Svijet

Dva dana nakon što su zatvorili demokratski izabranog predsjednika

Pučisti u Nigeru traže podršku naroda i međunarodne zajednice

General koji je predvodio državni udar u Nigeru Abdurhman Čiani obratio se na državnoj televiziji zatraživši podršku naroda i međunarodnih partnera za preizimanje vlasti, dva dana nakon što su pripadnici oružanih snaga zatvorili demokratski izabranog predsjednika, pokrenuvši politički haos koji bi mogao usporiti borbu države protiv džihadista i povećati uticaj Rusije u zapadnoj Africi.

Pučisti u Nigeru traže podršku naroda i međunarodne zajednice Foto: ORTN - Télé Sahel / AFP
Portal AnalitikaIzvor

Državna televizija Nigera predstavila je generala Čianija kao vođu Nacionalnog savjeta za zaštitu zemlje, grupe vojnika koji su saopštili da su izveli državni udar.

Čiani je rekao da je zemlja morala da promijeni kurs kako bi izbjegla „postepenu i neizbježnu propast“, stoga su on i drugi oko njega odlučili da intervenišu.

„Molim partnere koji su prijatelji Nigera da razumiju specifičnu situaciju naše zemlje kako bi joj pružili svu neophodnu podršku da se suoči sa izazovima“, rekao je on.

Delegacija iz susjedne Nigerije koja se nadala da će posredovati otišla je ubrzo po dolasku, a predsjednik Benina, koga je regionalno tijelo predložilo za posrednika, nije ni stigao u zemlju.

Govoreći u Papua Novoj Gvineji francuski predsjednik Emanuel Makron je osudio državni udar kao „potpuno nelegitiman i veoma opasan za Niger i cio region“. Dodao je da je razgovarao sa predsjednikom Mohamedom Barzumom, rekavši da je zarobljeni predsjednik dobro.

Nekoliko stotina ljudi okupilo se u četvrtak u glavnom gradu Nijameju i skandiralo ruskoj privatnoj vojnoj grupi Vagner, mašući ruskim zastavama. Kasnije su palili automobile i demolirali sjedište predsjednikove političke stranke.

Niger je partner Zapada u borbi protiv džihadista povezanih sa Al Kaidom i grupom Islamska država u afričkom regionu Sahel, gdje se Rusija i Zapad bore za uticaj. Francuska, čili je Niger bila kolonija do 1960. godine, ima 1.500 vojnika u zemlji, koji vode zajedničke operacije sa Nigericima.

Pobunjeni vojnici nijesu proglasili novog vođu države, a predsjednik Mohamed Bazum, koji je izabran prije dvije godine u prvom mirnom, demokratskom prenosu vlasti Nigera od njegove nezavisnosti od Francuske, nije podnio ostavku.

Portal Analitika