Španski klub osvojio je 14. naslov šampiona kontinenta

Fudbaleri Reala večeras su 14. put postali prvaci Evrope. U finalu u Parizu, Madriđani su savladali Liverpul rezultatom 1:0 (0:0). Momenat odluke dogodio se u 59. minutu, kada je Alisona matirao Vinisijus Žunior. Ipak, junak trijumfa Reala je, bez sumnje, golman Tibo Kurtoa.

Nova kruna za 'kraljeve': Real je prvak Evrope, Madriđani slave Vinisijusa, ali i Kurtou Foto: UEFA

Ujedno, trener Madriđana Karlo Anćeloti peti je put osvojio Ligu šampiona - i to na kakav način. Znalački, slaveći nad suparnikom kojeg su uoči finala mnogi vidjeli kao favorita.

Gledali smo utakmicu u čijem je znatnom dijelu Liverpul napadao, stvarao šanse i pokušavao. No, teško je večeras biti suparnik raspoloženog Kurtoe, koji je branio sve.

Treba pomenuti i to da je večerašnje finale kasnilo 36 minuta zbog gužve van stadiona, o čemu možete čitati u ranijim objavama u okviru ovog teksta.

U nastavku, takođe, možete naći najzanimljivije detalje sa večerašnje utakmice.

Presudio Vinisijus

90+5' - Gotovo je, madridski Real je prvak Evrope.

90+2' - Anćeloti opet mijenja. Izlazi Vinisijus, ulazi Rodrigo.

90+1' - Odličnu šansu imali su Madriđani, ali je Sebaljos loše reagovao, djeluje i da je bio donekle spor.

90' - Sudijska nadoknada iznosi pet minuta.

88' - Sve je manje vremena za fudbalere Liverpula da izbore produžetke. Nova izmjena u Realu - umjesto Luke Modrića na terenu je Dani Sebaljos.

85' - Konačno prva izmjena u Realu. Iz igre izlazi večeras sjajni Valverde, a na terenu je Kamavinga.

83' - Mogli su igrači Reala sve da riješe, imali su višak na suprotnoj polovini, kombinovali su Vinisijus i Benzema, ali je Alison sačuvao mrežu.

82' - Salah je, nakon sjajnog driblinga, izašao sam ispred gola Reala - ali Tibo Kurtoa je još jednom fantastično odbranio. Golman Reala večeras briljira.

81' - Liverpul je bio u sjajnoj prilici, lopta je došla do Kejte na ivici šesnaesterca, no on je katastrofalno šutirao - iznad gola.

80' - Salah je uputio nezgodan šut, ali je Kurtoa opet odbranio, odbivši loptu u korner.

77' - Dvostruka izmjena u Liverpulu. Hendersona mijenja Kejta, a Firmino Alkantaru. Sada možemo očekivati još ofanzivnije 'redse'.

75' - U ovim trenucima gledamo potpuno otvorenu utakmicu, Liverpul očekivano više napada, ali španski sastav i dalje ima prednost.

70' - 'Redsi' su imali novu priliku, Henderson je dodao loptu do Salaha na suprotnoj stativi, ali je ovog puta Kurtoa imao malo sreće. Ostaje 1:0 za Madriđane.

69' - Umjesto Luisa Dijaza u igru ulazi Žota. Sada se ređaju korneri za Liverpul.

64' - Nijesu klonuli igrači Liverpula, a u lijepoj šansi bio je Salah. On je uputio snažan šut ka suparničkom golu, ali je Kurtoa još jednom bio bravurozan.

60' - Vinisijus Žunior je najmlađi strijelac u finalu Lige šampiona od 2009. godine, kada je tada dvadesetjednogodišnji Leo Mesi pogodio suparničku mrežu na utakmici Barselona - Mančester junajted (2:0).

59' - VODI REAL! Vinisijus Žunior je postigao pogodak šutnuvši iz peterca, i to nakon strpljivo građene akcije svojih saigrača. Asistent je bio Valverde. Utisak je da je kod gola protivnika kasnio Aleksander - Arnold. Sada možemo očekivati znatno otvoreniju utakmicu.

55' - Nijesmo u uvodnih desetak minuta drugog dijela vidjeli veće šanse, gotovo da nije bilo uzbuđenja u Parizu.

46' - Počeo je drugi dio igre, a ni Klop ni Anćeloti nijesu mijenjali ništa u postavama svojih ekipa.

Bez golova u prvom dijelu

45' - Završeno je prvo poluvrijeme. Golova nije bilo, ali uzbuđenja jeste. Poništeni pogodak Karima Benzeme ključni je momenat koji je obilježio prvi dio igre. Ipak, konkretniji i opasniji bili su igrači Liverpula.

43' - Real je krenuo u napad, a onda je Karim Benzema, uz mnogo sreće, došao do lopte i - nakon gužve u šesnaestercu - pogodio mrežu Liverpula. Ipak, prema mišljenju arbitra, bio je ofsajd. Dugo je trajala VAR provjera, no nije promijenila odluku - ostalo je 0:0.

30' - Nakon prve trećine utakmice, golova nema, ali smo vidjeli nekoliko lijepih šansi za Liverpul. Ipak, Madriđani su se konsolidovali i sada igraju bez problema u odbrani.

25' - Prvi put je Alison bio uposlen, i to nakon što je Vinisijus pokušao da asistira Benzemi. Nije uspio, golman Liverpula lako je osujetio tu namjeru.

20' - Sjajan je šut uputio Mane, gotovo sa ivice šesnaesterca. Ipak, sjajno je intervenisao Kurtoa, koji je odbio loptu, a ona - srećom po Madriđane - pogodila stativu. Bila je to najizglednija prilika koju smo vidjeli do sada.

18' - Novi šut, ponovo Salah. Ovog puta asistirao je Mane, a Egipćanin je šutirao sa petnaestak metara. Kurtoa je zaustavio loptu.

16' - Vidjeli smo prvu veliku šansu, i to za Liverpul. Aleksander - Arnold je odlično pronašao Salaha, koji je bio na ivici peterca, ali je Kurtoa dobro intervenisao.

10' - Očito je da su i izabranici Jirgena Klopa i igrači Karla Anćelotija u večerašnji duel ušli uz mnogo opreza. Do sada nijesmo vidjeli nijednu ozbiljniju priliku.

05' - Nije za sada bilo većih šansi, no odnos snaga je nepromijenjen - igrači Liverpula su u ofanzivi, a Real se za sada brani.

02' - Na samom početku, nešto veću inicijativu imaju fudbaleri Liverpula. Igrači Reala gotovo da nijesu prešli na suparničku polovinu.

00' - Konačno je počelo večerašnje finale, i to uz zakašnjenje od 36 minuta. Šta se sve dešavalo uoči utakmice, te u kojim su sastavima Liverpul i Real počeli utakmicu, pročitajte u nastavku.

00' - Igrači su na terenu i slijedi početak finala. U nastavku se podsjetite kako je izgledao put dva kluba do večerašnje utakmice.

Ponovo odložen početak

Opet je početak odložen. Sada je novi termin - 21:36 časova.

Igrači su na terenu, ponovo se zagrijavaju.

Stižu i snimci sa lokacija ispred stadiona, gdje navijači Liverpula pokušavaju na silu da uđu na tribine.

Podsjetimo, ispred stadiona je došlo i do nemilih scena, o čemu opširnije možete pročitati u nastavku.

Sukob navijača i policije, ispaljen i suzavac?

Britanski mediji izvijestili su da je situacija ispred stadiona Francuska poprimila dramatične obrise.

Naime, dio navijača Liverpula sukobio se sa policijom koja je - kako navode britanski mediji - koristila suzavac. Stadion Francuska i okolinu nadlijeću i helikopteri francuske policije.

Podsjetimo, početak finala pomjeren je za 21:15, a desetak minuta uoči tog termina igrači su opet izašli na teren. No, pitanje je da li će meč uopšte početi i u novom terminu.

Odložen početak utakmice, gužva je ispred stadiona

Utakmica će kasniti 15 minuta. Organizatori su saopštili kako je početak pomjeren iz bezbjednosnih razloga. Potom se zvanično pojavila informacija da je razlog odlaganja to što dio navijača još nije uspio ući na stadion.

Britanski mediji javljaju kako je, 15 minuta uoči prvobitnog početka utakmice, na ulazima na stadion Francuska haotično.

Mnogi navijači još nijesu uspjeli da uđu na tribine, a za to navodno krive organizaciju i manjak otvorenih ulaza.

No, pojavila se i informacija da je dio simpatizera Liverpula pokušao da uđe na stadion bez ulaznica, te da je to uzrok čitave gužve.

Nezvanično se moglo saznati kako je u Pariz stiglo čak 70 hiljada navijača Liverpula, spram tri puta manje brojke onih koji podržavaju Madriđane. Desetine hiljada njih ostaće bez ulaznica, koje su danas na ulicama dostizale cijene od 3.000 eura i više.

Ovo su sastavi večerašnjih rivala

Poznati su i sastavi za koje su se opredijelili Jirgen Klop i Karlo Anćeloti.

Za Liverpul će nastupiti Alison, Aleksander - Arnold, Konate, Van Dajk, Robertson, Henderson, Fabinjo, Tijago, Salah, Mane i Luis Dijaz

Za Real će večerašnje finale početi Kurtoa, Karvahal, Militao, Alaba, Mendi, Modrić, Kazemiro, Kros, Valverde, Benzema i Vinisijus.

Očekivano, pola sata uoči početka, tribine stadiona Francuska gotovo da su pune.

Iako mnogi stručnjaci, ali i najpoznatiji lanci kladionica daju veću prednost Liverpulu, sigurno je da nas večeras čeka neizvjesno i uzbudljivo finale. Ne treba zaboraviti da Karlo Anćeloti jako dobro zna kako osvojiti Ligu šampiona.