Društvo

In memoriam

Preminula Anita Rajčević-Mažibradić, romansijerka

U Kotoru je u 80. godini preminula Anita Rajčević-Mažibradić, romansijerka i arhivistikinja, dugogodišnja predana radnica Istorijskoga arhiva u Kotoru te pasionirana istražiteljica i publicistica istorijsko- kulturne baštine Boke kotorske, čemu se posvetila u potpunosti nakon odlaska u penziju. 

Preminula Anita Rajčević-Mažibradić, romansijerka Foto: Hrvatsko nacionalno vijeće
Portal AnalitikaIzvor

U svojem novinarskom radu posebno se posvetila kotorskim plemićkim i građanskim porodicama, što je rezultiralo kapitalnim radom u izdanju Hrvatskog narodnog vijeća Crne Gore „Tivat kroz vekove – mjesto kmetova i gospode“, koje je 2017. godine, nakon samo dva mjeseca izdavanja, uz podršku Opštine Tivat, doživela je svoje drugo, a nakon vrlo kratkog vremena i treće izdanje, finansirano od strane Hrvatskog bratstva Bokeljske mornarice u Zagrebu, koje je i sama autorka imala priliku da predstavi u Zagrebu. .

U izdanju Hrvatskog narodnog vijeća Crne Gore potpisuje i monografiju „Hrvatsko kulturno društvo Ljudevit Gaj Donja Lastva“, objavljenu 2014. godine, koja je vrijedan vodič budućim generacijama baštinika hrvatske kulturno-istorijske tradicije Donje Lastve, Tivat. i Boka Kotorska u cjelini.

Nedostatak naučno utemeljene istorije Tivta u prošlosti otvara vrata raznim „kvazinaučnikima“. Zato je naučni angažman Anite Rajčević-Mažibradić u pisanju o prošlosti Boke Kotorske, a posebno njenog rodnog Tivta, od izuzetnog značaja.

Hrvatska zajednica u Crnoj Gori pamtiće profesorku Anitu Rajčević-Mažibradić sa posebnim pijetetom i uvijek će s posebnim poštovanjem isticati sve što je učinila za hrvatsku zajednicu.

Aktivna, kreativna i energična i na pragu devete decenije otišla je prerano, ali nije ni njen poletni duh, on će tu uvek ostati.

Profesorka Anita Rajčević-Mažibradić sahranjena je 5. novembra na Gradskom groblju Vrbice u Dobroti sa porodicom i prijateljima.

Anita Rajčević-Mažibradić diplomirala je 1967. godine. na Filološkom fakultetu u Beogradu, na grupi za romanistiku: francuski jezik i književnost, italijanski i latinski jezik. Radila je kao profesor francuskog i latinskog jezika 16 godina; od 1985. do 2007. godine

Kao arhivista u Državnom arhivu Crne Gore – Istorijskom arhivu Kotor, radila je na obradi arhivske građe nastale tokom francuske dominacije Bokom Kotorskom. Na osnovu svog iskustva u obradi arhivske građe, učestvovala je kao prevodilac i saradnik u kapitalnim izdanjima Istorijskog arhiva u Kotoru. Statut grada Kotora, Statut Sv. Nikola Mornar, Ujedinjenje Boke i Crne Gore (1813-14), Hajduci u Boki Kotorskoj.

Izlagala je 2007. godine na naučnom skupu Novac u Crnoj Gori.

Objavila je tridesetak naučnih radova na osnovu arhivske građe mletačkog i francuskog perioda u Boki Kotorskoj. Oblast njenog naučnog interesovanja je Boka Kotorska, o kojoj je, kao i njenom stanovništvu, objavila brojne članke u stručnim časopisima:. Godišnjaci Pomorskog muzeja u Kotoru, zbirke BOKA (Herceg-Novi), izdanja Sidrišta zavičaja, kojima je doprinijela istoriografiji Herceg Novog, Kotora, Prčnja, Lepetana, Lastve i Tivta.

Posebnu vrijednost prof. Rajčević-Mažibradić ima priloge tematski vezane za prošlost Tivta i okoline, s obzirom da je prošlost ovog kraja nedovoljno poznata.

Portal Analitika