Društvo

SPC u Crnoj Gori nastavlja po starom

Popu Gojku nije jasno da vrši devastaciju

Najnoviji neimarski poduhvat na najznačajnijem kulturnom dobru u Crnoj Gori, Cetinjskom manastiru, pokazali su da SPC ne odustaje od stare prakse i odnosa prema institucijama i zakonima kojima se reguliše oblast zaštite kulturnih dobara.

Rektor cetinjske Bogoslovije Gojko Perović
Portal AnalitikaIzvor

Ne samo da ne odustaje od devastiranja crnogorske kulturne baštine, već uporno dodaje na spisak devastiranih objekata i nove. Do danas se prema podacima službi zaduženih za tu oblast na tom spisku nalazi preko sedamdeset odsto zaštićenih nepokretnih kulturnih dobara Crne Gore.

Na snimku koji je urađen prilikom obilaska radova na pitanje prisutnog konzervatora da li mu je jasno da su radovi koji se trenutno vrše u Cetinjskom manastiru devastacija kulturnog dobra, Gojko Perović je odgovorio – da mu nije jasno.

Kao što mu nije bilo jasno ni prilikom SPC prethodnih devastiranja. Čak sedamdeset odsto devastiranih kulturnih dobara. 

Inspekcija za kulturna dobra Uprave za inspekcijske poslove juče je izvršila nadzor u Cetinjskom manastiru zbog radova na renoviranju sanitarnog čvora.

"Odmah po prijavi građana da se u Cetinjskom manastiru vrše građevinski radovi, Inspekcija za kulturna danas je izvršila inspekcijski nadzor. Tom prilikom, konstatovano je da se izvode radovi na renoviranju postojećeg sanitarnog čvora, što uključuje mijenjanje cijevi i sanitarija", navode iz Uprave za inspekcijske poslove.

Kako je u pitanju objekat sa statusom kulturnog dobra, ova inspekcija je ukazala Mitropoliji crnogorsko-primorskoj da se Upravi za zaštitu kulturnih dobara obrati zahtjevom za izdavanje konzervatorskih uslova, u roku od jednog dana.

"Pomenuti radovi na kulturnom dobru Cetinjski manastir su zaustavljeni, do ispunjenja obaveza propisanih Zakonom o zaštiti kulturnih dobara", saopštila je Uprava za inspekcijske poslove.

S obzirom na to da je riječ o najvrednijem kulturnom dobru Crne Gore, nije poznato da li će još neko reagovati na najnovije devastacije.

Portal Analitika kontaktirao je tim povodom novu direktoricu Uprave za zaštitu kulturnih dobara Milenu Martinović, koja nam nije mogla odgovoriti na pitanje koji su radovi u toku i da li je za njih potrebna dozvola, jer, kako kaže, na dužnost stupa tek u ponedjeljak

Portal Analitika