Društvo

Još uvijek nije bilo suđenja protiv Nine Obradović zbog uznemiravanja na rasnoj osnovi

Porodica djece se nada da neće biti političkog uticaja

Vukotić je kazala da se u ime porodice obratila direktoru Uprave policije Zoranu Brđaninu i interesovala zašto je pravnik u CB Podgorica procijenio i odlučio da postupak ne treba voditi po hitnom već u redovnom postupku kao i za detaljnu informaciju o preduzetim radnjama.

Andrea Vukotić Foto: Privatna arhiva
Andrea Vukotić
PobjedaIzvor

Ročište zbog prekršajne prijave zbog uznemiravanja djece na rasnoj osnovi, koje se dogodilo u Podgorici u martu, još uvijek nije zakazano pred prekršajnim sudom, iako je uobičajena praksa da se slučajevi u kojima su djeca žrtve prioritetno rješavaju.

Zahtjev za vođenje prekršajnog postupka je podnijet protiv Nine Obradović i Budislava Obradovića, bračnog para iz Berana, po osnovu člana 19 Zakona o javnom redu i miru.

Optuženi su roditelji novoimenovanog državnog sekretara Ministarstva zdravlja Vladimira Obradovića, koji je u vrijeme kada se incident dogodio bio visoki funkcioner SNP-a i predsjednik Opštinske izborne komisije u Beranama.

Zbog te činjenice su tetka djece Andrea Vukotić, koja je i podnijela prijavu i građanski aktivista Aleksandar Saša Zeković apelovali na državne organe da rade profesionalno i bez političkog i drugog uticaja.

Vladimir Obradović je Pobjedi izjavio da podržava napore organa da se otkrije apsolutna istina o ovom slučaju.

"Vjerujem da se radi o iskonstruisanoj aferi, kojom nekoliko ljudi pokušava da udari na časni obraz porodice. Želim da se utvrdi prava istina, da se krivci kazne, ali i da se ispita i krivična odgovornost onih koji su i prijavili slučaj s obzirom na to da je već sada jasno da postoje elementi krivičnog djela lažno prijavljivanje", kazao je Pobjedi Vladimir Obradović.

Vukotić, koja je podnijela prijavu, je juče kazala da se nada da politički uticaji, interesi i moć pojedinca ne mogu ograničiti i spriječiti zaštitu od diskriminacije.

"Sva đeca treba da uživaju jednak tretman", kazala je ona.

Zeković je rekao da se nada da imenovanje Obradovića za državnog sekretara u Vladi Crne

Gore neće doprinijeti da rasno uznemiravanje djece u tržnom centru u Podgorici bude zataškano.

Kako ročište još uvijek nije zakazano, Vukotić je kazala da smatra ,,neprihvatljivim da se bilo koja đeca, po bilo kojem osnovu, izlažu ponižavanju, ismijavanju ili diskriminaciji“.

"Od tog dana, 19. marta 2022. godine, nije me kontaktirao nadležni državni tužilac niti smo dobili poziv za suđenje. Zato sam se, u ime naše familije, obratila direktoru Uprave policije Zoranu Brđaninu i interesovala zašto je pravnik u CB Podgorica procijenio i odlučio da postupak ne treba voditi po hitnom već u redovnom postupku kao i za detaljnu informaciju o preduzetim radnjama", kazala je ona.

Vukotić je rekla i da je zatraženo od CB Podgorica da im dostave informaciju, jer oni to kao inicijatori postupka mogu saznati, kada će biti zakazano suđenje pred prekršajnim sudom u Podgorici.

Ona je Pobjedi kazala da su bili određeni indirektni kontakti između porodica.

"Radovali smo se iskazanom žaljenju zbog svega što se tog dana dogodilo u Delti ali smo smatrali potrebnim da se saopšti i jasno javno izvinjenje kako se slično diskriminatorno ponašanje nikada ne bi ponovilo", kazala je Vukotić.

Izostala odlučnost

Zeković je juče kazao Pobjedi da je u ovom slučaju evidentno izostalo odlučno i efikasno djelovanje i oglašavanje nadležnih državnih organa.

"Zbog toga smo odmah i posumnjali na postojanje mogućih interesa, pa i pritisaka. Uprava policije nije imala, kako se očekivalo, proaktivno postupanje. Proteklih godina uložili smo značajne napore kako bi se unaprijedili kapaciteti policije za efikasno postupanje u situacijama različitih netrpeljivosti. Suština je da izgrađeni kapaciteti i uspostavljene procedure dolaze do izražaja jer se tako pokazuje i odlučnost države da zaštiti svakog pojedinca", rekao je Zeković.

On je apelovao na Upravu policije da u daljim fazama ne bude opstrukcija.

"Iz prakse ljudskih prava prepoznajem da bi to moglo da se sprovode kroz nepojavljivanje ovlašćenog policijskog službenika, koji zastupa zahtjev za vođenje prekršajnog postupka, na zakazane pretrese kao i da policija smišljeno ne osigura učešće okrivljenog lica u postupku zbog, kako se to najčešće uradi, ,,nepoznate adrese“", rekao je Zeković.

On je podsjetio na slučaj dr Dragice Bojović, profesorice Univerziteta Donja Gorica. Sud za prekršaje u Podgorici je obustavio prekršajni postupak protiv Bojović zato što CB Podgorica, ni nakon godinu, nije osigurao prisustvo okrivljene u postupku.

"Uprava policije je sve vrijeme postupanja koristila pogrešnu adresu. Policijski službenik, koji je sudu dostavio netačnu adresu, za to nikada nije odgovarao. Na teret joj je bilo stavljeno navodno omalovažavanje službenih lica - službenika komunalne policije u Nikšiću po vjerskoj osnovi, ali službenici CB Podgorica ,,nijesu“ uzeli u obzir i činjenicu da je Damjanović i profesorica Univerziteta Donja Gorica i voditeljka biljnih apoteka u okviru SPC u Crnoj Gori i da bi joj se pozivi za pretrese mogli uručiti i na nekoj od lokacija na kojima je i radno angažovana ili na adresi koju je i sama navela u policijskom zapisniku i koja je bila jedino i tačna", povukao je paralelu Zeković sa tim slučajem.

Incident

U prijavi koju je tetka djece Andrea Vukotić podnijela podgoričkoj policiji je navedeno da su ih dvije osobe vrijeđale u tržnom centru „Delta siti“.

Ona je tada na društvenim mrežama opisala incident. Navela je da joj je starija žena koja je stajala ispred butika pored nje kazala da su djeca „odvratna kao majmuni“. Napisala je da su joj kazali da su dječaci lijepi samo dok su mali, a da će biti ružni kad porastu.

"Okreće se put mene i kaže - crnčuge jedne, biće pravi majmuni kad porastu", napisala je ona na društvenim mrežama.

Roditelji djece, od kojih je jedan i državljanin Ujedinjenog Kraljevstva Velike Britanije i Sjeverne Irske, obratili su se Ambasadi UK u Podgorici i iskazali zabrinutost da bi, zbog stanja vladavine

prava u Crnoj Gori, na pravosudne organe mogao biti izvršen neprimjeren politički i drugi uticaj, objavila je u martu Pobjeda.

Tada se oglasio i Zeković koji je kazao da politički pritisci i interesi, koji uključuju i obrazovanje nove vlade Crne Gore, kao i političke veze na bilo koji način ne smiju da sprečavaju Državno tužilaštvo i policiju da profesionalno i odgovorno primjenjuju zakon.

Obradovići negirali

Policija je u martu saopštila da su od N. O. i B. O. prikupili informacije, a da su oni negirali navode iz prijave i da su oni bili omalovažavani i vrijeđani.

"Činjenica da se od 19. marta 2022. godine intenzivno u javnosti govori o slučaju, nije bila od uticaja na građanku N. O. da se obrati nadležnim organima ili kontaktira porodicu u cilju izvinjenja", kazao je ranije Pobjedi Aleksandar Saša Zeković.

Zakon o javnom redu i miru u članu 19 predviđa prekršaj koji čini onaj ,,ko na javnom mjestu govorom, natpisom, znakom ili na drugi način vrijeđa drugog po osnovu nacionalne, rasne ili vjerske pripadnosti, etničkog porijekla ili drugog ličnog svojstva“, i za to propisuje novčanu kaznu od 250 do 1.500 eura ili kaznu zatvora do 60 dana.

Portal Analitika