Da li se iza namjere prvog čovjeka Skupštine i lidera NSD Andrije Mandića da funkcionera NSD i bivšeg direktora Rudnika uglja Pljevlja, Milana Lekića „ugura“ u poslaničke klupe krije plan da ga imunitetom zaštiti od eventualnog krivičnog gonjenja? Ovo pitanje nametnulo se kao logično nakon što je Nova srpska demokratija odlučila da njihov novi poslanik bude Lekić umjesto Marka Kovačevića, koji je podnio ostavku na tu funkciju.
Da li je ovo politička kalkulacija Mandića u cilju zaštite Lekića, Portal ETV pitao je poslanicu DPS Aleksandru Despotović. Ona je jasna i kategorična – povratak Milana Lekića u parlament predstavlja očiglednu namjeru Andrije Mandića da ga, uz pomoć poslaničkog imuniteta, sakrije od gonjenja u slučaju izazivanja udesa zbog vožnje u pijanom stanju, te eventualnog postupka u slučajevima prodaje mrkog uglja Elektroprivredi Srbije i kupovine dampera dok je bio izvršni direktor Rudnika uglja Pljevlja.
Kako dodaje, umjesto da vlast obezbijedi uslove u kojima će nadležni organi nesmetano raditi svoj posao, vlastodršci koriste poslaničke mandate kao utočište za pojedince za koje se sumnja da su izvršili krivična djela iz Krivičnog zakonika Crne Gore.
"Dakle, vlast koristi poslanički imunitet kao lični i politički štit, onemogućavajući krivično gonjenje svojih eksponenata uz poruku građanima da u ovoj državi nijesu svi jednaki pred zakonom, te da nekima može biti da budu počinioci krivičnih djela, a da za ista ne odgovaraju", navela je ona.
Kako je dodala, najupečatljiviji primjer brutalne zloupotrebe vladavine prava od strane parlamentarne većine predstavlja slučaj sinovca Andrije Mandića, koji vlast pokušava da zataška preko svojih povjerenika u policiji i tužilaštvu.
„Podsjećanja radi, Danilo Mandić je prvobitno optužen za pokušaj dvostrukog ubistva, i to teškog, kada je iz automobila Skupštine, kojeg je neovlašćeno koristio, pucao po Podgorici. Međutim, naknadno je izvršena prekvalifikacija krivičnog djela, pa se, valjda, zato što je sinovac šefa parlamentarne većine, sad tereti samo za izazivanje opšte opasnosti, nanošenje teških tjelesnih povreda i nedozvoljeno držanje i nošenje oružja i eksplozivnih naprava“, poručuje poslanica Despotović u izjavi za Portal ETV.
Važno je, takođe, podvlači, da napomene da je Demokratska partija socijalista uvijek bila principijelna kada je u pitanju odnos prema poslaničkim imunitetima.
„Glasala je u Skupštini da se ukine imunitet poslanicima iz naših redova, kao i poslanicima drugih političkih partija, tada kad je to tražilo prethodno tužilaštvo, kao i danas kad to traži tužilaštvo za koje smatramo da postupa selektivno i po listi prioriteta koju mu je dostavila aktuelna vlast. S druge strane, svjedočili smo nebrojeno puta da predstavnici aktuelne vlasti, ne samo da nijesu skidali imunitete svojim poslanicima, nego u Skupštinu vraćaju pojedince koji su pod optužbama tužilaštva, ne bi li onemogućili nadležne da, u konkretnim slučajevima, postupaju“, ocijenila je ona.
Prema njenim riječima, Klub poslanika DPS-a nikad neće biti prepreka nadležnim organima da rade svoj posao, dok navodnim borcima za pravdu iz redova parlamentarne većine imunitet služi kao sredstvo da se izbjegne pravda.
„Takav pristup ne obezbjeđuje funkcionalnost vladavine prava, već šalje poruku da je vlast iznad zakona“, zaključila je poslanica Despotović u izjavi za Portal ETV.
Prema Ustavu, protiv poslanika se ne može pokrenuti krivični postupak, niti mu se može odrediti pritvor bez odobrenja najvišeg zakonodavnog doma, osim ako je zatečen u vršenju krivičnog djela za koje je propisana kazna u trajanju dužem od pet godina zatvora.
Osnovni sud u Pljevljima uskoro će, kako su objavile Vijesti, tražiti od Skupštine Crne Gore da funkcioneru Nove srpske demokratije (NSD) Milanu Lekiću ukine poslanički imunitet, kako bi moglo da se nastavi krivično gonjenje tog parlamentarca zbog udesa koji je prošle godine izazvao u pijanom stanju.