Muzika

Povodom 200 godina od rođenja Johana Štrausa: "Na lijepom plavom Dunavu" šalju u svemir

Čuvena klasična kompozicija biće emitovana kao radio-signal u svemir preko ogromne antene iz Španije

Povodom 200 godina od rođenja Johana Štrausa: "Na lijepom plavom Dunavu" šalju u svemir Foto: Unsplash
AgencijeIzvor

Valcer Johana Štrausa Mlađeg, „Na lijepom plavom Dunavu“, biće ovog mjeseca poslat radio-signalom u svemir, kako bi se obilježilo 200 godina od rođenja ovog austrijskog kompozitora.

Čuvena klasična kompozicija biće emitovana kao radio-signal u svemir preko ogromne antene iz Španije, u izvođenju Bečkog simfonijskog orkestra. Manifestacijom zakazanom za 31. maj, uz besplatne javne projekcije u Beču, Madridu i Njujorku, takođe će se proslaviti i 50 godina od osnivanja Evropske svemirske agencije (ESA).

Iako bi muzika mogla da se pretvori u radio-signale u realnom vremenu, ESA će poslati unaprijed snimljenu verziju sa probe orkestra, koja će biti održana i zabilježena dan ranije, kako bi se izbjegli eventualni tehnički problemi. Nastup uživo će poslužiti samo kao svečana pratnja događaju.

Radio-signali će se kretati brzinom svjetlosti, odnosno brže od milijardu kilometara na sat. To znači da će poznata kompozicija proći pored Mjeseca za sekundu i po, kraj Marsa za četiri i po minuta, Jupitera za 37 minuta, a Neptuna za četiri sata, nakon što napusti Zemlju.

U roku od 23 časa, signal će biti udaljen od Zemlje više od 24 milijarde kilometara, i nastaviće da putuje kroz prostranstva međuzvjezdanog svemira.

Ovakav vid proslave nije neuobičajen za svemirske agencije – NASA je svoju 50. godišnjicu 2008. godine obilježila slanjem pjesme „Across the Universe“ od Bitlsa u svemir.

Lansirane 1977. godine, NASA-ine letjelice Vojadžer 1 i 2 nose pozlaćenu bakarnu fonografsku ploču, koja sadrži zvuke i slike sa Zemlje, kao i 90 minuta muzike.

Astronom Karl Sagan je predvodio komisiju koja je birala djela Baha, Betovena, Mocarta i Stravinskog, zajedno sa modernim kompozicijama, ali je izostavljen Johan Štraus, čiji je „Lijepi Plavi Dunav“ bio sastavni dio muzike u naučnofantastičnom filmu Stenlija Kjubrika „2001: Svemirska odiseja“ iz 1968. godine.

Muzička zajednica u Beču, gdje je Štraus rođen 25. oktobra 1825. godine, saopštila je da će se ovom prilikom ispraviti ta „kosmička nepravda“, te da će se „najpoznatiji od svih valcera“ ipak naći među zvijezdama.

Portal Analitika