Društvo

Maja Miličković - građanska aktivistkinja zatražila odgovor dekana PMF

Prirodno-matematički fakultet afirmiše netransparentnost

Prirodno-matematički fakultet (PMF) u Podgorici svojom praksom i ponašanjem ne doprinosi izgradnji transparetnog društva i otvorene administracije, navodi Maja Miličković, građanska aktivistkinja u saopštenju koje je dostavila Portalu Analitika 

Prirodno-matematički fakultet afirmiše netransparentnost Foto: screenshot/RTCG
Portal AnalitikaIzvor

Tekst saopštenja prenosimo integralno:

"PMF u Podgorici podnijela sam 25. januara 2021. godine zahtjev na osnovu Zakona o slobodnom pristupu informacijama (SPI) kojim sam zatražila odgovor dekana na jasno postavljeno pitanje:

Kako je moguće da profesor dr D.M. sa PMF, provodi 8 sati u Ministarstvu ekologije, prostornog planiranja i urbanizma, kao državni sekretar, a na PMF prima mjesečnu zaradu? U pitanju je jasno kršenje Zakona o radu, te Vas molimo da pokrenete odgovarajuće postupke, tj raskinete radni odnos sa pomenutim profesorom koji je samostalno ili uz podršku odgovornih lica sa Univerziteta i PMF ušao u zonu ozbiljnog kršenja propisa.

Kako od 25. januara 2021. godine nijesam dobila nikakav odgovor, dana 9. februara 2021. godine uputila sam urgenciju PMF i Univerzitetu Crne Gore.

Tek nakon današnje urgencije, sa privatne adrese, javila mi se sekretarka PMF gospođa Nina Rubežić, dipl. pravnica, u kojem je napisala “U vezi sa Vašim email-om upućenim na zvaničnu adresu PMF-a, u obavezi smo da Vas informišemo da se Zahtjev za slobodan pristup informacijama mora sačiniti u skladu sa članom 19 Zakona o SPI ("Službeni list Crne Gore", br. 044/12 od 09.08.2012, 030/17 od 09.05.2017)”.

Odmah sam joj odgovorila na sljedeći način:

“Umjesto da mi na eventualne nedostatke mog zahtjeva od 25.01.2021 ukažete odmah i postupite shodno članu 20 Zakona o slobodnom pristupu informacijama, Vi tek danas, po mojoj urgenciji, šaljete ovaj odgovor koji je apsolutno neprihvatljiv i neosnovan jer moj zahtjev od 25.01.2021. sadrži sve elemente koje zahtijeva član 19. Zakona o SPI” i zatražila da konačno postupe po mom zahtjevu.

Zabrinuta sam ako je posrijedi klasično kupovanje vremena kako bi ispravili nedostaci i eventualno kršenje propisa.

Član 20. Zakona o SPI jasno kaže da je organ vlasti, u ovom slučaju PMF, dužan je da, u skladu sa svojim nadležnostima, pomogne podnosiocu zahtjeva da ostvari pristup traženoj informaciji. Ako je zahtjev za pristup informaciji nepotpun ili nerazumljiv pa se zbog toga po njemu ne može postupiti, PMF je dužan da pozove podnosioca zahtjeva da, u roku od osam dana od dana podnošenja zahtjeva, otkloni nedostatke u zahtjevu i uputi ga kako nedostatke da otkloni”.

To znači da PMF nije postupio po članu 20. Zakona o SPI sve i da moj zahtjev bio nerazumljiv ili nepotpun.

Znači, u cilju zadovoljenja javnog interesa, što uključuje i zaštitu ugleda PMF i Univerziteta Crne Gore, kroz postavljeno pitanje sam blagovremeno ukazala na potencijalno kršenje propisa i zatražila informacije o radnom statusu državnog sekretara u Vladi Crne Gore na PMF.

Relevantni izvještaji organizacija koje promovišu veću transparetnost i borbu protiv korupcije ukazuju da Univerzitet Crne Gore treba pridati veći značaj tranasparentnosti rada svojih fakultetskih jedinica i uspostaviti koordinaciju koja ima za cilj usavršavanje lica koja postupaju po zahtjevima za slobodan pristup informacijama kao i da se informacije od javnog interesa moraju objaviti i dostaviti svim zainteresovanim osobama," navodi se u saopštenju Maje Miličković građanske aktivistkinje.

Portal Analitika