Potpredsjednik Pens već je prije toga u pismu predsjedavajućoj Predstavničkog doma Nensi Pelosi naveo da ne prihvata tu inicijativu, te da to neće da uradi.
Oslanjanje na 25. amandman podrazumijeva da bi Pens i većina Trampove administracije morali da proglase Trampa nesposobnim za obavljanje dužnosti. Pens je ranije odbio takav potez.
Očekuje se da će Predstavnički dom u srijedu glasati o opozivu Trampa s dužnosti, pod optužbom da je inicirao pobunu protiv američke vlasti. Uz za sada četvoro republikanaca koji su otvoreno najavili da će poduprijeti opoziv predsjednika Trampa zbog podsticanja na nasilan prekid rada američkog Kongresa, demokrate u Predstavničkom domu spremne su za istorijsko glasanje o uklanjanju predsjednika iz njegove kancelarije.
Osam dana uoči isteka mandata, Predstavnički dom će glasati o rezoluciji o opozivu, kojom se optužuje republikanski predsjednik za podsticanje pobune u govoru svojim pristalicama, prije nego što one nasilno upale u američki Kapitol, sjedište parlamenta, pri čemu je poginulo pet osoba.
To će glasanje pokrenuti suđenje u Senatu, još pod kontrolom republikanske većine, iako još nije jasno ima li uopšte dovoljno vremena ili političkog apetita za izbacivanje Trampa.
Demokrate prelaze na glasanje o opozivu nakon što su prethodno u utorak, uz 223 glasa ‘za’ i 205 glasova ‘protiv’, formalno izglasale rezoluciju kojom se poziva potpredsjednik Pens da se pozove na 25. amandman i pokrene Trampovu smjenu. Pens je ranije u pismu Pelosi to odbio, navevši kako „ne vjeruje da je to u najboljem interesu naše nacije i u skladu s Ustavom“ te je pozvao Pelosi i Predstavnički dom da se zajedno usmjere na miran prenos vlasti i inauguraciju novog predsjednika SAD Džoa Bajdena.