U tekstu principa koji je večeras proslijeđen Portalu Analitika ipak se ne pominje osuda konkretno genocida u Srebrenici, otklon od politike Slobodana Miloševića kao ni distanciranje od javno iskazanog stava o organizovanju referenduma o preispitivanju odluke države Crne Gore o priznanju Kosova, što su kao uslovi bili navedeni u prvobitnoj platformi Pozitivne.
Nova Zajednička platforma Pozitivne, DF-a i SNP-a sastoji se iz dijela koji se tiče zajedničkog političkog djelovanja u vršenju vlasti na lokalnom nivou kao i od segmenta o univerzalnim demokratskim principima zajedničkog djelovanja.
Iako se u tekstu ne pominje Srebrenica, ipak se od koalicionih partnera zahtjeva otklon od politike devedesetih.
- Od koalicionih partnera se zahtjeva jasan otklon od političke prošlosti devedesetih godina, koja je rezultirala teškim posljedicama ratnih dešavanja, gubitkom ljudskih života, velikim brojem izbjeglih i raseljenih lica, ogromnim materijalnim razaranjima, sankcijama i uništavanjem privredne osnove crnogorskog društva. Osuda genocida i svih zločina na prostoru bivše SFRJ i s tim u vezi poštovanje odgovarajuće odluke Međunarodnog suda pravde – navodi se u petom stavu drugog dijela dokumenta.
U dokumentu se takođe navodi da je obavezna saradnja sa “lokalnim upravama (zajednicama) bivše SFRJ, bez izuzetka, o pitanjima koja su od značaja za ukupni društveno ekonomski razvoj Opštine Nikšić”.
Ostali članovi dokumenta tiču se djelovanja u konkretnom vršenju vlasti na lokalnom nivou.
Neće biti revanšizma, eliminisati sve oblike korupcije - Depolitizacija i departizacija svih organa lokalne uprave. Uspostavljanje nezavisnih i profesionalnih organa lokalne uprave, kao neophodnog uslova u procesu daljeg utvrđivanja, izgradnje i unapređenja demokratije. Uvođenje principa odgovornosti u svim organima na lokalnom nivou. Eliminisanje svih vidova korupcije i organizovanog kriminala u organima lokalne uprave i javnim preduzećima i ustanovama. Sprovođenje nezavisne revizije dosadašnjeg poslovanja tih organa i povećanje transparentnosti upravljanja javnim finansijama – navodi se u dokumentu koji je proslijeđen Portalu Analitika.
Iz DF-a i Pozitivne istakli su da neće biti revanšizma u organima lokalne uprave u odnosu na svoje političke konkurente i da će se raditi na izgradnji sistema koji je otvoren za sve one koji mogu da doprinesu razvoju grada bez obzira na partijsku pripadnost ili političku profilaciju.
- Potrebno je poštovati, zaštititi i afirmisati građanski koncept djelovanja u organima lokalne uprave, bez diskriminacije na osnovu nacionalne, etničke, vjerske ili druge pripadnosti. Izraditi strategiju privrednog razvoja i plan mjera i aktivnosti na unapređenju poslovnog ambijenta i privlačenju novih investicija. Potrebno je izraditi detaljne analize međusobnih potraživanja i obaveza između opštine i njenih organa, javnih preduzeća i ustanova na lokalnom nivou i velikih privrednih sistema – navodi se u tekstu dogovora.
U platformi se ističe da je potrebno kreiranje plana za korišćenje EU fondova kao i omogućavanje “otvorenog i konstruktivnog dijaloga sa građanima o procesima evroatlantskih integracija Crne Gore u kome će svi imati ravnopravnu mogućnost da iskažu svoje stavove”.
U platformi je takođe navedeno da je neophodna transformacija državnih medija u javne servise u skladu sa najboljom praksom demokratskih zemalja kao i maksimalizacija napora da se “zaustavi jezik mržnje, progoni neistomišljenika i kritičara vlasti i omogući sloboda govora kao preduslov objektivnog i profesionalnog novinarstva”.