Region

Presjek u BiH: U Sarajevu bolnice ostaju bez slobodnih kreveta

U Bosni i Hercegovini u posljednja 24 sata zabilježen je 701 slučaj zaraze koronavirusaom, a testirane su 1.833 osobe.

Presjek u BiH: U Sarajevu bolnice ostaju bez slobodnih kreveta Foto: Foto: Anadolija
agencijeIzvor

To je pad u odnosu na juče kad je bilo 1.135 novozaraženih na 2.523 testiranih.

U protekla 24 sata Zavodu za javno zdravstvo Federacije BiH prijavljena su 952 uzorka, od kojih je 383 pozitivno na koronavirus.

Novi slučajevi registrovani su u svim kantonima u Federaciji BiH.

Do sada je testirano ukupno 194.588 uzoraka, a koronavirus je potvrđen kod 26.740 osoba.

Zaključno s današnjim danom, u Federaciji BiH izliječena su 18.292 pacijenta, a u protekla 24 sata oporavak je zabilježen kod 31. pacijenta. Trenutno je aktivno 7.739 slučajeva pozitivnih na koronavirus.

U protekla 24 sata, Zavodu za javno zdravstvo Federacije BiH prijavljeno je 12 novih smrtnih ishoda.

S današnjim danom, ukupan broj smrtnih ishoda na području Federacije BiH je 709, i to 472 muškarca i 237 žena.

U posljednja 24 sata u Republici Srpskoj je registrovano 318 novozaraženih korona virusom i pet smrtnih slučajeva. Testiran je 881 laboratorijski uzorak.

Radi se o 174 muških i 144 ženskih osoba od kojih je 67 mlađe, 202 srednje i 49 osoba starije životne dobi, podaci su Instituta za javno zdravstvo. Najviše novozaraženih je iz Banjaluke.

Preminula su četiri muškarca i jedna žena starije životne dobi.

Najteže u Sarajevu

U posljednja 24 sata u Kantonu Sarajevo registrovano 165 novozaraženih osoba i dva smrtna ishoda.

Testirano je 563 uzoraka, saopštio je Zvod za javno zdravlje Kantona Sarajevo. Broj novozaraženih je niži u odnosu na prethodne dane, ali je takođe i manje testiranih uzoraka.

Porast broja novozaraženih u sarajevskom kantonu zabrinuo je zdravstvene radnike zbog smanjenja kapaciteta, ali i nedostatka medicinskog kadra.

Direktor Opšte bolnice "Abdulah Nakaš", Ismet Gavrankapetanović, zatražio je da nadležni naprave hitan uvid u stanje kapaciteta.

On kaže da na KCUS-u više nema mjesta za zaražene, pa će pacijenti ići u Opštu bolnicu i karantinu Buća Potoku.

Predložio je da u toku dana komisija vlade i Skupštine Kantona Sarajevo napravi hitan uvid u stanje kapaciteta Opšte bolnice i KCUS-a i podnese izvještaj večeras i naredi dalje korake.

"Bolnica ima 315 mjesta i svi su u funkciji građana", istakao je Gavrankapetanović za sarajevski portal Klix.

Problem je, dodao je, i nedostatak kadra, a u Opštoj bolnici za rad s COVID pacijentima ima samo jedan infektolog. Gavrankapetanović traži dodatno zapošljavanje kadra.

"Rukovođenje zdravstvenom zaštitom treba da vodi Ministarstvo zdravlja, a ne otuđeni centri moći. Ova situacija je najbolji pokazatelj zašto treba institucije sistema da funkcionišu na osnovu zakona, a ne na osnovu naređenja telefonom izdatih iz par centara koji su preuzeli rukovođenje zdravstvenim sistemom mimo institucija države", zaključio je Gavrankapetanović.

Portal Analitika