka prebacila više od 11 milijardi dolara između 2003. i 2017. godine.

“Oligarh u zlatnom kavezu”

Pet banaka je poslovalo i sa Dmitrom Firtašom, ukrajinskim oligarhom koji je u Americi tražen zbog krivičnih djela, a koji je bio povezan i sa intervencijom američkog predsjednika Trampa u Ukrajini nakon čega je protiv njega u Kongresu SAD pokrenut impičment.

Američko tužilaštvo je 2014. godine optužilo Firtaša da je podmitio zvaničnike u Indiji kako bi osigurao potpisivanje sporazuma o rudarstvu. Od kraja 2019. godine su američki mediji tvrdili da je Firtaš imao ulogu i u pokušajima predsjednika Donalda Trampa da od Ukrajine dobije “prljav veš” o svom suparniku Bajdenu sa kojim će odmjeriti snage na izborima u novembru.

Firtaš je bogatstvo sticao trgujući ukrajinskim mlijekom u prahu i uzbekistanskim pamukom poslije pada Sovjetskog Saveza, a sada živi u vili u Beču, zaštićen od ekstradicije. Vila u art nuvo stilu raspolaže kućnim bioskopom i bazenom, pa je Firtaša Blumberg 2017. godine nazvao “oligarhom u zlatnom kavezu”.

Svih pet velikih banaka iz FinCEN dosijea je vršilo transakcije za Firtašove kompanije, a JPMorgan je kroz nekoliko stotina transakcija ukupno prebacio kompanijama između 2003. i 2014. godine skoro dvije milijarde dolara.

Trampova “osoba od interesa”

JPMorgan je, prema pisanju medija na osnovu procurjelih dokumenata, pustio više od 50 miliona dolara u isplatama za Pola Manaforta, bivšeg menadžera kampanje američkog predsjednika Donalda Trampa. Banka je pustila i najmanje 6,9 miliona dolara Mananafortu u transkacijama u roku od 14 mjeseci pošto je dao otkaz na mjestu menadžera kampanje.

Manafort se baš tada nalazio u vrtlogu optužbi za pranje novca i korupciju zbog poslovanja sa proruskom političkom partijom u Ukrajini. Uprkos obećanjima banke JPMorgan da će unaprijediti kontrolu pranja novca poslije niza sporazuma sa SAD, transakcije su nastavljene.

O Manafortu je i BuzzFeed objavio niz tekstova na osnovu izvještaja o sumnjivim aktivnostima. Manafort sada služi zatvorsku kaznu u kućnom pritvoru velikim dijelom zbog tih transakcija.

Portal Analitika