![B.R.K.](/assets/img/avatar-default.png)
Ulazak u Crnu Goru crnogorskim državljanima i strancima uz uslov:
- Da je potpuno vakcinisan/a ILI vakcinisan/a jednom dozom vakcine protiv Kovid-19;
- Da posjeduje negativan PCR test na SARSCov-2 ne stariji od 72 sata;
- Da posjeduje dokaz da je osoba preboljela Kovid-19 (da je prošlo ne manje od 14 dana i ne više od 180 dana od pozitivnog PCR ili brzog antigenskog testa);
- Da posjeduje negativan brzi antigenski test na SARSCov-2 koji nije stariji od 48 sati.
Ukoliko ne posjeduju ništa od ovoga, moraće da idu u 14-dnevni karantin.
Za ulazak u Crnu Goru iz zemalja iz regiona nema ograničenja, preko granice bezuslovno i dalje ulazi iz Srbije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Albanije, Kosova i Sjeverne Makedonije.
Svadbe i proslave uz Kovid potvrdu
Svadbe, rođendane, i druge privatne proslave koje se organizuju u ugostiteljskim objektima je moguće održati uz posjedovanje makar jednog od dokaza iz Nacionalne digitalne Kovid potvrde kog moraju da posjeduju i domaćini i gosti događaja, a to su:
- Da je potpuno vakcinisan/a ILI vakcinisan/a jednom dozom vakcine protiv Kovid-19;
- Da posjeduje negativan PCR test na SARSCov-2 ne stariji od 72 sata;
- Da posjeduje dokaz da je osoba preboljela Kovid-19 (da je prošlo ne manje od 14 dana i ne više od 180 dana od pozitivnog PCR ili brzog antigenskog testa);
- Da posjeduje negativan brzi antigenski test na SARSCov-2 koji nije stariji od 48 sati.
Ugostiteljski objekat je dužan da odredi lice za poštovanje propisanih mjera. Podsjećamo da je izvođenje muzike uživo unutar ugostiteljskih objekata zabranjeno.
Prostore iz oblasti kulture koje podrazumijevaju istovremeno prisustvo više lica u istom prostoru (pozorišta, bioskopi, muzeji, galerija i slično) moguće je posjetiti ukoliko lice posjeduje makar jedan od četiri navedena dokaza iz Nacionalne digitalne Kovid potvrde. Svaka ustanova je dužna da odredi odgovorno lice za kontrolu poštovanja propisanih mjera.
Zabranjeno je prisustvo i zadržavanje više od 50 punoljetnih lica na otvorenom javnom mjestu (trotoari, trgovi, ulice, šetališta i sl.) uz poštovanje propisanih mjera (nošenje maske i držanje odstojanja).
Preporuka Vlade je da trajanje školskog časa bude ograničeno na pola sata.
Sahrane se obavljaju uz zabranu primanja saučešća uz prisustvo najviše do 10 lica i obavezno nošenje zaštitnih maski.
Snažno se preporučuje da se zaposlene osobe u oblasti prosvjete i obrazovanja, zdravstva i socijalne zaštite, javne uprave, policije i vojske vakcinišu protiv Kovid-19 infekcije.
Na otvorenom javnom mjestu je zabranjeno zadržavanje preko 50 osoba. Sahrane se obavljaju uz zabranu primanja saučešća i uz prisustvo do deset lica.
"Preporuka Vlade je da se trajanje školskog časa ograniči na 30 minuta", kazao je direktor Instituta za javno zdravlje Igor Galić.
Direktorica Kliničkog centra Ljiljana Radulović kazala je da za 96,3 odsto zaraženih nije potrebno bolničko liječenje, te da na to utiču vakcinacija i boravak na otvorenom.
Ona je istakla da su u posljednje vrijeme prošireni bolnički kapaciteti – i smještajni i kiseonički.
Bolnica u Pljevljima prvi put je dobila centralni kiseonik, prošireni su kapaciteti i u Kotoru. U toku je proširenje kapaciteta u Baru, Brezoviku i Kliničkom centru Crne Gore.
"Na današnji dan, na bolničkom liječenju u Crnoj Gori nalazi se 195 pacijenata. To je oko 53 odsto u odnosu trenutno opredijeljene bolničke postelje koje na nivou države iznose 364 kreveta, ali momentalno, u slučaju potrebe, kapacitet može da bude proširen i na 800-1000. Jedan pacijent zahtijeva mehaničku ventilaciju, dok se nekih četiri odsto nalazi na neinvazivnoj ventilaciji", istakla je Radulović.
Spremni za početak školske godine, ako zatreba prelazi se na onlajn nastavu
Školska godina počinje prvog septembra.
Spremne su dvije verzije za školsku godinu, kazala je Neda Ojdanić iz Ministarstva prosvjete, nauke , kulture i sporta.
Istakla je da su preporuke UNICEF-a, da škole budu posljednja institucija koja se zatvara.
"Shodno epidemiloškoj procjeni imamo dvije mogućnosti - za trajanje časa 45 minuta i za onu od 30 minuta. Spremni smo i za jednu i drugu. Preporuke UNICEF-a i SZO je da se škole zatvaraju posljednje u slučaju pogoršanja epidemiološke situacije. Međutim, ukoliko dođe do još restriktivnijh mjera spremni smo i na online nastavu. Imamo pripremljeno preko 8.000 nastavnih sadržaja pa u svakom trenutku možemo da pređemo na online metodu. Snimljeni sadržaj pokriva osnovne škole i u većini slučajeva srednje škole", istakla je Ojdanić.
Galić je kazao da iz dana u dan prate situaciju i istakao da mjesec dana ranije nijesu mogli dati preporuke za početak školske godine.
"Djeca će spremno dočekati školsku godinu. Kakva bude epidemiloška situacija takve će biti i preporuke i mjere. Radna grupa će se sastajati dva do tri puta nedjeljno i roditelji će dobiti informaciju koliko će trajati čas", kazao je Galić.
Do početka školske godine biće postavljena nova platforma "Uči doma".
"Ona će se opet zvati "Uči doma" ali funkcionisaće na malo savremeniji način", kazala je Ojdanić.
Iz država regiona ulazak bez ograničenja
Na novinarsko pitanje o "nelogičnostima uslova za ulazak u zemlju" i visokim indicencijama u zemljama regiona, čiji državljani mogu slobodno ulaziti u Crnu Goru, državna sekretarka Ministarstva ekonomskog razvoja, Milena Lipovina-Božović, kazala je da djeluje da je incidencija nije toliko visoka u susjednim zemljama i da je riječ o malom broju ljudi.
"Važan aspekt je da imamo i još pola avgusta i septembar kad je sezona važna. Mislim da bi se turistički privrednici zapitait što se desilo. Time bismo ih potpuno izuzeli iz prihoda koji bi im omogućili da prežive ostatak godine, jer je i dalje epidemiološka situacija do kraja godine neizvjesna", rekla je Božović uz ocjenu da nije isključeno da se u narednom periodu i te mjere promijene ako se epidemiološki rizik poveća.
"Zdravlje i ekonomija su neraskidivo vezani "
Državna sekretarka u Ministarstvu ekonomskog razvoja Milena Lipovina-Božović istakla je da u "ovom trenutnu za Vladu zdravlje i ekonomija idu jedno uz drugo" i dodala da ekonomija nije ispred zdravlja.
"Odgovorno tvrdim da ovoj Vladi turizam i ekonomija nijesu ispred zdravlja građana. Crna Gora je mala ekonomija, jako ranjiva. Mislim da su svima ušle u glavu brojke od prošle godine. To su nevjerovatne brojke koje nama ne dozvoljavaju luksuz da na bilo koji način da biramo između zdravlja i ekonomije", kazala je Lipovina-Božović.
Kako kaže, dobra turistička sezona bila je ekonomski presudna za našu zemlju.
"Zdravlje i ekonomija su neraskidivo vezani. Za nas je važno da održimo balans. Čini mi se da smo ga u ovom trenutku dobro obezbjedili", poručila je Lipovina-Božović.
Mjere će biti na snazi do 10. septembra.