Sadašnji zakon toleriše prisustvo 0,5 odsto alkohola u krvi vozača.
Ministar unutrašnjih poslova Ivan Brajović je rekao da Crna Gora ne mora biti najrigoroznija od država u okruženju i da će vozačima biti dozvoljeno 0,3 promila alkohola u krvi, prenosi Mina.
„Priča o nultoj stopi je proizvela dobar efekat, nadam se da ćemo doći i do toga kada će se uvesti i ta mjera“, rekao je on.
Poslanik Socijalističke narodne partije Snežana Jonica smatra da je dobro što je dozvoljeno 0,3 promila alkohola a ne nulta tolerancija, kako je prvobitno bilo predviđeno.
Jonica je pitala kada će biti završena rekonstrukcija 18 kritičnih tačaka na crnogorskim putevima.
Brajović je rekao da se radilo ozbiljno na zakonu, i da jedino autoput može obezbijediti relativno bezbjedni saobraća i spojiće sjever sa jugom.
Jonica je rekla da su glavni faktori rizika od nesreće kritične tačke na putevima, na kojima se dešavaju nezgode sa smrtnim ishodom.
„Na raskrsnicama poslije ponoći se igra ruski rulet, ko će proći na crveno. Policajci se trebaju postaviti na mjesta gdje mogu naplatiti kaznu“, navela je ona.
Jonica smatra da je loša odredba Zakona po kojoj su potrebne zimske gume vozačima na primorju.
Poslanik Nove srpske demokratije (NOVA) Goran Danilović je ocijenio da je bolje rješenje 0,3 promila alkohola u krvi nego nulta tolerancija.
On je pozvao Brajovića da prihvati amandman NOVE da dozvoljena tolerancija bude 0,5 promila jer je to praksa u turističkim zemljama.
Danilović je kazao da poslanici nikad nijesu dobili analizu koliko je nesreća uzrok loših puteva.
„Nesreće u urbanim sredinama često nastaju zbog korištenja droga i bijesnom vožnjom nakon ponoći“, rekao je on
Brajović je rekao da treba suzbiti pomahnitale vožnje nakon ponoći, „ali ne možete imati policajca na svakoj ulici“.
Ervin Spahić iz Socijaldemokratske partije kazao je da podržava Zakon jer će se povećati bezbjednost saobraćaja.
On je kazao da je dobro je što je granica 0,3 jer to praksa u okruženju.
„Važna je uloga edukacije učesnika u saobraćaju, pješak više neć moći da razgovora telefonom i da sluša muziku dok prelazi ulicu“, precizirao je Spahić.
On je dodao da treba razmisliti o uvođenjnu norme kojom bi se povećala kontrola auto-djelova koja se uvoze, i da ne bi bilo loše da se i pješaci provjeravaju prisustvo alkohola u krvi.
Valentina Šćepanović Radulović iz Demokratske partije socijalista kazala je da je Zakon dobar i da uvodi neke dobre novine.
„Dobra je norma da pješak ne smije razgovarati telefonom niti nositi obije slušalice u ušima a kazna za to će biti od 30 do 80 EUR“, pojasnila je ona.
Ona je rekla da su se prošle godine dešavale 23 nezgode dnevno, „što je statistika koja zabrinjava“ navodeći da je predsezona pravi trenutak za donošenje zakona.
foto: mojevijesti.ba