Crna hronika

Navedeno iz Višeg suda

Puštanje na slobodu čekaju 43 osuđenika, među njima i Mandić

Za poslednjih petnaest mjeseci Višem sudu u Podgorici podnijeto je 288 molbi za uslovni otpust, od kog broja su, kako je potvrdila portparol tog suda Aida Muzurović,usvojene 133 molbe, odbijeno 95, a odbačeno 12.

Puštanje na slobodu čekaju 43 osuđenika, među njima i Mandić Foto: Pobjeda
Dan Izvor

Muzurović ističe da je pet molbi zauslovni otpust proslijeđeno na nadležnost drugom sudu, dok su 43 predmeta trenutno u radu.

Sve do 2015. godine o molbama za uslovni otpust odlučivalo je Ministarstvo pravde, dok je od jula 2015. taj institut u nadležnosti viših sudova.

Analizirajući rješenja Višeg suda u poslednjih nekoliko godina, moglo bi se zaključiti da su tu privilegiju imali osuđeni za raznorazna krivična djela, od lakših do osuđenika koji su počinili najteža krivična djela ubistva i razbojništva, ali i za krivična djela iz oblasti organizovanog kriminala.

Prema statističkim podacima, Ministarstvo pravde i podgorički Viši sud su u poslednjoj deceniji odobrili više od 1.000 molbi za uslovni otpust.

Prijevremeni izlazak iz zatvora omogućen je mnogim funkcionerima, predsjednicima crnogorskih opština i biznismenima, ali i kriminalcima sa potjernica i vođama klanova.

Među licima koja su se „zbog dobrog vladanja” našla na slobodi prije isteka zatvorske kazne, između ostalih, bili su i bivši predsjednici budvanske opštineRajko Kuljača i Lazar Rađenović. Obojica su iza rešetaka proveli pola godine manje, odnosno nakon odslužene dvije trećine kazne, pri čemu sud nije cijenio činjenicu da se radi o javnim funkcionerima koji novac stečen kriminalnim aktivnostima nijesu vratili državi.

Na listi onih koji su dobili uslovni otpust našao se i budvanski biznismenBranislav Gugi Savić, koji je na osnovu sporazuma o priznanju krivice, koji je sklopio sa Specijalnim državnim tužilaštvom, osuđen na jedinstvenu kaznu zatvora u trajanju od 11 mjeseci. Savić je priznao da je bio dio kriminalne grupeSvetozara Marovića, bivšeg potpredsjednika DPS-a, koja je počinila više malverzacija u Budvi.

Pored bivših predsjednika opština i biznismena, iz zatvora je ranije pušten i kontroverzni KotoraninJovica Vukotić. Sud je u prvom postupku dao negativan stav o puštanju Vukotića, koji je u policijskim evidencijama označen kao član jednog kotorskog kriminalnog klana. Tu odluku ukinuo je Apelacioni sud, a Viši sud u Podgorici je nakon toga Vukotiću odobrio uslovni otpust, odnosno skratio mu boravak u zatvoru, na koji je osuđen zbog pomaganja prilikom pokušajaubistva, za mjesec dana.

I Mandić “na čekanju“

Poslednja u nizu molbi o kojoj Viši sud tek treba da odluči je i molba optuženog za učestvovanje u ubistvu glavnog i odgovornog urednika DanaDuška JovanovićaDamira Mandića. Osuđeni je prije dva mjeseca dobio mogućnost da vikendom izlazi iz zatvora i koristi godišnji odmor u krugu porodice, nakon čega je tražio i uslovni otpust.

Za Mandića mora biti pribavljena i bezbjednosna procjena, s obzirom na to da je u zatvoru zbog krivičnog djela čijim izvršenjem je nastupila smrtna posledica.

U slučaju da mu odobre da ostatak kazne izdrži van spuškog zatvora, Mandiću može biti izrečena mjera zabrane prilaska određenim mjestima i osobama, napuštanja mjesta prebivališta, zabrana odlaska Damir Mandića u određene kafiće…

Uslovni otpust može biti opozvan ako učini jedno ili više krivičnih djela ili neispunjava obaveze utvrđene zakonom. Ukoliko mu ne odobre uslovni otpust, Mandić novu molbu može podnijeti tek za šest mjeseci.

Portal Analitika