Abiznis

Ministri finansija i ekonomskog razvoja potpisali ugovore sa komercijalnim bankama

Povoljnije kreditiranje mikro, malih i srednjih preduzeća

Ugovori o saradnji na sprovođenju mjera podrške, koji su potpisali predstavnici Vlade i komercijalnih banaka u Crnoj Gori, imaju za cilj da, kako je saopšteno, doprinesu oporavku mikro, malih i srednjih preduzeća čije je poslovanje pogođeno pandemijom.

Povoljnije kreditiranje mikro, malih i srednjih preduzeća Foto: PA
Portal AnalitikaIzvor

Ugovore su, u ime Vlade, zaključili ministri finansija i socijalnog staranja i ekonomskog razvoja, Milojko Spajić i Jakov Milatović, sa 12 komercijalnih banaka koje posluju u Crnoj Gori.

“Ugovorima se definišu uslovi po kojima će mikro, malim i srednjim preduzećima (MMSP) i preduzetnicima biti plasirano 40 miliona EUR, od ukupno planiranih 70 miliona EUR iz beskamatnih izvora Banke za razvoj Savjeta Evrope (CEB)“, navodi se u zajedničkom saopštenju ministarstava ekonomskog razvoja i finansija i socijalnog staranja.

Navodi se da ukupna vrijednost tog značajnog projekta za likvidnost i investicije privrede treba da iznosi do 140 miliona EUR, s obzirom na to da Vlada očekuje da i bankarski sektor učestvuje sa iznosom koji je obezbijedila država.

To je, kako je saopšteno, samo jedna u nizu mjera podrške Vlade za oporavak privrede čije je poslovanje pogođeno pandemijom, a povoljniji uslovi kreditiranja obezbijeđeni su u saradnji Vlade i komercijalnih banaka, uz podršku CEB.

Milatović je kazao je da je Vlada zaključila kreditni aranžman sa CEB, za podršku privredi kroz kredite za obrtna sredstva i investicije, u iznosu od 40 miliona EUR, uz mogućnost zaključenja dodatnog ugovora za još 30 miliona EUR.

On je podsjetio da je korona kriza poremetila crnogorsku privredu, i da su nedostatak finansijskih sredstava i nelikvidnost doveli do većeg broja kreditnih zahtjeva namijenjenih očuvanju održivosti poslovanja.

„Obezbjeđenjem dodatne finansijske podrške i potpisivanjem ugovora sa poslovnim bankama, još jednom na konkretnom primjeru imamo rezultat uspješno vođenog dijaloga sa bankarskim sektorom, čime potvrđujemo otvorenost i privrženost Vlade stvaranju povoljne poslovne klime za odvijanje privredne aktivnosti”, rekao je Milatović.

On je naveo da se danas formalizuje aranžman kroz potpisivanje pojedinačnih ugovora sa predstavnicima svake banke i zaokružuje proces intenzivnog rada tokom prethodnih nekoliko mjeseci na dobrobit mikro, malih i srednjih preduzeća kao krajnjih korisnika tih sredstava.

Milatović je dodao da vjeruje da taj aranžman predstavlja samo jedan od mnogobrojnih pokazatelja posvećenosti ove Vlade procesu osnaženja privrede.

Spajić je ukazao na to da je država obezbijedila preduslove da krajnji korisnici kredita MMSP i preduzetnici dobiju povoljnije uslove kreditiranja u odnosu na tržišne, čime se doprinosi oporavku privrede.

On je naglasio da Vlada, i preko ovog projekta, želi da bude podrška privredi za očuvanje radnih mjesta i nova zapošljavanja.

Spajić je kazao da efektivne kamatne stope treba da budu u rasponu od oko 1,5 odsto do 5,5 odsto, u zavisnosti od toga da li je kredit namijenjen za likvidnost ili investiciju, zavisno od boniteta klijenta, kao i drugih parametara definisanih poslovnom politikom banke kod koje klijent aplicira za kredit.

„Uključena je i mogućnost refinansiranja kredita koji su odobreni od 1. marta prošle godine (u periodu pandemije)“, naveo je Spajić.

On je kazao da je CEB danas uplatio 75 odsto ugovorenog iznosa iz prvog dijela podrške, odnosno 30 miliona od 40 miliona EUR, a od CEB-a se ostatak dobija odmah kada banke plasiraju prvih 30 miliona.

„Važno je da se zna da projekat sprovodimo postepeno i sredstva se bankama uplaćuju u skladu sa realizacijom, odnosno u zavisnosti od onoga koliko novca plasiraju. Predviđeno je da nas banke jednom mjesečno obavještavaju o plasiranju sredstava“, zaključio je Spajić.

Iz ministarstava su naveli da su današnjim ugovorima o saradnji definisani uslovi po kojima će sredstva biti plasirana korisnicima, ročnost i kamatna stopa, uslovi po kojima će banke vraćati sredstva koja im Vlada prenosi kao učešće u projektu, kao i ostala važna pitanja.

“Novac će bankama kroz “transferni zajam” biti proslijeđen bez obaveze plaćanja kamate, na period otplate od devet godina, sa uključenim grejs periodom od dvije godine, čime se stvaraju uslovi za povoljnije pozajmice za MMSP“, kaže se u saopštenju.

Potpredsjednik Upravnog odbora Udruženja banaka Crne Gore, Aleksa Lukić, ukazao je na značaj tog projekta za bankarski sektor i privredu.

„Naš zajednički interes je očuvanje likvidnosti privrede, smanjenje njenog finansijskog naprezanja i jačanje otpornosti, kako bi se ubrzao oporavak i stvorili uslovi za zdrav rast“, naveo je Lukić.

Prema njegovim riječima, privredi trebaju stabilne i jake banke, a bankama jaka privreda.

„Na osnovu danas potpisanih ugovora, širi se spektar mehanizama podrške banaka privredi pogođenoj krizom. Bankarski sektor je stabilan i likvidan i ima potencijal da nastavi da podržava, ne samo oporavak privrede od krize, već i stvaranje osnove za prosperitet i napredak“, zaključio je Lukić.

Portal Analitika