Požar je nakon intervencije helikoptera Vazduhoplovne jedinice Vojske Crne Gore stavljen pod kontrolu, kazao je za Portal Analitika direktor Nacionalnog parka Lovćen, Vladimir Martinović.
"Zahvaljujući Vazduhopolovnoj eskadrili i Vatrogasnoj jedinici Cetnje, a uz kompletno ljudstvo NP Lovćen, držimo sve pod kontrolom. Pojavile su se bile indicije da će se požar proširiti prema Njegušima, pojavila su dimna žarišta, koja su se spuštala sa vrha brda. Međutim, uspjeli smo da se organizujemo i da veoma brzo reagujemo. Angažovana je Vazguhoplovna jedinica Vojske Crne Gore, napravljen je bazen na Njegušima i već se požar gasi", istakao je Martinović.
Kako kaže, jak vjetar otežava gašenje na ovom području.
"Učinićemo sve da se lokalizuje požar i ugasi. Otežavajuća okolnost nam je vjetar koji je prilično jak. Iz tog razloga se i dešava da se nekoliko dana borimo sa požarom. Prenosi se sa jednog mjesta na drugo veoma brzo, s obzirom na to da je sve suvo. Ali, nadamo se da ćemo danas moći da kažemo da smo požar uspješno ugasili", dodao je Martinović.
Martinović pojašnjava i da je pravljenjem bazena na Njegušima skraćen proces odlaska po vodu, koja je veliki probem na ovom bezvodnom području.
"Sa zemlje nije moguće gasiti, radi se o izuzetno nepristupačnom terenu. Ne postoji put kojim je moguće doći i ne želimo da radnike izlažemo bilo kakvoj opasnosti, jer zdravlje i životi su najpreči. Cistijerne Vodovoda i nekoliko privatnika dopremaju vodu do bazena na Njegušima. Voda se konstantno dopunjava da ne bismo gubili vrijeme, da bi helikopter mogao tu da se spusti, napuni, i da se što brže gasi. Prvi dan su morali da se vraćaju do Skadarskog jezera, odakle su uzimali vodu, i gubili su oko dvadesetak minuta. Ovo sa bazenom je mnogo efikasnije. To su radili i prekjuče kada je požar bio mnogo veći i bilo je veoma uspješno", objašnjava Martinović.
Komandir Službe zaštite i spašavanja Cetinja naglašava da se radi o veoma nepristupačnom terenu i da bez pomoći iz vazduha ne bi bilo moguće ugasiti vatru.
“Na terenu smo. U gašenju nam pomažu tri helikoptera Vazduhoplovne jedinice Vojske Crne Gore. Riječ je o veoma nepristupačnom terenu koji je jedino moguće gasiti iz vazduha ”, kazao je za Portal Analitika komandir Službe zaštite i spašavanja Cetinja Miloš Ćećanović.
Osim na Lovćenu, gori i u Katunskoj nahiji, gdje se dvije ekipe vatrogasaca, sa sedam članova koji se bore protiv vatrene stihije.