Politika

POSP: Formirati Odbor za nadgledanje borbe protiv korupcije

Izvor

Deklaracija je danas usvojena u na sastanku POSP-a u Podgorici.

POSP je prihvatio i amandman poslanika Socijalističke narodne partije (SNP) Vasilija Laloševića, koji predviđa formiranje posebnog Odbora koji bi pratio pregovore Crne Gore i EU.

POSP se sastaje dva puta godišnje, u Briselu i Podgorici, nakon čega se zajednička deklaracija i preporuke upućuju crnogorskim i evropskim institucijama, koje odlučuju o daljim koracima Crne Gore na putu ka Uniji.

Borbu protiv korupcije da ne svoditi na princip selektivne pravde: Potpredsjednik delegacije Evropskom parlamenta za jugoistočnu Evropu Jelko Kacin kazao je da borba protiv korupcije i organizovanog kriminala ne smije da bude svedena na princip selektivne pravde i obračun sa političkim protivnicima.

Kacin je rekao da slučajevi visoke korupcije moraju dobiti epilog na sudu, „a ne da se završavaju pompeznim hapšenjem“.

„Polilitčka volja je ključna za borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala, potrebno je uvjeriti stalne investitore da je ulaganje u Crnu Goru bezbjedno i isplativo“, precizirao je Kacin.

Prema njegovim riječima, pravosudni organi moraju steći nivo profesionalnosti, a sudije i tužioci ne smiju biti nedodirljivi.

Kacin je pozitivno ocijenio usvajanje Akcionog plan za borbu pritvi korupcije. „Na polju konkretnih reformi Crna Gora ima malo da pokaže,ali dobro je što se pregovori otvaraju sa poglavljima 23 i 24“, dodao je on.

Zakone kvalitetno sprovoditi: Ministar pravde Duško Marković kazao je da se usvojeni zakoni moraju kvalitetno primjenivati, „to se prije svega odnosi na vladavinu prava i borbu protiv orgazovanog kriminala i korupcije“.

On je naveo da su pokrenute ustavne reforme kako bi pravosudni sistem osposobio za borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala.

Marković smatra da je za borbu protiv organizovanog kriminala bitna je međunarodna saradnja.

„Crna Gora je potpisala ugovore sa susjedima o izručenju svojih državljana. Ostaje samo da se takav ugovor potpiše sa Kosovom“, dodao je on.

Marković je naveo da u oblasti borbe protiv korupcie vidljivi rezultai tek predstoje.

„Postojanje korupcije je više stvar percepcije nego realna opasnost, iako realna opasnost postoji. Što je manje vidljiva (korupcija) to je teže otkriti“, pojasnio je on.

Prioritet je, kako je kazao, da se se usvoje ustavni amandmani za reformu pravosuđa.

Marković je kazao da je u pravosuđu poseban napredak evidentiran je na planu efikasnosti sudova.

„Sudovi su riješili preko 25 hiljada predmeta u prošloj godini. Efikasnosti pravosuđa doprinosi i uvođenje notara i javnih izvršitelja, uspješno afirmišemo alternativno rješavanje sporova“, rekao je on.

Borba protiv korupcije, znači hapšenje visokih funkcionera: Predrag Bulatović iz SNP-a rekao je da bi procesuiranje korupcije na najvišem nivou značilo hapšenje bivših i sadašnjih članova vladajuće koalicije.

On je naveo da novi šef policije tu funkciju obavlja kao vršilac dužnosti.

Bulatović je podsjetio da je SNP podnio Upravnom sudu tužbu u kojoj se navodi da Vuksanović nema puni pravni kapacitet za obavljanje čelne funkcije u policiji.

Bulatović je ocijenio da je spriječena reforma policije jer nije usvojen zakon o unutrašnjim poslovima.

„Vlada mora da uvjeri javnost i EP da je učinjen korak naprijed u borbi protiv korupcije. Mislim da je za sada učinjen korak unazad“, rekao je on.

Goran Danilović iz Nove srpske demokratije je rekao da iako je korupcija u aferi Telekom dokazana time što je Mađar (Magyar) Telekom pristao da plati odštetu pravosudnim organima u Americi, crnogorski tužilac još piše zamolnicu američkim kolegama.

„U toj aferi optužuje se bivši premijer i njegovi najbliži srodnici, a Tužilaštvo ćuti. Primjene zakona u praksi nema. Manji koalicioni partner u vlasti ima više volje u borbi protiv korupcje nego veći. Oni su bili protiv svake inicijative u podizanju uloge parlamenta, koji je marginalizovan u borbi protiv korupcije“, rekao je Danilović.

On je rekao da ga raduje to što evropski parlamentarci imaju više nade da će se otvaranjem pregovora poglavljima 23 i 24 završi taj posao.

„Ali ja sam sumnjičav i zebem da ćemo opet biti 'preveslani', jer ako državni tužilac ne procesuira slučaj korupcije u kojem je umiješan bivši premijer, onda mi je jasno o čemu se radi. Ivo Sanader je uhapšen zbog par stotina hiljada EUR a ovdje se radi o višemilionskoj šteti“, precizirao je on.

Obrad Stanišić iz Demokratske partije socijalista kazao je da je od prošlog sastanka POSP-a u Crnoj Gori postignut napredak u borbi protiv korupcije.

On je naveo da je parlament je usvojio veliki broj zakona koji su počeli sa primjenom ove godine. „Usvojeni i su zakoni o finansiranju i lobiranju“.

Stanišić je pojasnio da parlament kontroliše primjenu propisa kroz institute premijerskog sata i poslanička pitanja, kao i kontrolna saslušanja resornih Odbora.

(foto: skupstina.me)

Portal Analitika