Događaju je prisustvovalo oko 400 zvanica, među kojima i nekadašnji predsjednik Slovenije Milan Kučan, predsjednik UEFA Aleksandar Čeferin, gradonačelnik Ljubljane Zoran Janković, kao i regionalne muzičke zvijezde Magnifico i Senidah.
Pokrovitelj događaja bio je počasni konzul Crne Gore u Sloveniji Vojislav Kovač.
Kovač je kazao da ga posebno raduje što 20 godina obnove crnogorske nezavisnosti obilježavamo zajedno sa našom dijasporom i prijateljima u Sloveniji — zemlji u kojoj kako je rekao, živi više od 35 godina i u kojoj se dobro razumije što znači sloboda, državnost i ponos na svoju državu. On je poručio da je pokroviteljstvo i idejna inicijativa svečanosti bila njegov lični doprinos obilježavanju velikog jubileja ali i poklon prijateljima naše države u Sloveniji.
"Vjerujem, da ćemo uskoro zajedno u Ljubljani, povezani prijateljstvom i zajedničkim evropskim vrijednostima, obilježiti i ostvarenje našeg glavnog cilja — članstvo Crne Gore u Evropskoj uniji", rekao je Kovač.
Umjetnički program je upriličen kao svojevrsno muzičko-scensko putovanje kroz istoriju Crne Gore – od vremena Duklje do savremenog doba. Kroz muziku, riječ i scenski izraz predstavljeni su tradicija, kultura i identitet Crne Gore.
Posebnu dimenziju programu dalo je izvođenje crnogorskih pjesama u aranžmanima istaknutih slovenačkih muzičara.










