Politika

Poslanice u Crnoj Gori: Sve manje žena na pozicijama moći

U politici i na pozicijama moći u Crnoj Gori sve je manje žena. Umjesto da na tom polju napredujemo, svjedoci smo regresa. Šta je razlog i šta treba da učiniti da žene u crnogorskom društvu budu više uvažene pitali smo poslanice iz vlasti i opozicije. Posrijedi je kažu repatrijarhalizacija, koju možemo prevazići samo korjenitim izmjenama, počevši od edukacije i raskrinkavanja licemjerstva.

Poslanice u Crnoj Gori: Sve manje žena na pozicijama moći Foto: Foto: Skupština Crne Gore
Nova MIzvor

Sve aplauze pokupio je španski premijer Pedro Sančez kada je 2018, predstavio Vladu u kojoj je 11 resora pripalo ženama, a samo 6 muškarcima. U Crnoj Gori, žene u politici, ipak i dalje pod sjenkom patrijarhata. U parlamentu trenutno žena znatno manje nego u prethodnom sazivu, a poslanice iz vlasti i opozicije kažu da je posrijedi sistemska nepravda, manje ili više vidljiva.

ALEKSANDRA VUKOVIĆ, poslanica DPS-a: Prisustvo žena u politici je pokazatelj političke kulture i stepena demokratizacije i emancipacije društva. Ovo što se desilo, ova podzastupljenost žena u reprezentativnoj demokratiji pokazuje da je došlo do regresije političke kulture i s tim u vezi treba da razmislimo koji su sve mehanizmi i kakve pojave u društvu doprinijele tome.


Sve jači uticaj desnice globalni je fenomen, kaže Božena Jelušić iz GP URA.

BOŽENA JELUŠIĆ: Ako se to skopča sa činjenicom naglašenog novog uticaja crkve jasno se vidi da taj put repatrijarhalizacije je na djelu i da se same žene stide da priznaju da su feminstkinje, kao da to nije najpošteniji način da se dođe do jednakog pristupa mogućnostima. Čim to vidite i čim vidite komentare na društvenim mrežama koji su puni govora mržnje prema ženama koje zahtijevaju ravnopravnost jasno vam je da je na temelju cijelog društva došlo do regresije.

Pitanje rodne ravnopravnosti potrebno je, dodaje Jelušić, razumjeti kao uslov održivog razvoja i kao nešto što je od ključne važnosti za društvene benefite.

BOŽENA JELUŠIĆ: Ima prostora u sastavu buduće vlade da se greška napravljena u parlamentu mijenja.

O budućoj vladi žene nijesu imale čast da pregovaraju, a u timu Zdravka Krivokapića, koji će mandatar tek predstaviti i koji će se još mijenjati, za sada, od 12 resora, tri pokrivaju žene. Iako stremimo Evropskoj uniji, o rodnoj ravnopravnosti, koja je značajna komponenta pregovora baš i ne mislimo. Kakvu poruku međunarodnoj sceni šaljemo?

ALEKSANDRA VUKOVIC: Najvažnije je kakvu poruku šaljemo svojoj zajednici. Ako imamo funkcionalnu i hijerarhijsku podzatsupljenost žena, a to znači da imamo sve manji broj žena na predstavničkim pozicijama i u procesima odlučivanja, a sve veći broj muškaraca u višim sferama politike, što vodi takozvanom čeličnom zakonu u politici, tj situaciji da gdje raste moć, broj žena opada, onda mi kao društvo treba ozbiljno da se zapitamo šta smo radili do sada.

BOŽENA JELUŠIĆ: Šaljemo poruku da kao društvo ne uspijevamo da sazremo u tom smislu. Mi smo sve društvene djelove u kojima je došlo do feminizacije – to su školstvo, zdravstvo, sudstvo, označili kao manje moćne sektore, a i na njihovom čelu po pravilu su muškarci.

I kada muškarci nijesu mahom šefovi, već su žene podjednako zastupljene u vlasti, kao što je slučaj sa novom Vladom Srbije, brojkama ne treba slijepo vjerovati. Jelušić ističe da su nekada tu samo zavaraju.


BOŽENA JELUŠIĆ: Sam broj vrlo je važan, to je pozitivna diskriminacija koja omogućava bočni put da se nešto što je teško promijeniti uopšte počne mijenjati... Ponekad se promjene dešavaju samo da bi stvari ostale iste. Ako samo promijenite broj žena, a zadržite sistem vlasti koji je na izvjestan način totalitaran vi niste ništa uradili. Možete dobiti poslušne sljedbenice patrijarhalnih modela.

Sem brojki, za veću uvaženost, važno je i da ženi ženi bude drug, a ne vuk.

ALEKSANDRA VUKOVIĆ: Kada je došlo do smjene DPS-a aktivistkinja i borkinja za ženska prava, vlasnica Sigurne ženske kuće Ljiljana Raičević je na svom FB profilu objavila da Aleksandra Vuković kada više nije na poziciji moži, kako ona misli, treba da ide da čuva djecu, podučava srpski jezik, kuva po kućama, a novinarki Tamari Nikčević ograničila je kretanje, zapitavši se da li joj ima povratka u Beograd. Kada imate takvu situaciju gdje se muškarci i ženebore samo za svoje vrtove i grantove, a ne za opštu kulturu koja će podrazumijevati borbu za jake žene, koje će se sa pozicija moći izboriti za sve druge žene, onda imamo licemjerstvo koje moramo raskrinkati i tada će i u crnogorskoj vladi biti 50 odsto žena.

Antagonistički odnos prema ženama mora se kaže Vuković ukinuti.

ALEKSANDRA VUKOVIĆ:Da, polemisaću sa budućom ministarkom o njenim stavovima, da , neću se saglasiti sa njenim ideološkim i političkim stavovima, ali da, staću i u odbranu njenog integriteta i identiteta i njenog ljudskog dostojanstva

DPS, kaže Vuković, u susret vanrednom kongresu, koji će biti za mjesec, priprema izmjene programa u vezi sa aktivnijimm učešćem žena u odlučivanju o društvu u kojem žive. Jelušić nam kaže da je rješenje za ovaj problem na dugi rok edukacija i dekonstrukcija rodnih uloga, počevši još od drugačijeg vaspitanja najmlađih.

ALEKSANDRA VUKOVIĆ: Da bi žena bila aktivni sudionik u društvenim procesima ona mora imati valjane servise, koji će joj pomoći. Od toga se svojevremeno odustalo i u bivšoj JU, krenulo je sve sa oslobođenjem, žene su divno kopale i radile uporedo sa muškarcima. Kada je došlo do toga da njihova puna ravnopravnost znači briga o djeci, mnogo više vrtića, ulaganja u servise, vratili smo se četvoročlanoj porodici i majci koja kuva...

Portal Analitika