Kultura

Promocija "Antičkih gradova" Miraša Martinovića u Zagrebu

Izvor

Osim autora, o knjizi će govoriti eminentna imena iz svijeta umjetnosti i publicistike: Predrag Matvejević, Dimitrije Popović, Lidija Vukčević, Željko Perović i Danilo Ivezić.

- Mirašu Martinoviću je uspjelo da iz sivila erudicije izvuče dragocjeni materja, zlatne niti koje nije dotaklo vrijeme. Svojom imaginacijom, faktima i stvaralačkim umijećem, pronašao je i uspostavio komunikacije, pa su gradovi oživjeli... Tako da svi ovi gradovi sada, raskriljenih kapija, čekaju da se u njih uđe – zapisao je Matvejević o djelu koje su zajednički priredile za izdavanje Matica crnogorska, Scaner studio i Nacionalna zajednica Crnogoraca Hrvatske.

2111martinovic- Da su vremena sretnija, posebice za kulturu, knjiga Miraša Martinovića „Antički gradovi snovi i sudbine“, bila bi dočekana kao prvorazredni događaj, što ona i jest, ali kako više nema žeđi za kulturom, kako više nitko neće probuditi pisca u ponoć i reći mu da je napisao sjajnu knjigu, kao što je Bjelinski banuo u kasne sate kod Dostojevskog i rekao mu: „Za 'Bijele noći' neću da čujem, ali su 'Bijedni ljudi' remek-djelo“, onda nam preostaje naći se s prijateljima, sjesti i porazgovarati o ovoj majstorski napisanoj knjizi, te s autorom ćaskati kako je u tomu uspio, kako je prikupio građu i kakvim je sve preciznim vagama mjerio tu materiju koja mu je došla ruku i od nje sačinio uzbudljivo literarno štivo, prvoklasnu prozu. Pa i to je već nešto da se možemo negdje, pod nekim krovom okupiti – riječi su Mirka Kovača o Martinovićevom novom naslovu.

Poznati crnogorski pisac i publicista, Miraš Martinović, na širim regionalnim prostorima je prepoznat kao autor zainteresovan za antičke teme i zaboravljene pejzaže Crne Gore. Tome su posvećeni njegovim romani: „Putevi Prevalise“, „Otvaranje Agruviuma“ i roman „Teuta“, koji je doživio više izdanja, a po kome je napravljena i istoimena pozorišna predstava u režiji Slobodana Milatovića. Cjelokupna ova djela ili njihovi djelovi prevedeni su na italijanski, hebrejski i albanski jezik. „Snovi u Doklei“ je knjiga koja takođe pripada njegovom antičkom ciklusu, „Dioklitijsko zavještanje“, peta knjiga ovog ciklusa, uskoro će biti objavljena u izdanju Centralne biblioteke „Đurđe Crnojević“ sa Cetinja. Autor je i romana „Jeretik“, „Poslednji Eshilov dan“ i „Vavilonski mudraci“. Njegova prva knjiga „Mit o Trešnji“ je zbirka poezije za koju je dobio književnu nagradu „Lazar Vučković“. Godine 2010. objavio je i „Nevidljivi ljetopis“, prvi od četiri djela koje je objedinio naslovom „Neotkrivena zemlja“, od koji je „Govor kraljeva“ izdat prošle godine, a očekuju se još „Govor zemlje“ i „Govor vjekova“.

Dobitnik je Okotobarske nagrade Herceg Novog, grada u kome ovaj pisac živi i stvara.

Foto: cetinje-mojgrad.org

Portal Analitika