Politika

Objavljeno na sajtu parlamenta

Prijedlog zakona o zabrani fašističkih organizacija ušao u skupštinsku proceduru

Prijedlog zakona o zabrani fašističkih, neofašističkih i vojnih nacionalističkih organizacija i upotrebe njihovih simbola ušao je u skupštinsku proceduru - objavljeno je na sajtu Skupštine Crne Gore.

Prijedlog zakona o zabrani fašističkih organizacija ušao u skupštinsku proceduru Foto: Ilustracija
Portal AnalitikaIzvor

Ovaj akt predložio je predsjednik Liberalne partije Andrija Popović.

Zakon se, kako je ranije saopšteno, predlaže sa ciljem sprečavanja podsticanja nacionalne, rasne ili vjerske mržnje i netrpeljivosti među građanima Crne Gore.

- Ovim aktom se zabranjuje bilo koji oblik djelovanja fašističkih, neofašističkih i vojnih nacionalističkih organizacija, kao i upotreba fašističkih i neofašističkih simbola u Crnoj Gori. Na ovaj način umnogome bi se riješili problemi rastućeg političkog ekstremizma i nacionalizma te klerikalnih uticaja - navedeno je u ranijem saopštenju Liberalne partije.

Smatraju da u Crnoj Gori ne postoji dovoljno definisan pravni način za krivično gonjenje takvih organizacija, te one zato "imaju slobodu da šire svoje diskriminatorske ideologije".

- Ovaj nedostatak propisa daje poruku o nekažnjivosti, koju čak i institucije prećutno podržavaju. Donošenje ovog zakona radi toga je veoma važno, jer se njime obezbjeđuje snažan izraz društvene osude određenog ponašanja i grupa koje ga podržavaju - rekli su iz Liberalne partije.

Zakon, kako navode, prepoznaje "fašističke, neofašističke i vojne nacionalističke organizacija organizacije kao grupe osnovane sa ciljem promocije ideja i doktrina koje su fašističke, nacističke, rasističke ili ksenofobične i koje u svom nazivu imaju simbol ili oznaku koja je istorijski potvrđena kao fašistički ili neofašistički simbol ili koriste fašističke i neofašističke ili bilo koje druge simbole kojim se širi mržnja ili poziva na uništenje ili istrebljenje nekog naroda, rase ili etničke i manjinske grupe zasnovane na superiornosti jednog naroda nad drugima ili koje u svom osnivačkom aktu, statutarnim ili programskim dokumentima imaju tekst ili sadržaje kojim se promovišu, zagovaraju ili sprovode neonacističke ili fašističke ideje i postupke kao i ideje prepoznatih fašističkih pokreta sa ovih prostora".

- U ovom zakonu navedeni su primjeri najistaknutijih fašističkih organizacija, četničke, ustaške i organizacije koja se oslanja na tradiciju Handžar divizije,tokom Drugog svjetskog rata, iako se zakonom zabranjuje svaka fašistička i neofašistička organizacija - precizirali su iz Liberalne partije. 

Glavni cilj ovog akta je, kako su objasnili, suprostavljanje diskriminacijskom ponašanju koje promovišu ove organizacije, čiji je cilj održavanje i njegovanje podjela u Crnoj Gori.

- Fašistički simboli koji pokazuju počinitelje ratnih zločina i zločina protiv čovječnosti takođe se zabranjuju ovim zakonom zato što fašističke organizacije često koriste slike poznatih ratnih zločinaca u svrhu propagandei ili zastrašivanja, obzirom da oni simbolizuju borbu za prevlast jedne nacionalne, vjerske ili etničke grupe nad drugom - navedeno je u saopštenju.

Dodaju da zakon prepoznaje i različite kaznene mjere koje se kreću od 500 do 20.000 eura, za pravna lica i 30 do 2.000 eura za fizička lica.

Podsjećaju da je Ustavom zabranjenodjelovanje političkih i drugih organizacija koje je usmjereno na nasilno rušenje ustavnog poretka, narušavanje teritorijalne cjelokupnosti Crne Gore, kršenje zajemčenih sloboda i prava ili izazivanje nacionalne, rasne, vjerske i druge mržnje i netrpeljivosti.

Zabranjeno je i, kako su dodali, osnivanje tajnih subverzivnih organizacija i neregularnih vojski.

- Parlament Evropske unije je 2018. godine iznio zabrinutost zbog sve većeg širenja fašizma, rasizma i ksenofobije, te pozvao države članice EU da zabrane neofašističke i neonacističke grupe. Evropska unija je zatražila od svih članica da zabrane rad svim organizacijama koje slave fašizam i da je s obzirom na sveprisutno nekažnjavanje koje uživaju krajnje desne organizacije u nekim državama članicama jedan od razloga za porast nasilnih akcija, koje utiču na društvo u cjelini i ciljaju određene manjine kao što su ljudi afričkog porijekla, Jevreji, muslimani, itd. Romi, državljani koji nisu članovi EU, LGBTI osobe i osobe s invaliditetom. Zato su predložili uspostavljanje policijskih jedinica za borbu protiv mržnje kako bi se osiguralo da se ti zločini istraže i procesuiraju. Oni su takođe pozvale nacionalne vlasti da 'efikasno zabrane neofašističke i neonacističke grupe i bilo koje druge organizacije ili udruženja koja uzvisuje i veliča nacizam i fašizam' - rekli su iz Liberalne partije.

Portal Analitika