Članovi tog Odbora razgovarali su danas sa predstavnicima medija o primjeni Zakona o izboru odbornika i poslanika u dijelu koji se odnosi na medije.
Pojedini predstavnici medija ocijenili su da je sastanak sa članovima Odbora besmislen, ukazujući na nedostatke Zakona o izboru odbornika i poslanika.
Predsjedavajući Odbora Mevludin Nuhodžić rekao je da je smisao sastanka da se u neposrednom razgovoru razmotre potencijalne dileme koje postoje u tumačenju zakona u dijelu koji se odnosi na medijsko predstavljanje, a da to tijelo nema namjeru da utiče na slobodu medija, već da ukaže na neophodnost poštovanja zakona.
Član Odbora Slaven Radunović je ocijenio da je do tog sastanka trebalo ranije da dođe, imajući u vidu da je formiran krajem jula, dok je Vasilije Lalošević poručio da u kampanji niko ne treba da ima svog favorita.
- Treba da pustimo svi, i političke partije, i određeni mediji, pogovoto mislim na neke štampane, da se to desi u fer, demokratskom, slobodnom ambijentu, samo od sebe. SNP nije nikom favorit, ali isto tako očekuje da niko ne bude favorit tih medija, rekao je Lalošević.
On je apelovao na medije da, koji nijesu donijeli određena pravila u skladu sa tim Zakonom, donesu pravila i dostave ih podnosiocima lista.
Izvršni sekretar Medijskog savjeta za samoregulaciju Ranko Vujović kazao je da bi sastanak bio »simpatičan«, da ne postoje odredbe u Zakonu koje se odnose na medije.
- Mislim da je to nešto potpuno anahrono i nije u skladu sa regulativom koja se odnosi na medije, kazao je on, dodajući da članovi Zakona direktno zadiru u nezavisnost medija.
Vujović je ukazao da Javni servis svakako mora da usvaja pravilnik, a da su privatni mediji nezavisni i da ne može da im se nameće bilo šta, a da bi oni trebalo da se drže profesionalnih standarda. »Ovakav sastanak može samo da se shvati kao pritisak na medije«, ocijenio je Vujović.
Nuhodžić je rekao da, kad bi iskazao subjektivan stav prema zakonskim rješenjima, ne bi bio daleko od stava Vujovića, ali da je Zakon usvojen i da odredbe treba tumačiti u duhu da se ne naruši sloboda medija ili uređivačka politika.
Urednik u dnevnom listu Dan Nikola Marković rekao je da će ta medijska kuća objaviti pravilnik čim se predaju sve izborne liste da bi, kako je pojasnio, mogli da naprave raspored predstavljanja, dodajući da će afirmisati pozitivnu kampanju, da se stranke bave sobom, a ne drugima.
On je ukazao i da status svih medija nije isti jer postoje predstavnici medija i onih koji na neki način dobijaju subvencije države.
- Čim imamo obaveze, vjerujem da Skupština planira i da nam dodjeli prava, jer ovdje ima medija koji dobijaju dotacije od države. Ja to ne tražim za Dan, ali predlažem da se razmisli da sve eventualne primjedbe koje budu u kampanji, Skupština zakupi prostor u svim štampanim medijima, gdje može da ih iznese, rekao je Marković.
Na taj način bi se, kako smatra, bar malo uravnotežili sa medijima koji su na državnom budžetom, a jasno bi se istaklo da je to plaćeni politički prostor, gdje Odbor iznosi primjedbe i sugestije na rad elektronskih i štampanih medija.
Glavni urednik dnevnika Vijesti, Mihailo Jovović, smatra da sastanak nema smisla, navodeći da je Zakon »nedorečen i smušen« i da se ne zna ko i kako kažnjava, kao ni koji su kriterijumi.
On je kazao da su u toj medijskoj kući Zakon protumačili tako da nemaju nikakvu obavezu da prave ikakav pravilnik. »Vijesti neće donositi nikakav pravilnik o praćenju izbora, jer na to nijesu obavezni po tom zakonu, iako imamo svoja interna pravila za rad generalno, pa tako i za praćenje izborne kampanje«, kazao je on.
Vijesti će, dodao je, poštovati i primjenjivati zakon onako kako tumače. »A ako nijesmo u pravu, vi nas tužite sudu«.
Odgovorni urednik Pobjede, Srđan Kusovac je rekao su razlog njegovog obraćanja, »učestale i najbrutalnije laži« o tom listu, navodeći da je Pobjeda medij u većinskom državnom vlasništvu u samoj završnici privatizacije.
- Činjenica da je Pobjeda u državnom vlasništvu ne znači da išta dobija od države. Poslednju državnu pomoć dobila je 2009. godine, sve što je od tada dobila Pobjeda su državne garancije za kredit kojim su isplaćene otpremnine, dakle socijalni program, rekao je Kusovac.
Urednik Televizije Crne Gore Marina Vuković je rekla da i oni imaju razloga da budu nezadovoljni načinom na koji je to regulisano, ali da »svršenom poslu mane nema«. Ona je podsjetila da imaju višestruke kontrolore, ukazujući na način izbora Savjeta, više samoregulatornih tijela i na kraju monitoring političara.
Ivan Vojinović iz Radija Crne Gore ocijenio da je novinarstvo zanat, kao i da novinar treba da poštuje kodeks i da je u tome suština.
(foto: angusyoung111.wordpress.com)