Ističu da je u pitanju 30 licenciranih privatnih predškolskih ustanova Crne Gore, koje broje preko 300 zaposlenih i koji su novim mjerama Instituta za javno zdravlje zatvorile svoja vrata u petak 12.marta.
“Moramo da podsjetimo da smo u prošloj godini bili prinuđeni da obustavimo svoju djelatnost na gotovo sedam mjeseci. Time je grubo prekršeno jedno od osnovnih ljudskih prava – pravo na rad. Za vrijeme dok nismo radili kirije koje većina ustanova plaća su se samo nagomilale, i niko ni u jednom trenutku nije pružio pomoć i nadoknadu nama kao poslodavcima i ljudima koji ovaj posao rade časno i pošteno i do 20 godina, a nemilosrdno zabranjuju rad po principu „snađite se“. Mi više da se „snalazimo“ niti možemo, niti umijemo", navode u saopštenju.
Naglašavaju da je uvijek i u svakom trenutku ispoštovana svaka preporuka Instituta za javno zdravlje u šta se, kako dodaju, uvjerila i nadležna inspekcija koja nas je više puta obišla.
“Broj djece u grupama je mali. Broj zaraženih roditelja, djece, vaspitača je neznatan u većini ustanova za pet mjeseci rada nije zabilježen niti jedan slučaj obolijevanja dok u pojedinim je bilo od jedan do dva slučaja po ustanovi bez stvaranja klastera”, kažu iz vrtića.
Dodaju da ih je iznenadila preporuka kojom se ne prati stanje na terenu već se „svrstava u isti koš“ iako su, prema njihovim riječima, različiti po finansiranju i po brojnosti.
“Naglašavamo, da je uvijek zdravlje djece i zaposlenih na prvom mjestu. Psiho socijalni i fizički razvoj djece je ugrožen i time se niko ne bavi. Tražimo i borićemo se da izbjegnemo novu pandemiju u koju nas nemilosrdno guraju, a to je pandemija gladi. Ukoliko se naša vrata ne otvore nakon sedam dana, ili ukoliko se poslodavcima ne pruži pomoć, cijeli jedan vaspitno obrazovni sistem koji strategijama predviđa veći obuhvat i za koji su se nekad nadležni zalagali kao i Unicef svojim kampanjama, će biti ugašen, a preko 300 ljudi će ostati bez posla”, piše u saopštenju.