Društvo

Porođajima u KCCG prisustvovalo 125 očeva

Porođajima u Kliničkom centru Crne Gore tokom ove godine prisustvovalo je 125 očeva, što je znatno više u odnosu na godinu ranije, kada su 74 trudnice imale pratnju supruga, odnosno partnera na porođaju.

Porođajima u KCCG prisustvovalo 125 očeva Foto: PA
Dnevne novineIzvor

U godini korone prisustvo porođajima u najvećoj zdravstvenoj ustanovi moguće je isključivo uz negativan PCR test.

"U 2021. godini do sada smo imali 125 slučajeva gdje su pratioci prisustvovali porođaju. U 2020. godini taj broj je bio oko 74. Da podsjetimo da je strogi režim zbog kovid-19 pandemije bio na snazi od 16. marta do 30. juna 2020. godine. Takođe, u toku jula, avgusta i septembra iste godine bilo je svega tri, četiri slučaja prisustva porođaju", saopštili su Dnevnim novinama iz Kliničkog centra.

U Porodilištu Klinike za ginekologiju i akušerstvo dozvoljeno je prisustvo supruga, odnosno partnera ili jedne osobe po izboru trudnice porođaju još od januara 2014. godine.

Prvih godina tu uslugu su plaćali pratioci, a po odluci Upravnog odbora Kliničkog centra od jula 2017. godine, pratioci porođaju mogu prisustvovati besplatno.

Ipak, postoji procedura koju je prije ulaska u salu neophodno ispoštovati.

"Za ulazak u Porodilište neophodno je da suprug, odnosno partner pošalje mejl na sljedeće mejl adrese: marijana.bogavac@kccg.me ili porodiliste@kccg.me u kojem će izraziti svoju želju za prisustvo porođaju, a nakon toga će dobiti i uputstva. Suprug, odnosno partner mora imati negativan PCR test, a takođe sa sobom mora imati odštampanu mejl korespodenciju. Takođe, u Porodilištu mora nositi hirurški mantil, kaljače. Naravno, maska je obavezna"pojašnjavaju iz Kliničkog centra.

Pratilac porođaju, kako dalje dodaju, boravi sa suprugom, odnosno partnerkom u sali za porođaj dok isti traje, poštujući kućni red.

"Ukoliko trudnica ili osoblje zahtijeva od njega da salu napusti iz nekog razloga potrebno je da tako postupi", objašnjavaju.

Ukoliko se trudnice porađaju carskim rezom, prisustvo u sali nije omogućeno.

način ublaži bol i dodatni stres koji sam preživjela zbog nesavjesnog pristupa ljekarke. Smatram da sam u ovoj teškoj situaciji imala puno pravo na zdravstvenu zaštitu, a ne da budem prepuštena dobroj volji „umorne” doktorice”, navodi Racković.

Onda je ispričala još jednu neprijatnu situaciju.

“Još jedna neprijatna situacija koja mi se desila istog dana, jeste to da medicinska sestra na šalteru nije htjela da mi kaže ime doktorice uz komentar da sama saznam. Mislim da je ovo velika sramota za jednu državu i zdravstveni sistem i zato vas molim, kao nadležnu instituciju, da moj zahtjev ne bude samo odložen u nekoj fioci, već da neko konačno odreaguje na nesavjestan pristup pojedinih ljekara”, ističe Racković u prijavi.

Ona objašnjava da joj je doktorica u KCCG kazala da nju ne zanima njeno zdravstveno stanje i da ide kod izabranog doktora.

“Moj izabrani doktor me primio preko reda kako bi mi pomogao u toj situaciji. Da je bila bilo koja druga situcija ne bih reagovala, jer nije prvi put da su neljubazni. Ali pošto me u ovakvoj situciji pod bolovima i strahom ostavila bez pregleda, koji traje pet minuta, to ne mogu da prećutim. Po zakonu je morala da me pregleda i pruži neophodnu medicinsku pomoć”, poručuje Racković.

Iz KCCG su kratko kazali da će ispitati slučaj čim im stignu podaci i prijava iz Ministarstva zdravlja. Navode da će tražiti izjašnjenje doktorice koja je odbila pregled i utvrditi šta se dogodilo.

Portal Analitika