Svijet

Povjerljivi dokumenti na Vikiliksu izazvali diplomatski zemljotres

Izvor

Britanski Gardijan piše da se u dokumentima nalaze navodi da je američkim zvaničnicima naređeno da se špijuniraju vođe Ujedinjenih nacija i da se arapski lideri zalažu za vazdušni napad na Iran. Saudijski kralj Abdulah tražio je od SAD da napadnu Iran da bi okončale nuklearne aktivnosti te zemlje, piše u jednom od dokumenata.

 U tajnim spisima Sjedinjenih država se, između ostalog, kaže da je avganistanski predsjednik Hamid Karzai «vođen paranojom», da se njemačka kancelarka Angela Merkel ne upušta u rizik i da nije kreativna, te kako ruski predsjednik Dmitri Medvedev «izigrava Robina Betmenu Putinu». U negativnom kontekstu pominje se i italijanski premijer Silvio Berluskoni, za kojeg piše da je «sujetan i neefikasan kao evropski lider», te da je «političar predan kasnim noćnim zabavama».

 Među dokumentima objavljenim u nekoliko svjetskih listova, navodi se ocjena jednog francuskog diplomate da srpski šef diplomatije Vuk Jeremić "daje obećanja koja nikada ne ispunjava". Dotični francuski diplomata se više ne sastaje sa njim i ne smatra ga, kako se navodi u bilješci , "modernim licem Beograda kakvim se predstavlja".

Internet stranica WikiLeaks objavila je u nedjelju na svom Twitter profilu da je izložena 'cyber' napadu, koji je sprječava  da objavi desetke hiljada povjerljivih američkih diplomatskih dokumenata , ali uprkos tome  tome pet svjetskih medija, koji su unaprijed dobili pristup tim dokumentima, počeli su objavljivati djelove iz iz njih na svojim web stranicama prenio je RSE.

Među onima koji su objavili članke, djelove  ili popis povjerljivih dokumenata iz diplomatske prepiske State Departmenta, koja datira od 2006. do ove godine, su dnevni listovi The New York Times, The Guardian i njemački tjednik Der Spiegel.

"Dokumenti  koje je pribavio WikiLeaks osvijetlili tajne diplomatske kanale", naslov je članka u The New York Timesu, koji ističe da "četvrt miliona povjerljivih diplomatskih dokumenata daje uvid bez presedana u događanja koja se odvijaju u ambasadama širom  svijeta, okrutno iskrena stajališta o stranim čelnicima, i otvorene procjene nuklearnih i terorističkih prijetnji".

NY Times ocjenjuje kako prepiska pokazuje da gotovo desetljeće nakon terorističkih napada 11. septembra 2001., "duboka sjena terorizma i dalje dominira u odnosima SAD-a sa svijetom".

Dokumenti govore o naporima Obamine administracije da zaustavi nuklearni program Irana i mogući udar Izraela na Iran, da nađe pouzdanog partnera u Pakistanu za borbu sa Al Qaidom, kako se nosi sa rastom Kine i povlačenjem Rusije od demokratije.

Portal Analitika