Svijet

Poslije 26 godina uhapšen optuženi za genocid u Ruandi

Francuske vlasti uhapsile su Felitiena Kabuga, jednog od najtraženijih bjegunaca na svijetu, za koga se sumnja da je bio vodeća ličnost u genocidu 1994. protiv Tutsija u Ruandi, saopštio je Mehanizam za krivične sudove u Hagu.

Kabuga Foto: Ilustracija
Kabuga
AgencijeIzvor

Glavni tužilac Mehanizma Serž Bramerc je izjavio da hapšenje Kabuge podsjeća da odgovorni za genocid mogu biti izvedeni na odgovornost, čak 26 godina nakon njihovih zločina.

„Naše prve misli moraju biti sa žrtvama i preživelima genocida u Ruandi. Zagovaranje u njihovo ime neizmjerna je profesionalna čast za cijelu moju kancelariju. Što se međunarodne pravde tiče, hapšenje Kabuge pokazuje da možemo uspjeti kada imamo podršku međunarodne zajednice“, naveo je Bramerc.

Ovo hapšenje, kako je dodao, počast Savjetu bezbjednosti Ujedinjenih nacija, koje je uspostavilo Mehanizam za nastavak procesuiranja ratnih zločina u Ruandi i bivšoj Jugoslaviji.

Bramerc je zahvalio Francuskoj i njenim organima za sprovođenje zakona, posebno Centralnom uredu za borbu protiv zločina protiv čovječnosti, genocida i ratnih zločina i Kancelariji prokuranskog generala iz pariskog "Cour d'Appel-a"

Pomenuo je i druge partnere čiji su doprinosi bili neophodni, uključujući agencije za sprovođenje zakona i tužilaštvo iz Ruande, Belgije, Velike Britanije, Njemačke, Holandije, Austrije, Luksemburga, Švajcarske, Sjedinjenih Država, EUROPOL-a i INTERPOL-a.

Optužbe po sedam tačaka za genocid

Kabuga je optužen pred Međunarodnim krivičnim sudom Ujedinjenih nacija za Ruandu 1997. godine po sedam tačaka optužnice za genocid, saučesništvo u genocidu, direktno i javno podsticanje na genocid, pokušaj vršenja genocida, zavjera na počinjenje genocida, progon i istrebljenje, a sve u vezi sa zločinima počinjenim tokom genocida 1994. godine protiv Tutsija u Ruandi.

Pokolj je započeo 6. aprila 1994. godine i trajao je 100 dana.

Tadašnji predsjednik Žuvenal Habijarimana i njegov kolega iz Burundija Siprijen, obojica pripadnici naroda Hutu, ubijeni su kada je avion u kojem su se nalazili oboren iznad Kigalija. Napadači nikad nisu otkriveni, a taj napad izazvao je pokolj nad manjinskim narodom Tutsi.

Svakodnevno je ubijano po 10.000 ljudi i tada je, tokom tri mjeseca, "zbrisano" 70 odsto populacije naroda Tutsi.

Genocid je okončan u julu 1994. godine kada je Ruandski patriotski front došao iz Ugande i preuzeo kontrolu u Ruandi.

Po okončanju odgovarajućih procedura prema francuskom zakonu, očekuje se da Kabuga bude izručen i smješten u pritvor Mehanizma u Hagu, u Holandiji, gdje će mu se suditi.

Francuska policija uhapsila je Kabugu u sofisticiranoj, koordinisanoj operaciji, uz istovremeno pretresanje na više lokacija, navodi se u saopštenju Mehanizma.

Portal Analitika