Vijećnica, koja je prije agresije na Bosnu i Hercegovinu bila Nacionalna i univerzitetska biblioteka Bosne i Hercegovine (NUBBiH) i koja je predstavljala okupljalište studenata i svih ljudi željnih znanja, izgorjela je tog 25. avgusta u samo nekoliko sati, a sa njom je nepovratno uništeno i pisano blago Bosne i Hercegovine, piše Klix.ba.
U požaru je izgorjelo skoro 80 posto bibliotečkog fonda, dva miliona knjiga, časopisa kao i rukopisi neprocjenjive vrijednosti koji svjedoče istoriji Bosne i Hercegovine.
Iako su građani i zaposlenici pokušali spasiti određeni dio fonda, požar koji je zahvatio Vijećnicu bilo je gotovo pa nemoguće kontrolisati, a dodatni problem predstavljala je i konstantna snajperska paljba s položaja vojske Republike Srpske na brdima oko Sarajeva.
Upravo 25. avgust 1992. godine predstavljao je jedan od emotivno najtežih dana za stanovnike Sarajeva kao i za sve ljude kojima je Vijećnica predstavljala simbol grada i svojevrsni centar znanja, piše Klix.ba.
Mnogi građani koji su bili svjedoci ovih dešavanja više puta su govorili o danu kada je Vijećnica zapaljena, a mnogi su tvrdili kako su se papiri, dijelovi knjiga i drugih izdanja koji su nestali u požari mogli naći na ulicama okolnih naselja.
Ipak, 29 godina poslije agresije na Bosnu i Hercegovinu, može se reći kako je sarajevskoj Vijećnici vraćen stari sjaj. Najljepši objekat iz austrougarskog perioda ponovno je otvoren 9. maja 2014. godine čime Vijećnica vraćena građanima Sarajeva, ali i brojnim turistima koji svakodnevno dolaze u grad te imaju priliku uživati u ljepoti jedinstvene Vijećnice.