Dodaje da će se tim povodom naredne sedmice u Ministarstvu pravde organizovati sastanak na koji će biti pozvani i Ombudsman Siniša Bjeković kao i zastupnica Crne Gore pri Evropskom sudu za ljudska prava Valentina Pavličić.
“Poštovanje Ustava primarni cilj i obaveza i u tom kontekstu smo oprezni sa uvođenjem kovid potvrda u javnoj upravi, iako mnogi indikatori govore da postoji potreba“, rekao je državni sekretar Ministarstva pravde Boris Marić.
On je apelovao na sve koji rade u javnoj upravi da se vakcinišu.
„Ovaj dio upućujućeg je strašno važan, ali definitivno moramo razmišljati i o mogućnosti uvođenja nekih obaveza koje bi usmjeravale na postizanje cilja, a to je da se izborimo sa pošašću epidemije koja je prisutna u mjeri koja je zabrinjavajuća“, naveo je Marić.
Borovinić-Bojović je napomenula da se na inicijativu Ministarstva zdravlja svake sedmice održavaju sastanci sa predstavnicima Ministarstva pravde, Ministarstva odbrane, Uprave za inspekcijske poslove i Uprave policije.
„Od Ministarstva javne uprave smo zatražili da sprovedu anonimnu anketu kako bismo u dogledno vrijeme znali tačan obuhvat imunizovanih u javnoj upravi kako bismo targetirali one koji i dalje razmišljaju o vakcinaciji jer je plan da se organizuje ciljana imunizacija onih koji su zainteresovani. Javna uprava mora da bude primjer“, navela je ministarka.
Podsjeća da je od ukupnog broja zaposlenih u Ministarstvu zdravlja koji su u procesu rada do sada imunizovano oko 85 odsto. “To je, zaista, pohvalan rezultat“, podvukla je Borovinić-Bojović.
U međuvremenu, dodaje, Ministarstvo zdravlja i IJZCG će provjeriti kapacitete testiranja na korona virus u privatnim i državnim laboratorijama jer se razmatra mogućnost da se testiranje, osim za simptomatske slučajeve, u državnim ustanovama naplaćuje.
„Nacionalne digitalne COVID potvrde biće validne šest mjeseci nakon druge doze odnosno od obolijevanja, zbog čega se građani ohrabruju da dobiju svoju treću doze vakcine“, naglasila je Borovinić-Bojović.
Ističe da osim za ulazak u Crnu Goru, za boravak u unutrašnjosti ugostiteljskih objekata, za prisustvo svim kulturološkim i sportskim događajima – kako na otvorenom i zatvorenom prostoru, Nacionalna digitalna COVID potvrda, je uslov za ulazak i u:
• Dječije igraonice (jedna osoba na osam metara kvadratnih)
• Vjerske objekte
• Teretane
• Bioskope
• Pozorišta
• Koncertne hale
Zabrana novogodišnjih koncerata, podsjeća ministarka, donešena je ranije.
„Međutim, za dane dočeka Nove godine, 31. decembra i 1. januara, kao i tokom božićnih praznika 24. i 25. decembra kao i tokom 6. i 7. januara, ne važi vremensko ograničenje rada ugostiteljskih objekata do ponoći. Uz posjedovanje Nacionalne digitalne COVID potvrde u ugostiteljskim objektima, dozvoljava se i da za stolom budu više od četiri osobe pod uslovom da su obezbijeđena četiri metra kvadratna na ukupnoj površini po osobi“, kazala je Borovinić-Bojović.
Navodi da je dozvoljen rad muzičkih izvođača i u unutrašnjosti ugostiteljskih objekata i spolja.
„Za nastupe u unutrašnjosti ugostiteljskih objekata, svi prisutni – i izvođači i zaposleni i gosti moraju imati Nacionalnu digitalnu COVID potvrdu“, kazala je ministarka i dodala da je prijedlog i da se povećaju kazne za nepoštovanje mjera
Uskoro opširnije.