Svega dva sata nakon što su pripadnici Službe zaštite i spašavanja, oko 12 časova, uspjeli da lokalizuju požar, za koji se sumnja da je podmetnut, vatra se ponovo razbuktala, kaže Miodrag Bešović, direktor Direktorata za zaštitu i spašavanje MUP-a Crne Gore.
Kako je saopšteno Portalu Analitika, cisterna gradskog Vodovoda doprema vodu vatrogascima, a u akciji gašenja učestvuju i vatrogasci iz četiri crnogorske opštine, kao i avion Direktorata za zaštitu i spašavanje. Trenutno je na Gorici prisutan i gradonačalnik Glavnog grada, Ivan Vuković.
"Lokalne službe Cetinje i Bar sa dva kamiona i osam vatrogasaca upućeni su u Podgoricu da pomognu u gašenju požara", kazao je Bašović.
Iz Službe zaštite i spašavanja Glavnog grada pozvali su i vatrogasce iz Danilovgrada da se pridruže gašenju vatre, a upućen je i poziv Vojsci Crne Gore.
"Ovo je drugi udar požara u toku današnjeg dana. Jutros smo reagovali, prvo lokalna Služba zaštite i spašavanja i ovaj požar je bio lokalizovan u jednom periodu. Ja sam obišao teren i sve je bilo pod kontrolom", kazao je Bašović.
Bašović ističe da sumnja da je, po drugi put u toku dana, požar izazvao neko od nesavjesnih građana.
“S obzirom da sam ja lično obišao ovaj teren, nakon što je prvi požar ugašen, i da nije bilo nikakvih tragova ni najmanje vatre ili dima, ja otvoreno sumnjam da je ovo podmetnuto i da je ljudski faktor izazvao. Mi ćemo to prijaviti Upravi policije, da ispitaju”, istakao je Bešović.
Vjetar je raspirio požar na tri strane. U jednom trenutku bile su ugrožene i kuće u naselju Zagorič.
Pored aviona Direktorata za zaštitu i spašavanje, vatrogasaca , policije, pripadnika Vojske Crne Gore, akciji gašenja požara priključili su se građani i mještani.
“Avion je na terenu, vrši nalete i gasi požar. Sad zadnji poziv smo uputili prema Vojsci Crne Gore da aktiviraju jedan helikopter, koji ima mogućnost za gašenje požara. Bile su kuće ugrožene, uspjeli smo taj dio da lokalizujemo. Kuće su za sada bezbjedne. Nemamo pogled sa druge strane Gorice, ali tamo su vozila druge ekipe i mislim da ćemo se odbraniti od ovog požara”, kazao je Bešović.
Gašenje požara otežava i vjetar, ali i gusta četinarska šuma.
“Vjetar, iako nije jak, baš nam otežava. Svi ulažemo napore, sve smo službe, koje su nam na raspolaganju, pozvali. U ovakvim uslovima, gdje su gusti četinari, to je otežano za gašenje požara. Imamo šišarke, koje svojim zapaljenjem i pucanjem prilikom zapaljenja dalje šire požar”, pojašnjava Bešović.
Na Gorici gore i višedecenijski borovi, a požarom je zahvaćen i dio na kojem se nalazi autohtona vrsta hrasta.
"Nadam se da hrast, koji je tu na brdu Gorica autohton, nije uništen. Gorica formalno nije zaštićeno područje, ali nadamo se da će vrlo brzo biti. Danas svjedočimo još jednoj ružnoj sceni na brdu koje je dragulj ovog grada i svima nama pri srcu. Svjedočimo jednoj izuzetno dobroj kordinisanosti svih nadležnih službi, kako na lokalnom tako i na državnom nivou, kako bi se što prije lokalizovao i ugasio požar i na taj način spasilo brdo Gorica”, kazao je Drago Đeković iz Agencije za upravljanje zaštićenim područjima Glavnog grada.
Na Gorici su i radnici CEDIS-a, jer je požar zahvatio i dalekovod na Gorici, zbog čega su već sat bez struje potrošači Zlatice, do repetitora.